Očím milovníků přírody vegetační dlažba lahodí, neboť široká spára vytvořená pomocí distančníků (betonových výběžků na jednotlivých dlaždicích) umožňuje prorůstání travního porostu, takže se vytvoří souvislá zatravněná, přesto však zpevněná plocha.

Tato kombinace zeleně a betonu poskytuje zajímavé oživení okolí domu nebo veřejného prostoru, a to i na takových plochách, které jsou běžně považovány za neosobní a nehostinné.

Dlažba dle vlastností

Vegetační dlažba je velmi odolná, zvládne pojezd vozidly do 3,5 tuny, takže je vhodná pro příjezdové komunikace i parkovací stání. Náročnější klienti mohou vybírat z nabídky barevných povrchů, takže lze dlažbu přizpůsobit vzhledu domu nebo okolí,“ říká Daniel Křížek, ředitel rozvoje ve firmě DITON. Velikost a barvu dlažby je ideální vybírat dle jejího budoucího umístění, účelu a také již použitých materiálů v daném místě.

Výhody propustné zámkové dlažby

Zdroj: Youtube

Síla kombinace

Vhodné je zvolit takovou dlažbu, která se dá kombinovat s jinými typy dlažeb stejných barevností. Díky tomu tak vynikne dokonale její vzhled a jednotlivé plochy se tím elegantně spojí a vytvoří harmonický celek s okolním prostředím.

Dlažba může vypadat zajímavě v kontaktu s plochou mulčovanou okrasným kamenivem, které lze použít v drobnější frakci i ve spárách dlažby. Je možné i její použití ve svažitém terénu, kde by větší spáry mohly trochu redukovat nadměrné stékání vody při přívalových deštích,“ radí zahradní architekt Jan Záhora.

Podmínkou je zhutnělý podklad

Je důležité si uvědomit, že při pokládce vegetačních dlažeb především pro pojezdové plochy je klíčové dodržet správné složení podkladních vrstev, aby se cesta po nájezdu těžkého vozidla nezbortila a dlaždice nezměnily svou polohu.

Základem je připravit kvalitně zhutněné podloží, na které následně rovnoměrně rozvrstvíme kamenivo doporučené frakce,“ doplňuje Daniel Křížek z DITONU. Na takto připravenou kladecí vrstvu pokládáme dlažbu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte doma vyřešeno jímání dešťové vody? Jak tuto vodu využíváte?

Dešťovku zachycujeme do sudu a používáme ji k zalévání.ˇ 57 %
Dešťovku máme svedenu do retenční nádrže a slouží k zavlažování zahrady.ˇ 32 %
Dešťovku máme svedenu do retenční nádrže a používáme ji k zalévání zahrady a k splachování toalet. 12 %
Dešťovou vodu neřešíme, u nás tolik neprší.ˇ 0 %

Do spár drcené kamenivo nebo trávu

Pokud zvolíme typ dlažby s různými tvary dlaždic, postupujme podle kladecího plánu pro zachování nepravidelného vzhledu. Položenou dlažbu tohoto menšího formátu zhutníme pomocí vibrační desky.

Spáry lze vysypat zmíněným drceným kamenivem, alternativně je pro přírodnější vzhled zatravníme. Při realizaci vegetační dlažby je nutné provést důkladnou přípravu podkladových vrstev, které zajistí stabilitu a dlouhodobou životnost. Pokládka samotná je pak již velmi snadná.

Zdroj: ceskestavby.cz, diton.cz

Související články