Vlakové nádraží v Nymburku je významný dopravní uzel, na který navazuje otevřená plocha pro autobusy, a také frekventovaná oblast, v níž se proplétají turisté s místními obyvateli, řidiči aut a s cyklisty. Vyhovět všem nejde beze změn. Proto Správa železnic vypsala architektonickou soutěž, v níž zvítězil projekt architektů Tomáše Hanuse a Jana Holuba z ateliéru Byró architekti.

Pod jednou střechou

Proměňované území bude složené z několika objektů a ploch, jež na sebe plynule navážou podél železničních kolejí. Asi 150 let stará třípatrová budova nádraží se zachová, ale funkci výpravního místa převezme nová hala po levé straně. Na ni se napojí autobusové nádraží, následuje prostor pro jízdní kola a cyklověž, poté velkorysé parkoviště. Napravo od staré budovy vznikne další místo pro kola a nový technologický objekt.

Z urbanistického pohledu je zásadní přesun autobusového nádraží, uvolněný prostor se změní v parkové náměstí. „Dalším benefitem je přímý přestup – vlakové a autobusové nádraží vytvoří kompaktní celek pod jednou střechou. Před vlakovým nádražím zůstanou jen výstupní stanice a průjezdná stání pro linkové autobusy,“ vysvětluje Tomáš Hanus. Celé území včetně náměstí zabere plochu cca 17 000 m², hotovo by mělo být v roce 2029.

Staré s novým

Ač budou novostavby prostorově převažovat, pohledovou dominantou zůstane novorenesanční objekt, na nějž se také volně odkazuje.

„Nejvýraznějším prvkem staré budovy jsou dřevěné štíty pod sedlovými střechami. V nové hale také pracujeme s motivem dřevěného obkladu střech, ovšem v podobě střešních šedových světlíků. Okna a dveře nové i staré výpravní budovy budou mít stejnou barevnost. Dalším motivem je monochromatičnost fasád, ať už jde o beton u novostavby, nebo kámen a omítku u té původní,“ říká Tomáš Hanus.

Moderní rozcestník

Každé nádraží má zajistit rychlý přesun osob, což moderní odbavovací hala zohledňuje ze všech stran. V kratším směru propojí budoucí náměstí a vlaková nástupiště, v delším směru nástupiště autobusů a starou budovu. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o tomto projektu dozvědět další informace?

  • Jak se změní prostor pro cestující
  • Kde budou nové obchody a provozní místa
  • Co znamená volba modrozelené infrastruktury
  • Způsoby vytápění objektu
  • Informace o výsadbě dřevin v okolí
  • Informace o projektu a architektech

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červencovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 20. června 2024.

Zdroje:

Související články