Ceny fotovoltaických komponentů začaly v loňském roce klesat mimo jiné proto, že v průběhu roku postupně chladl zájem o OZE. To dokazují počty podaných žádostí v dotačním programu Státního fondu životního prostředí ČR – Nová zelená úsporám. Podle dostupných dat bylo v měsících leden až červen 2023 přijato bezmála 60 000 žádostí na pořízení fotovoltaiky v objemu téměř 12 miliard korun. V druhé polovině roku toto číslo dramaticky kleslo na pouhých 11 670 žádostí.

Jaká je skutečnost?

„Data o přijatých dotačních žádostech na pořízení FVE hovoří jasně. V roce 2022 a první polovině roku 2023 fotovoltaický trh strmě rostl. V roce 2022 meziročně vyrostl o 400 %, a v prvním pololetí 2023 dorazilo do NZÚ dokonce více žádostí než za celý rok 2022! Ovšem strmý růst vystřídal v druhé půlce loňského roku pokles poptávky. V porovnání s prvním pololetím spadl počet přijatých žádostí o celých 80 %! Komponent napříč přehřátým trhem bylo najednou všude dostatek, a někteří dodavatelé fotovoltaiky byli nuceni v rámci boje o zákazníka dramaticky zlevňovat,“ vysvětluje Pavel Matějovič, provozní ředitel české společnosti Schlieger.

Dotace na fotovoltaické elektrárny

Zdroj: Youtube

Rok 2024 ve znamení stabilizace

Úplný závěr roku 2023 a start roku letošního byly opět ve znamení narůstajícího zájmu o FVE. Například podle společnosti Schlieger vzrostla v lednu 2024 poptávka meziročně na trojnásobek. Celkově však letos po mnoha výkyvech očekává firma stabilizaci v této oblasti a poptávku, která naváže na období před boomem roku 2022. „Vzhledem ke stabilizovanému počtu montážních čet, skladovým zásobám i nižší daňové sazbě jsme si mohli letos dovolit zlevnit. Cena některých našich fotovoltaických systémů tak meziročně klesla až o 70 000 Kč, tedy až o 20 % z celkové ceny,“ objasňuje Matějovič.

Objektivní důvod neexistuje

Druhá polovina roku 2023 a strmý pád poptávky vyčerpaly řadu společností v oboru z finančních rezerv. Některé firmy tak doslova bojují o přežití a vykreslují v médiích aktuální situaci na trhu jako problematickou. Připravují zákazníky na aktuální nevyhnutelné zdražování v souvislosti s novými podmínkami NZÚ, stejně jako se situací kolem dovozu nových komponentů. Objektivní důvod k tomu, aby zákazníci zaplatili vyšší cenu za systémy FVE jen proto, že některé společnosti nezvládají volatilitu fotovoltaického oboru a výkyvy poptávky po svých službách, ale neexistuje.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Zamýšlíte využít dotace pro instalaci fotovoltaických panelů?

Ano, letos se na fotovoltaiku chystáme. 14 %
Ne, fotovoltaiku už máme. 11 %
Ne, fotovoltaiku nechceme. 43 %
Na fotovoltaiku nemáme peníze. 32 %

Nově stanovená státní dotace NZÚ

Reforma Nové zelené úsporám by ke zdražování vést neměla. Naopak v konečném důsledku ještě více podpoří zavádění OZE v ČR. „Podpora se sice snížila z 200 000 na 160 000 korun u každé dotační žádosti, ale zároveň byla prozíravě zavedena motivační složka. Díky kombinaci opatření – například zateplení objektu a instalace FVE – tak mají žadatelé šanci dosáhnout na zajímavé finanční bonusy, které navyšují dotaci o 40 000 korun,“ říká Matějovič. NZÚ Light se otevírá širšímu počtu žadatelů – konkrétně rodinám pobírajícím přídavky na děti. Více rodin tak dostane možnost na dotace dosáhnout a OZE si s jejich pomocí pořídit, a šetřit tak náklady na vytápění nebo ohřev teplé vody.

Zdroj: efotovoltaika.cz, skrblik.cz, schlieger.cz

Související články