Výběr fasádních pastovitých omítek už zdaleka není jen o odstínu. Kromě unikátních vlastností jednotlivých typů se stále důležitějším aspektem při jejich výběru stává celková udržitelnost a energetická soběstačnost budov, které mohou fasádní omítky skvěle podpořit. Moderní pastovité omítky dokážou výrazně ovlivnit energetickou náročnost budov a jejich dopad na životní prostředí. 

Paropropustnost

Při výběru pastovitých omítek je důležité zohlednit jejich paropropustnost, což umožňuje odvod vodních par ze zdiva a zabraňuje tvorbě plísní a kondenzace. To vede k tepelně komfortnějšímu prostředí uvnitř budovy a zároveň snižuje riziko poškození zdiva. Zásadní je to v případě starších budov nebo objektů s vyšší vlhkostí. Kromě toho, správně zvolená omítka přispívá k energetické efektivitě stavby.

Paropropustné materiály pomáhají regulovat vlhkost a teplotu v interiéru, což může snížit náklady na vytápění a chlazení. Zároveň zvyšují komfort obyvatel, protože prostředí bez přebytečné vlhkosti je příjemnější a zdravější.

Břízolitová omítka je nejlepší, nové omítky nic nevydrží a plesniví?

Zdroj: Youtube

Zdravé a odolné

Další důležitý faktor při výběru představuje nízký obsah VOC (volatilní/těkavé organické sloučeniny). VOC se uvolňují z nátěrů a omítek a mohou mít negativní dopad na lidské zdraví i životní prostředí. Proto je vhodné volit omítky s nízkým obsahem VOC, které chrání zdraví a zároveň snižují emisní stopu budovy.

Moderní fasádní omítky disponují i dalšími ekologickými vlastnostmi, jako je například odolnost proti UV záření, což chrání fasádu před degradací a prodlužuje její životnost. Některé druhy omítek jsou dokonce samočisticí, čímž snižují potřebu údržby, a tím prodlužují svou životnost a šetří čas i peníze.

Dotace na zateplení i s omítkou

Peníze můžete ale také ušetřit, pokud zvažujete celkové zateplení rodinných i bytových domů. V roce 2024 totiž dochází k několika důležitým změnám v dotačních programech v této oblasti, mimo jiné i k navýšení finančních prostředků dostupných k čerpání. U rodinných domů například nové maximum činí 950 000 Kč pokrývajících až 50 % z celkových výdajů.

A na co se změny zaměřují právě v rámci fasádních pastovitých omítek? Dotační program Nová zelená úsporám nově zohledňuje celkovou energetickou bilanci staveb, takže je možné do dotace zařadit i pastovité omítky, a to konkrétně ty s nízkým obsahem VOC a vysokou paropropustností. Tyto omítky přispívají ke zdravějšímu prostředí uvnitř budovy a chrání fasádu před degradací, čímž přispívají k celkové energetické efektivitě a udržitelnosti budov. 

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Je fasáda vašeho domu náchylná ke znečištění?

Ano, fasádu pravidelně čistíme a ošetřujeme. 32 %
Ne, naše fasáda zatím vypadá obstojně. 68 %

Odborníci doporučují

Jakou pastovitou omítku bychom mohli jako odborní prodejci doporučit pro vaši stavbu? Z hlediska životnosti fasády jsou to určitě omítky se schopností ovlivnit vlhkost na svém povrchu, minimalizovat ji, a tím zabránit postupnému rozvoji řas a plísní na jejím povrchu. Od renomovaných výrobců lze doporučit Weberpas Aquabalance nebo Baumit StarTop,“ řekl Ing. Lukáš Pazderník, produktový manažer společnosti Izomat.

Související články