Instalace a rozvody osvětlení spadají mezi technická zařízení domu stejně jako rozvody vody, kanalizace, plynu, vytápění, klimatizace, chlazení a kompletní elektrotechnické rozvody čítající elektro, telefonní linku, TV a PC rozvody, datové sítě či regulace.

Vzhledem k rozsahu a komplexnosti není divu, že jsou rozvody považovány za nejcitlivější a nejzranitelnější místo stavby, a proto se musí detailně a v souladu s předpisy a vyhláškami propracovat už ve fázi projektu tak, aby objekt splňoval konstrukční, provozní, hygienická a bezpečnostní kritéria.

Plánování elektrických rozvodů

Pro přípravu elektroinstalace domu jsou zapotřebí stovky metrů elektrických kabelů, přesně dimenzované jističe, proudové chrániče, pojistky apod. Při realizaci nebo úpravách je nezbytné pamatovat na dodržování platných právních předpisů a technických norem ČSN.

Vnitřní elektrické rozvody musí být přesně vymezeny a rozděleny minimálně na světelné, zásuvkové a pro napevno připojené spotřebiče. Doporučené hodnoty jističů se odvíjejí od domovního připojení a rozvaděče. Důležitou součástí elektroinstalace jsou prvky ochrany proti zkratům a účinkům přetížení.

Vedení se dimenzuje pouze na určitý proud, který zpravidla vychází z požadavků připojených elektrozařízení. Nejčastěji se v rodinných domech lze setkat s obvody s domovními zásuvkami jednofázovými 16 A, 230 V, někdy i třífázovými 156 A, 400 V a světelné obvody bývají dimenzované na proud nejvýše 10 A při napětí 230 V.

Anatomie kabelu

Kabely jsou jedno- či vícečetné svazky žil opatřené pláštěm z izolačních materiálů, jež slouží pro přenos informací nebo energie. Izolační plášť zpravidla sestává z umělé hmoty. Ta obklopuje jednotlivé žíly i celý kabel jako svazek. Elektrické vodiče bývají zhotoveny z mědi. Někdy se k tomuto účelu používá také hliník nebo různé kovové slitiny.

Pro elektromagnetické odstínění nebo další mechanickou ochranu mohou kabely obsahovat ještě další vrstvy z různých materiálů.

Elektrorozvody se skládají z jednotlivých vodičů, které mají různá barevná označení podle funkce a místa připojení. Nicméně zvláště ve starých budovách se nelze vždy spolehnout na to, že barevná označení odpovídají skutečnosti.

Fáze, nulák, zem

V elektrorozvodech se rozlišují vnější neboli fázové vodiče, dále neutrální vodiče, tedy fáze nazývané také nulové, a nakonec ochranné čili zemní vodiče.

Fázové vodiče jsou opatřeny hnědým nebo černým pláštěm s označením L a zpravidla přivádějí proud ze sítě k vypínači nebo do zásuvky. Neutrální vodiče odvádějí proud od spotřebiče zpět do sítě. Mají modrý plášť a označení N.

Ochranné vodiče se zelenožlutým opláštěním odvádějí životu nebezpečné napětí do země. U spotřebičů se značkou pro uzemnění je ochranný vodič připojen právě k označenému místu. Zásuvky se zemním vodičem se nazývají zásuvky s ochranným kontaktem a mají označení PE.

Vypínače a zásuvky

Osazení zdí vypínači a zásuvkami je individuální záležitost každého interiéru. Za uživatelsky komfortní se považuje usazení vypínače ve výšce 120 centimetrů (měřeno od podlahy ke středu vypínače) v těsné blízkosti dveří.

Zásuvky se standardně osazují do výšky 20 až 30 centimetrů od podlahy. Pokud je ale potřeba dát zásuvky nad pracovní plochu kuchyňské linky nebo desky stolu, většinou se z estetického hlediska osazují do stejné úrovně jako vypínače.

Trochu jiná pravidla platí v blízkosti vodních zdrojů, kde se musí dávat pozor na dostatečnou vzdálenost přístrojů elektroinstalace, která je daná technickou normou. Například polohu zásuvek v blízkosti umyvadla či dřezu určuje tzv. umývací prostor, tedy pomyslný pruh stěny stoupající v šířce umyvadla od podlahy až do výše 250 centimetrů. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o světlech, kabelech a zásuvkách dozvědět další informace?

  • Rozlišení kabelů
  • Pravidla vedení a zapojení
  • Chytrá domácnost
  • Inteligentní žárovky
  • Teplota světla
  • Intenzita osvětlení
  • Vhodné osvětlení jednotlivých místností

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v dubnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. března 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články