Výběr fasádních pastovitých omítek už zdaleka není jen o odstínu. Kromě unikátních vlastností jednotlivých typů se stále důležitějším aspektem při jejich výběru stává celková udržitelnost a energetická soběstačnost budov, které mohou fasádní omítky skvěle podpořit. Moderní pastovité omítky dokážou výrazně ovlivnit energetickou náročnost budov a jejich dopad na životní prostředí.
Paropropustnost
Při výběru pastovitých omítek je důležité zohlednit jejich paropropustnost, což umožňuje odvod vodních par ze zdiva a zabraňuje tvorbě plísní a kondenzace. To vede k tepelně komfortnějšímu prostředí uvnitř budovy a zároveň snižuje riziko poškození zdiva. Zásadní je to v případě starších budov nebo objektů s vyšší vlhkostí. Kromě toho, správně zvolená omítka přispívá k energetické efektivitě stavby.
Paropropustné materiály pomáhají regulovat vlhkost a teplotu v interiéru, což může snížit náklady na vytápění a chlazení. Zároveň zvyšují komfort obyvatel, protože prostředí bez přebytečné vlhkosti je příjemnější a zdravější.
Břízolitová omítka je nejlepší, nové omítky nic nevydrží a plesniví?
Zdravé a odolné
Další důležitý faktor při výběru představuje nízký obsah VOC (volatilní/těkavé organické sloučeniny). VOC se uvolňují z nátěrů a omítek a mohou mít negativní dopad na lidské zdraví i životní prostředí. Proto je vhodné volit omítky s nízkým obsahem VOC, které chrání zdraví a zároveň snižují emisní stopu budovy.
Moderní fasádní omítky disponují i dalšími ekologickými vlastnostmi, jako je například odolnost proti UV záření, což chrání fasádu před degradací a prodlužuje její životnost. Některé druhy omítek jsou dokonce samočisticí, čímž snižují potřebu údržby, a tím prodlužují svou životnost a šetří čas i peníze.
Dotace na zateplení i s omítkou
Peníze můžete ale také ušetřit, pokud zvažujete celkové zateplení rodinných i bytových domů. V roce 2024 totiž dochází k několika důležitým změnám v dotačních programech v této oblasti, mimo jiné i k navýšení finančních prostředků dostupných k čerpání. U rodinných domů například nové maximum činí 950 000 Kč pokrývajících až 50 % z celkových výdajů.
A na co se změny zaměřují právě v rámci fasádních pastovitých omítek? Dotační program Nová zelená úsporám nově zohledňuje celkovou energetickou bilanci staveb, takže je možné do dotace zařadit i pastovité omítky, a to konkrétně ty s nízkým obsahem VOC a vysokou paropropustností. Tyto omítky přispívají ke zdravějšímu prostředí uvnitř budovy a chrání fasádu před degradací, čímž přispívají k celkové energetické efektivitě a udržitelnosti budov.
Je fasáda vašeho domu náchylná ke znečištění?
K očistě fasády bude nejvhodnější použít vysokotlaký čistič.
Odborníci doporučují
„Jakou pastovitou omítku bychom mohli jako odborní prodejci doporučit pro vaši stavbu? Z hlediska životnosti fasády jsou to určitě omítky se schopností ovlivnit vlhkost na svém povrchu, minimalizovat ji, a tím zabránit postupnému rozvoji řas a plísní na jejím povrchu. Od renomovaných výrobců lze doporučit Weberpas Aquabalance nebo Baumit StarTop,“ řekl Ing. Lukáš Pazderník, produktový manažer společnosti Izomat.