Recyklace vody, ať už zvolíte jakýkoliv způsob, je velice důležitá - dostupnost pitné vody se totiž celosvětově snižuje. Vzhledem k tomu, že se zdroje pitné vody v důsledku nadměrné spotřeby, znečištění a změny klimatu vyčerpávají alarmujícím tempem, každá kapka se počítá.
„Zavedením systémů recyklace vody můžete výrazně zmírnit tlak na existující zásoby vody a pomoci k tomu, aby pitná voda vystačila na základní použití. Opětovným používáním vody na splachování, zavlažování a jiné potřeby, při kterých nutně nepotřebujete kvalitu pitné vody, můžete vytvořit udržitelný cyklus, který šetří pitnou vodu a chrání tento životně důležitý zdroj pro budoucí generace,“ říká k tomu David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Pradávná moudrost zapomenutá v čase
Sběr srážkové vody pomáhá šetřit vodu tím, že snižuje závislost na podzemních vodách a městských vodovodech. Zároveň také snižuje spotřebu energie na úpravu a distribuci vody. Další významnou výhodou je úspora nákladů, protože využívání dešťové vody může výrazně snížit účty za vodu.
Kromě toho neobsahuje dešťová voda chemikálie a soli, které se běžně nacházejí ve vodě z vodovodu, takže dělá rostlinám lépe a tím pádem je na zalévání vhodnější.
Zachycená voda může také sloužit jako nouzový zdroj během období sucha nebo přerušení dodávek vody, čímž poskytuje spolehlivou zálohu pro základní potřeby. „Důležité je připomenout i to, že zachytávání dešťové vody snižuje odtok, což může pomoci předejít erozi půdy, a snížit tak riziko záplav,“ říká odborník.
Splachování WC a zalévání zahrady dešťovou vodou
Jak na sběr a využití vody
Sběr dešťové vody je možné realizovat různými metodami, od jednoduchých až po pokročilé systémy. Základní způsob zahrnuje použití sběrných sudů umístěných pod okap. Tento sběr představuje jednoduché a nákladově efektivní řešení na zavlažování zahrady.
Na komplexnější sběr je možné nainstalovat integrované systémy, které sbírají vodu nejen ze střechy, ale také ze zpevněných ploch, a odvádějí ji přes filtry do velkých zásobníků. „Je však nutné dávat pozor na kvalitu střešní krytiny, protože ne každý materiál, ze kterého je vyrobená, je na sběr dešťové vody vhodný,“ upozorňuje David Benda.
Ekologická venkovní dlažba s propustným povrchem umožňuje dešťové vodě prosakovat zpět přímo do země, nebo se shromažďovat v podzemních nádržích. Takové typy dlažby dokáží efektivně snížit odtok a podporují doplnění podzemních vod.
Dešťová voda se může využívat v různých případech v exteriéru i v interiéru. Je ideální na zavlažování květinových a zeleninových zahrad či trávníků. V domácnosti s ní můžete splachovat toalety, při správné filtraci je vhodná i na praní.
„Kromě toho je dešťová voda vhodná na čisticí práce, jako je umývání aut a venkovního nábytku, čištění teras a příjezdových cest. Můžete ji použít také na doplnění okrasných jezírek a zahradních fontánek,“ radí odborník z Hornbachu.
Bílá, šedá a černá voda. Kdo se v tom vyzná?
Hospodaření s vodou však nekončí při sběru srážkové vody, recyklace vody použité v domácnosti je dalším relevantním způsobem pro udržitelný život. Jejím opětovným využíváním výrazně snížíte její celkovou spotřebu.
Šedá voda odtéká z umyvadel, van a praček a shromažďuje se v zásobníku, který je ideálně umístěný v zemi, nebo ve sklepě, aby byl chráněný před světlem a teplem. Velikost nádoby závisí na technologii čištění, která může být chemická, mechanická, biologická nebo přírodní.
Šedá voda by se neměla skladovat déle než 24 hodin, takže by měla být velikost nádrže tomuto času úměrná. V případě bílé vody jde o šedou vodu, která už prošla čisticím procesem a je připravená na opětovné využití, například na splachování, praní a zavlažování zahrad.
Černá voda je odpadová voda z toalet, kuchyní a myček nádobí, která je kontaminovaná patogeny a tuky. Na její opětovné využití v domácnosti či na zahradě je potřeba využívat výlučně chemické nebo biologické čištění a následnou dezinfekci.
Máte doma nádrž na dešťovou vodu?
Hospodaření s vodou se však nekončí při sběru srážkové vody.
Existují i jiné možnosti?
Způsobů, jak šetřit vodu v domácnosti, existuje ještě více. „V koupelně můžete na sprchovou baterii velmi jednoduše namontovat sprchový šetřič. Na kuchyňskou nebo koupelnovou baterii můžete též umístit perlátor, který reguluje tekoucí vodu provzdušněním. Na toaletu zase doporučuji namontovat splachovací ventil ve verzi „Start/Stop“ nebo jako dvoutlačítkový panel pro velké a malé spláchnutí,“ dodává David Benda z Hornbachu.