Udržitelnost bydlení začíná už u oken, kde za přirozeně ekologický materiál platí jednoznačně přírodní dřevo, nabízející dlouhou životnost, která při správné péči může být klidně i více než 100 let!

„Kvalitní dřevěná okna se vyrábí z prvotřídních vícevrstvých lepených hranolů. Naprosto nevhodné a podle normy i nepřijatelné pro výrobu oken je dřevo z polomů. Může totiž mít zpřetrhaná vlákna, může být napadené kůrovcem nebo zasažené hnilobou,“ prozrazuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA. Při produkci dřevěných oken navíc mohou výrobci počáteční materiál zcela využít a odpad z výroby recyklovat. Například ze vzniklých pilin lze ve speciálním zařízení vyrábět palivo, které se pak dále bezezbytku využije, například při samotné výrobě.

Povrch dřevěných oken

Mimořádně dlouhou životnost dřevěných oken zásadně ovlivňuje také jejich povrchová úprava a dostatečná ochrana před působením vlhkosti. „Dřevěná okna se běžně ošetřují třístupňovou povrchovou úpravou, která je výborně chrání před vnějšími povětrnostními vlivy, ale přesto na nich může napáchat škodu interiérová vlhkost. Z toho důvodu na ně z vnitřní strany nanášíme navíc ještě speciální membránovou úpravu, která dokáže vlhkosti v pronikání do dřeva zabránit,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA.

Díky tomu se celé okno dokáže chovat podobně jako membrána u sportovního oblečení, která zabraňuje pronikání vlhkosti dovnitř dřevěného rámu okna a zároveň jí nebrání, aby se rychle odpařila pryč.

10 ekologických stavebních materiálů | Udržitelný design

Zdroj: Youtube

Udržitelnost z pohledu plastových oken

Pokud jde například o plastová okna, mnoho výrobců oken vidí udržitelnost v použití recyklovaných materiálů. VEKRA zastává odlišný postoj, podle nás vyhovují požadavkům na ekologii pouze profily z prvoplastu. U oken z recyklovaného plastu nelze doložit, co vše tento materiál obsahuje a nedá se tedy říci, jaké přesně budou mít vlastnosti a jak dlouho vydrží. Proto naše plastová okna vyrábíme výhradně z prvoplastu, kde přesné složení známe a můžeme zaručit jejich bezproblémovou životnost. To z našeho pohledu napomáhá k menší zátěži pro životní prostředí,“ dodává Ing. Milena Tomčíková.

Na udržitelnost bydlení ovšem nemají vliv jen okna jako taková, ale i způsob jejich montáže. Ta je totiž pro dlouhou životnost okna stejně důležitá jako kvalita jeho provedení. Nevhodný postup při instalaci dokáže i to nejkvalitnější okno degradovat. Proto je ideální vybírat okna od takového výrobce, který zároveň dokáže zajistit jejich odbornou instalaci.

Nábytek raději z masivu

Přírodní dřevo jakožto přirozeně ekologický materiál má své nezastupitelné místo také pro výrobu nábytku. Masivní nábytková dvířka se navíc hodí prakticky do každého interiéru, ať je laděn do rustikálního, či moderního minimalistického stylu.

„Smrková dvířka T.masiv jsou konstruována jako třívrstvý sendvič ze spárovky, přičemž silnější střední vrstva je orientována kolmo na vnější, díky čemuž se předchází deformacím, jinak zcela běžným u masivního dřeva. Naopak varianta z dubového dřeva je složena z masivních dílů a vyztužena střední příčkou. Vybírat lze z různých druhů frézování čelní strany, a případně i z klasického hladkého provedení s čistými liniemi a zafrézovaným úchytem,“ popisuje Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea.

Dvířka navíc zdobí elegantní zkosené hrany a zaoblené rohy. Povrch je opatřen matným lakem, díky kterému na nich nezůstávají otisky prstů. Masivní nábytková dvířka T.masiv lze navíc lakovat bílým, šedobílým, šedým a antracitovým odstínem.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Dáváte v obytném prostoru přednost přírodním materiálům?

Ano, pokud je to možné, volím přírodní materiály. 0 %
Je mi to jedno, důležitý je pro mě nízký rozpočet. 0 %

Masiv do koupelny? Proč ne!

Oblíbený trend udržitelnosti v podobě maximálního využívání přírodních materiálů v interiéru pronikl i do koupelen. Dříve nemyslitelné použití masivního nábytku v tak vlhkém prostředí je nyní čím dál častější realitou českých koupelen.

„Dřevo je materiál, který přirozeně pracuje, a proto se dnes již pro nábytkové plochy nepoužívá masiv tak, jak jsme ho znali dřív – tedy z jednoho kusu fošny či prkna. Aby dřevěná dvířka vydržela kdekoliv v interiéru a nekroutila se, je třeba zajistit protitah v rámci jejich skladby – buď pomocí slepení více vrstev dřeva, nebo rámovou konstrukcí s vyztuženou střední příčkou,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas.

„Při výběru je dobré sáhnout raději po tvrdším, mechanicky odolném dřevě, jako je dub, buk či jiná exotická dřevina, která je svým původem na vyšší vlhkost zvyklá. Náš masivní koupelnový nábytek Invence je vyroben z tvrdého dubového dřeva. Ošetřujeme jej vrstvou laku, která zaručuje, že sestava v koupelně zcela obstojí.“

Zdroj: livingethically.co.uk, theconstructor.org

Související články