Elektrárna za dobu provozu prošla několika změnami technologie, žádná z nich samotnému objektu nepřinesla výraznější prospěch, spíše naopak. Nejhůře se podepsala léta komunistického režimu, kdy se z dřívějšího „chrámu pokroku“ stala špinavá kotelna. Část provozu se již podařilo proměnit. Od roku 2019 pivovar pracuje s plánovaným výstavem 10 tisíc hektolitrů ročně. Pivo se vaří v jedné ze dvou hal, druhá hala na svou příležitost teprve čeká.

Potěšení pro návštěvníky

V současné době je dokončena první fáze projektu. Pivovar vaří pivo v jedné ze dvou hal, objekt je staticky a technicky zajištěn. Pokračování rekonstrukce a přestavby obsahující především sál s kapacitou 500 návštěvníků je ve fázi projekční přípravy. V budoucnu budou moci návštěvníci v prostoru bývalé strojní haly zažít koncert, výstavu, přednášku, festival minipivovarů nebo „jen“ ochutnat stálice i novinky ze sklenic s logem Proud.

Leitmotivem rekonstrukce je hledání hranice a celkové pochopení minulé a budoucí funkce budovy – dovolit si zbourat hodnotné, odolat zbytečné reprodukci původních forem, hledání dostatečně kvalitních náhrad, skloubení současné technologie s možnostmi objektu. Přijetí myšlenky, že stavíme primárně výrobní, funkční objekt – „prostě pivovar“ – a ne „galerii“.

Zachování historických prvků

Za zmínku jistě stojí zachování historických prvků, které dávají smysl i pro dnešní využití. Nic by se nemělo zbytečně bourat. Podstatnou částí návrhu je náprava toho, jak bylo s objektem zacházeno v době po druhé světové válce.

Výraznějšími zásahy návrh šetří a musí mít v hierarchii objektu velmi vysokou pozici – navržen je nový vstup akcentovaný velkorysým venkovním schodištěm, nové prosklení hlavního štítu deklarující jeho novou funkci průhledem na varnu. V interiéru je plánováno využití vybavení dřívější elektrorozvodny i mostový jeřáb a další objekty a povrchy.

AUTOR: Atelier Mimosa architekti byl založen v roce 2007 Petrem Moráčkem, Janou Zoubkovou, Pavlem Matyskou. Jana Zoubková se zásadní měrou podílela ve spolupráci s ADR s.r.o. na návrhu a realizaci pivovarů Trautenberk, Hostivar, Ossegg, Javornické palírny a dalších veřejných i soukromých stavbách. Javornická palírna byla v roce 2017 oceněna v obou českých architektonických cenách - Grand Prix a Česká cena za architekturu. Pivovar Trautenberk byl oceněn v soutěži Česká cena za architekturu 2018. Navrhuje domy i interiéry po celém území České republiky i za jejími hranicemi, práce ateliéru uspěly v tuzemských i zahraničních architektonických soutěžích.

 Informace o projektu

 • Studio: Mimosa architekti
 • Autor: Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska, Dalibor Pospíšil
 • Umístění projektu: U Prazdroje 64/7, 301 00 Plzeň
 • Země projektu: Česká republika
 • Rok projektu: 2019
 • Zastavěná plocha: 2990 m²
 • Klient: Plzeňský Prazdroj
 • Fotografie: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com
 • Vizualizace: mvize visualisation, ex-machina.art
 • Spolupráce: projekce, HIP: Milan Pytloun, www.raz23.cz
 • Statika: Petr Žalský, www.statikon.cz

Zdroj: Dům&Zahrada, linka.news, www.mimosa.cz

Související články