Odklon od běžných postupů nabízí možnost maximalizovat potenciál obytných prostorů jedinečným způsobem. Richard Klička, zkušený odborník z oddělení obkladů a dlažeb v projektových marketech Hornbach, zdůrazňuje význam tohoto trendu: „Použití stejné dlažby v interiéru a exteriéru boří hranice v prostoru. Vytváří pocit plynulosti a soudružnosti, který je vizuálně působivý a funkčně praktický.“

Správná podlaha pro každý prostor

Dlažbu vybírejte nejen podle estetických kritérií, ale i podle její praktičnosti. V kuchyni se běžně vyskytují rozlité tekutiny, mastnota a je tu i čilý ruch. „Požadavkům rušného kuchyňského prostředí vyhoví lehko čistitelná dlažba, která je odolná proti skvrnám a vlhkosti,“ říká odborník.

Do obývacího pokoje, kde je na prvním místě pohodlí a styl, zvažte obklady s teplejší a přívětivější strukturou, například obklady se vzhledem dřeva či kamene. Dlažba v přírodním dekoru dodá prostoru příjemnou atmosféru a zároveň odolává každodennímu opotřebení. V případě výběru dlažby na terasu jsou klíčovými faktory trvanlivost a odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Pokládka dlaždic v koupelně

Zdroj: Youtube

Rozdíly v kvalitě a vlastnostech

Při nákupu obkladů a dlažeb je velmi důležité ověřit si, zda splňují normu EN. Tato evropská norma stanovuje minimální kritéria kvality pórovitých a kameninových obkladů a dlažeb a slouží zákazníkovi jako cenný nástroj na orientaci při výběru konkrétního produktu.

„Obklady a dlažby vyhovující evropské normě EN mají regulované minimální požadavky na odolnost proti opotřebení, savost, toleranci rozměrů, rovnost povrchu, mrazuvzdornost a pevnost v tlaku a ohybu,“ vysvětluje Richard Klička.

Rozdělení podle zatížení a odolnosti

Při výběru dlažby je velice důležité zohlednit požadavky na zatížení v prostoru, ve kterém se bude dlažba používat. Na místě s vysokou intenzitou použití, jako jsou chodby, kuchyně či terasy, zvolte dlažbu s vysokou odolností. Méně využívané prostory, jako je ložnice či koupelna, nevyžadují dlažbu s tak vysokou nosností.

Třída odolnostiZatíženíObklady a dlažby
IVelmi nízkéPro obklad stěn
IINízkéPro podlahové krytiny, například do koupelen a sprchových koutů
IIIStředníPro podlahové krytiny, například do obývacích pokojů, ložnic a hotelových pokojů
IVVysokéPro podlahové krytiny, například do kuchyní, chodeb, kanceláří a na terasy
VVelmi vysokéPro podlahové krytiny, například do restaurací, vstupních prostorů, škol a obchodů

Rozdělení dle třídy protiskluznosti

Bezpečnost by měla být nejvyšší prioritou při výběru dlažby, především v prostorech, kde se dá očekávat vlhkost. Dlaždice s glazovaným i neglazovaným povrchem jsou na trhu dostupné v několika třídách protiskluznosti.

Do koupelen, kuchyní a do venkovních prostor si vyberte dlažbu s vyšší třídou protiskluznosti, abyste minimalizovali riziko nehod. Texturované nebo matné povrchové úpravy mohou také zlepšit trakci a zabezpečit větší stabilitu pod nohama.

Bezpečnost při sprchování

„Široký výběr keramických dlažeb zahrnuje také kvalitní protiskluzné povrchy. Do sprch se hodí nejlépe třída B nebo C. Zvýšit pocit bezpečí lze i větším procentem spárovaných ploch, které odvedou přebytečnou vodu z povrchu dlažby, proto je vhodné vybírat dlaždice menších rozměrů nebo mozaiku. Užití funkčních tvarovek při obkládání, jako jsou rohy nebo sokly, eliminuje ve sprše ostré rohy a hrany a zvýší bezpečnost při sprchování,“ vysvětluje Tomáš Heřman, školitel ze společnosti RAKO.

Rozdělení dle třídy otěruvzdornosti

Třídy otěruvzdornosti, označované také zkratkou PEI, udávají odolnost glazury – od lehkého používání v domácnostech až po náročné komerční použití.

   
Třída otěruvzdornostiZatížení
PEI 1Nejnižší odolnost, obvykle na obkladech určených na stěny
PEI 2Nízká odolnost, vhodná pro málo využívané prostory, například koupelny a sprchové kouty
PEI 3Střední odolnost, vhodná například do kuchyní, ložnic a obývacích pokojů
PEI 4Silná odolnost, vhodná pro intenzivně využívané prostory, jako jsou chodby, terasy a kanceláře
PEI 5Velmi silná odolnost, vhodná pro komerční použití – hotely, obchody, školy, restaurace
Třída 6 Jedná se o UGL dlaždice (neglazované), které jsou určené na velmi silné namáhání, například do obchodních center

Uklizeno raz dva

„Výrobky označené ABS se vyznačují hladkým na dotek příjemným povrchem s protiskluzností R10/B a snadnou čistitelností. Postačí běžné čisticí přípravky, při větším zašpinění lze zvolit silnější prostředky určené speciálně na keramiku, například z řady RAKO SYSTEM,“ objasňuje Tomáš Heřman ze společnosti RAKO.

Zdroj:  toppstiles.co.uk, whytile.com

Související články