Aby se vám pořízení tepelného čerpadla maximálně vyplatilo, je důležité ho správně používat. Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších nejasností a chyb z praxe. Otázky zodpovídal Ing. Karel Náprstek ze společnosti Woltair, který se tepelným čerpadlům profesně věnuje 12 let.

Jak funguje ovládání tepelného čerpadla?

Samotné ovládání je velice snadné, nepotřebuje totiž žádnou obsluhu. Výkon tepelného čerpadla se řídí automaticky a podle nastavené topné křivky reaguje na venkovní teplotu, čímž zajišťuje stabilní teplotu vnitřních prostor domu.

Tepelné čerpadlo a vaše nejčastější otázky

Zdroj: Youtube

Vyplatí se tepelné čerpadlo v průběhu topné sezóny vypínat?

Ne, nevyplatí. Tepelné čerpadlo funguje nejefektivněji, když ho nastavíte na vytápění na stálou vnitřní teplotu a nebudete ji během dne výrazněji měnit. Dosáhnete tak větších úspor na energiích, než kdybyste ho například na část dne vypínali a pak chtěli v krátkém čase dům rychle vytopit na vyšší teplotu.

Vyplatí se snížit na noc teplotu? O kolik stupňů?

Snížení teploty během noci má spíš vliv na osobní komfort, pokud je člověk zvyklý v noci spát při nižší teplotě. Z energetického hlediska tento útlum nedává moc smysl. Ušetřenou energii zas musíte přes den do objektu dodat. Ano, je předpoklad, že bude přes den vyšší venkovní teplota a tudíž má tepelné čerpadlo vyšší účinnost. Ale i tak bych doporučil snížení teploty o maximálně jeden až dva stupně Celsia.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Anketa Tepelná čerpadla

info Hlasování bylo ukončeno.
Tepelné čerpadlo již používám. 53 %
O tepelném čerpadle teprve uvažuji 11 %
Tepelné čerpadlo si pořizovat nebudu, vytápím jiným způsobem 37 %
Hlasovalo: 889

Vytápění v době nepřítomnosti

Při krátkém opuštění objektu (na víkend) nemá snížení teploty ekonomický smysl. Pokud odjíždíte na týden a více, tak tuto teplotu snížit lze, ale nesmí se to přehánět. Mnoho lidí je zvyklých na tzv. protizámrzný režim. Pokud ovšem teplota v objektu klesne pod cca 17 stupňů Celsia, tak je zároveň i nízká teplota topné vody a tepelné čerpadlo nebude mít dostatek energie pro případné odmražení a časem dojde k poruše provozu.

Jak regulovat jednotlivá otopná tělesa?

Používat regulační prvky na otopné soustavě, tedy zejména termostatické hlavice na otopných tělesech, se nedoporučuje tak, jak jsou lidé zvyklí u elektrokotlů nebo plynových kotlů. Nejlepší je nechat je naplno otevřené a teplotu řídit centrálně samotným tepelným čerpadlem. Naladit topnou křivku, aby vám bylo v místnostech příjemně, a případně korigovat přetápěné místnosti. Pokud budete omezovat průtok v jednotlivých místnostech, tepelné čerpadlo bude zbytečně topit víc, než musí, a účet za elektřinu tak bude zbytečně vyšší. Lze to přirovnat k jízdě v autě se zataženou ruční brzdou.

Tepelné čerpadlo a chytré termostatické hlavice

Tato kombinace není nejšťastnější, jelikož jsou tyto hlavice úplně nezávislé na tepelném čerpadle a často pomocí různých časových programů uzavírají průtok přes otopnou soustavu, který je pro tepelné čerpadlo absolutně nezbytný.

Pokud po časových programech přesto toužíte, tak lze využít časové programy přímo v tepelném čerpadle, které budou korigovat přímo teplotu topné vody. A pokud opravdu chcete “chytré” hlavice, je nutné využít akumulační nádobu (čtyřbodově zapojenou). To zajistí dostatečný průtok přes tepelné čerpadlo, i když se všechny hlavice zavřou.

Zdroj: woltair.cz, cez.cz

Související články