Prvním krokem je odklizení poškozeného majetku – nábytek, bahno, sutiny a další nečistoty. Je důležité vše důkladně zdokumentovat, a pokud máte pojištění, nahlásit škodu pojišťovně. Pojišťovna vám může pomoci se samotnými opravami i vysoušením.

Klienti by měli začít škody odstraňovat až potom, co je nafotí a vše nahlásí. Pokud to povaha a rozsah způsobené škody vyžaduje, mohou začít s nejnutnějšími opravami. Nejdůležitější je mít vše podrobně zdokumentované,“ upozorňuje mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Pozor na narušenou statiku

Vstup do zaplavené nemovitosti nemusí být vždy bezpečný, zejména kvůli možnému narušení statiky. Největší nebezpečí je vnější podemletí základů, které je nutné řešit okamžitě. Pokud na domě objevíte praskliny, které tam dříve nebyly, zhodnoťte jejich závažnost. Jednoduché pravidlo zní: pokud do trhliny můžete strčit dlaň, do domu raději nevstupujte,“ varuje stavební odborník Otakar Hobza.

V případě, že jsou trhliny větší, doporučuje konzultaci s jakýmkoli odborníkem ve stavebnictví a pak případně zajistit statika. Jejich dostupnost je však omezená a v této situaci nebude lehké je narychlo sehnat.

Postup čištění studny při mikrobiologickém znečištění

Zdroj: Youtube

Elektroinstalace a nebezpečí s ní spojená

Jedním z prvních problémů je elektřina, kterou lidé potřebují k provozu čerpadel a spotřebičů. „Pokud voda zaplavila vnitřní elektroinstalaci, tak je pravděpodobné, že nebude možné nahodit hlavní jistič. Nedoporučuji nahazovat elektroinstalaci tzv. silou, nebo dokonce ve stále zatopeném objektu. Vlhkost v elektroinstalaci vždy vyvolá vyhození jističe. U starých objektů pak spálení pojistek a vyhození hlavního jističe v hlavním rozvaděči. Zatopenou elektroinstalaci vždy musí revidovat odborník. Do té doby využívejte jiné bezpečné zdroje, popřípadě elektrocentrály. A pokud byl zatopený elektroměr, kontaktujte dodavatele elektrické energie,“ podotýká Hobza.

Plyn a studny

Kontrola plynu je další důležitý krok. Pokud cítíte zápach plynu nebo slyšíte syčení, okamžitě se vzdalte a zavolejte pohotovostní službu. U vody je situace jednodušší, pokud nepozorujete úniky, pravděpodobně žádné větší kontroly nebudou nutné. Pokud však využíváte studny, doporučuje se odčerpání vody a následná kontrola odborníkem.

Složitější to ale budou mít lidé, kteří využívají studny. „Studnu je možné odčerpat, jen se ujistěte, že máte kalové čerpadlo. Po odčerpání je pak každopádně potřeba, aby vše prohlédli odborníci a hygienik potvrdil, že voda není závadná,“ upozorňuje Hobza.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Dotkly se povodně kvality vaší pitné vody?

Ano, bohužel došlo ke kontaminaci pitné vody. 100 %
Ne, naštěstí je pitná voda v pořádku. 0 %

Zdi a podlahy – postup při opravách

Po základních kontrolách následuje odstraňování naplavenin a čištění interiéru. „Doporučuji otlouct zaplavené omítky až na cihlu do výšky minimálně 10 cm nad zaplavenou čáru,“ upozorňuje Hobza. Důležité je také odstranit podlahové krytiny, včetně dřevěných podlah a lepených vinylů. Zda je potřeba odstranit i dlažbu, závisí na tom, zda se voda dostala pod ni.

Doporučuji otlučení všech zaplavených omítek v interiéru až na cihlu do výše minimálně 10 cm nad zaplavenou čáru. Zvláště u starších domů. Samozřejmě po kompletním odstranění podlahových krytin, a to včetně dřevěných podlah nebo lepených vinylových dílců. U dlažeb je na zvážení, jestli voda protekla až do skladby pod ní a jaké to může mít následky. Například voda na základové desce pod podlahovým polystyrenem se nemá kam odpařit, a tudíž bude dlouhodobě vzlínat zdivem do interiéru,“ varuje Otakar Hobza. Pokud stavební úpravy neuděláte, riskujete, že se budete potýkat s choroboplodnými zárodky, spory hub, plísní a podobně.

S vysoušením pomůže pojištění

Vysoušení nemovitosti je často náročný a nákladný proces, který ale může být kryt pojištěním. „Pojištění proti povodni se vztahuje i na náklady spojené s vysoušením,“ uvádí Maťašeje. Vysoušení může probíhat přirozeně nebo pomocí vysoušečů. Při jejich použití ale dbejte na to, aby se nekombinovaly s větráním, což by mohlo snížit jejich účinnost.

Elektrické vysoušeče ale nelze kombinovat s přirozeným vysoušením, tedy větráním. Nasávaly by vlhkost i z exteriéru, a jejich účinnost by tak byla nulová. Jejich použití je výhodné až po dokončení větrání. Doporučuji využívání vlhkoměrů, neboť je vždy nutné vysušovat bezpečně a v souladu s vlhkostí vzduchu v exteriéru,“ radí stavební dozor. Zároveň varuje před příliš rychlým vysoušením, které může způsobit strukturální poškození vysoušených ploch.

Dezinfekční prostředky nejsou stoprocentní

Chemické přípravky určené k dezinfekci by měly být používány s opatrností, protože některé z nich mohou poškodit stavební materiály. „Dezinfekční prostředky nejsou stoprocentní, a navíc mohou poškodit strukturu omítek,“ dodává Hobza. Po vysušení je doporučováno aplikovat protiplísňové přípravky, aby se minimalizovala rizika plísní.

Jak připravit nemovitost na další velkou vodu?

Jak se připravit na další povodně? „Každá nemovitost je unikátní, takže prevence je individuální,“ uvádí Hobza. Není univerzálního řešení, ale jedním z kroků může být správně nastavené pojištění majetku.

Obracejí se na nás i klienti, kteří sice mají nemovitost pojištěnou, ale bohužel se nepojistili pro případ povodně a záplav. Toto riziko není automatickou součástí pojištění a je potřeba si ho vždy připojistit,“ podotýká mluvčí Direct pojišťovny.

Související články