Stručný souhrn z článku:

 • Kvalitní tepelná izolace obvodové konstrukce snižuje provozní náklady na energie a zvyšuje komfort bydlení.
 • Kromě úspor energie zmenšuje potřebu dalších technologií pro klimatický komfort a stabilizuje teploty v interiéru.
 • Správná izolace vede k úsporám, zvýšení životnosti stavby a zdravějšímu prostředí domova.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Kromě nižší ceny energií za topení a chlazení má dobře naplánovaná a kvalitně provedená tepelná izolace obvodové konstrukce další příjemné důsledky – především není potřeba tolik technologií, které zajišťují klimatický komfort v domě. To následně znamená i jednorázové úspory za nákup příslušných spotřebičů. Správně provedená izolace se projeví menšími výkyvy teplot v interiéru, respektive ustálenou teplotní úrovní podle zadaných požadavků. Rozhodující pro kvalitu stavby, její životnost, komfort bydlení a trvalou radost z nízké výše složenek jsou použité materiály, zvolený typ izolace a úroveň provedení prací.

Ekonomická návratnost investic se může pohybovat od pár měsíců do několika let. Při běžném vytápění interiéru na 21 °C může snížení teploty o 1 °C představovat až desetiprocentní úspory. „Na nákladech domácnosti se spotřeba energie podílí zhruba 60 %. Pokud tedy dům kvalitně zateplíte a spočítáte si úsporu, která se podle stáří domu pohybuje kolem 50 až 70 %, zjistíte, že každý měsíc ušetříte významné částky,“ upozorňuje Pavel Zemene předseda Sdružení EPS ČR.

Pod povrchem

Na finální podobě domu není z hrubé stavby vidět prakticky nic. Co se děje pod povrchem finální pohledové vrstvy fasády, tak zůstává skryté i majitelům. To ale neznamená, že se v tomto prostoru nemohou odehrávat procesy s dalekosáhlým dopadem na zdraví domu. Špatně provedená či nedostatečná tepelná izolace totiž způsobuje nejen tepelné ztráty a vzhledem k cenám paliv stále vyšší náklady na vytápění, nýbrž i riziko poruch zdiva v důsledku promrzání.

Proto je nutné zamezit vzniku tepelných mostů, rosení, pronikající vlhkosti, tedy paropropustnosti, ale i hnilobných procesů ohrožujících zdraví. Na druhé straně lze správně navrženým zateplením hrubé stavby významně vylepšit parametry obvodové konstrukce, aniž by bylo nutné navýšit původní rozpočet.

Cihly, které brání úniku

Při rozhodování, jaký materiál pro hrubou stavbu použít, je důležité sledovat tepelnou vodivost materiálu. Čím nižší je její hodnota, tím méně tepla bude skrz stěny unikat. Například vodivost běžného měkkého dřeva je 0,18 W/m.K. Oproti tomu beton dosahuje hodnot okolo 1,2 W/m.K, tedy skoro sedmkrát více.

V tomto srovnání však jednoznačně vítězí keramické pálené cihly, přesněji řečeno jednovrstvé zdivo plněné minerální vatou. Například cihly Porotherm 38 T Profi disponují vodivostí pouhých 0,07 W/m.K. Mají tak v průměru dvanáctkrát nižší tepelnou vodivost než plná cihla a také dokážou udržet vyšší povrchovou teplotu v interiéru.

Na umístění záleží

Na rozdíl od izolace umístěné až pod omítku integrovaná tepelná izolace z hydrofobizované minerální vlny uvnitř cihel nedegraduje. „Izolant v cihle se chová jinak než dodatečné vnější zateplení. U jednovrstvého zdiva plněného minerální vatou vzniká díky mohutnosti cihly v kombinaci s vnitřní izolací lepší poměr mezi tepelným odporem a akumulací, přičemž konstrukce výrazně zvyšuje pevnost zdiva a snižuje tepelné ztráty. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o vnějších a vnitřních izolačních materiálech dozvědět víc?

 • Porovnání vnější izolace s cihlami s výplní
 • Tepelněizolační vlastnosti stěn, podlah a střech
 • Zpřísnění současných norem
 • Nebezpečná vlhkost
 • Výpočty izolace a použití izolantů
 • Cena versus kvalita
 • Paropropustnost pro dřevostavby
 • Napojení budov na terén
 • Zazimování objektu, práce v nízkých teplotách
 • Cesty tepelných úniků
 • Výhody jednotlivých materiálů od výrobců (například Porotherm, Heluz, Ytong, Weber, Foamglas)

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v lednovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 14. prosince.

Zdroj: Dům&Zahrada