Dříve sci-fi, dnes realita! Trendem se stávají chytré domácnosti, které dokážou zjednodušit svým obyvatelům život a ušetřit jejich čas a ve výsledku i peníze. Díky chytrým technologiím lze zabezpečit dům, propojit různé přístroje, jednoduše ovládat jednotlivé prvky domácnosti nebo si navolit vlastní „scénáře“ pro každodenní situace.

Mobilní aplikace pak zajišťují kontrolu nad stíněním, kvalitou vzduchu i kvalitou úklidu. Pomocí chytré domácnosti si dopřejete efektivní správu vašeho domova a zlepšíte si kvalitu života.

Teplo, stín i zábava

Můžete automatizovat topení, klimatizaci, přístroje na úklid, multimédia v podobě přehrávání hudby či filmů, osvětlení, zabezpečení, ale i stínicí techniku. „V dnešní době není problém ovládat jednotlivé prvky chytré domácnosti prostřednictvím mobilu či tabletu, a vytvořit si tak vlastní systém automatizace domácnosti. Na výběr máte celou řadu motorizovaných systémů, včetně těch inteligentních, které stačí bezdrátově připojit k řídicí jednotce, a můžete si navolit například různé typy scénářů pro jednotlivé typy stínicích prvků nebo světové strany,“ říká Bohumír Blachut, majitel společnosti ISOTRA, která se zabývá stínicí technikou.

Jak se žije v domě s inteligentní domácností

Zdroj: Youtube

Hlavně bezpečně

Už nemusíte po kapsách nosit klíče kvůli odemčení dveří a děsit se, že je ztratíte! Koncept chytré domácnosti zajišťuje nejen pohodlí, ale především zvyšuje bezpečnost. Díky kameře a ovládání domovních dveří lze na dálku přes aplikaci určit, kdy a koho chcete vpustit do domu, případně zjistit podezřelý pohyb nevítaných návštěvníků. Když vyteče pračka či myčka, vypne se automaticky přívod vody – a přitom ještě pro výstrahu začne svítit červeně světlo.

Také stínicí technika se díky čidlům chová inteligentně –pokud například začne foukat silný vítr, automaticky se sklopí venkovní žaluzie. „U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí,“ vysvětluje Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA.

Šetří energii i peníze

Chytrá domácnost sice vyžaduje počáteční investice, ale ty se do jisté míry vrátí díky ušetření času, energie – a tedy i nákladů. Například prostřednictvím pohybových čidel lze automatizovat osvětlení tak, aby se zbytečně nesvítilo v místnostech, kde nikdo není, anebo dle časového úseku nastavit typ svícení.

Možné je také udržování konstantní teploty nastavením kotle či ventilátoru – a to opět v takové době, aby to korespondovalo s pobytem obyvatel domu. Při úspoře energie hraje velmi důležitou roli stínění. Automatizované systémy řízení budov, jejich propojení s řídicími systémy žaluzií, energetická nezávislost těchto systémů a snížení prostupu tepla tak umožňují dosažení vyššího komfortu při celkově nižších nákladech.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Je chytrá domácnost přínosem pro život obyvatel domu?

Ano, správně nastavený systém vás zbaví velkého množství nezáživných úkonů. 0 %
Ne, tyto systémy vedou lidstvo k lenivosti a degeneraci. 0 %

Nastavte si scénáře podle svého gusta!

Pokud patříte mezi náročnější uživatele, kteří hledají sofistikovaná řešení a mají možnost investovat vyšší finanční obnos, můžete využít komplexní a centralizovanou chytrou domácnost a nechat si přednastavit nejrůznější scény, při nichž spolu jednotlivé aktivní prvky komunikují – kupříkladu stačí stisknutím jednoho spínače nebo prostřednictvím aplikace aktivovat režim „romantický večer“.

Tím se automaticky nastaví intimní osvětlení, pustí hudba, stáhnou se rolety. Takto lze nastavit řadu dalších scénářů dle individuálních požadavků: na ranní probouzení, večerní usínání, příchod domů atd.

Zdroj: datlujto.cz, denik.cz                                             

Související články