Jedním z důvodů rostoucího zájmu o fotovoltaické elektrárny na bytových domech je vhodnější nastavení dotačního titulu Nová zelená úsporám, kde lze nyní čerpat až 50% dotaci předem (tedy před započetím instalace).
Za rostoucí poptávkou stojí ale i zjednodušení schvalovacího procesu, kdy dnes stačí k nainstalování fotovoltaiky na bytový dům souhlas nadpoloviční většiny majitelů bytových jednotek, zatímco před rokem 2023 byl potřeba souhlas ideálně 100 % majitelů.
„Hlavní novinkou je ale od tohoto léta možnost využívat vyrobenou energii z fotovoltaické elektrárny nejen ve společných prostorách bytového domu, ale i přímo v jednotlivých bytových jednotkách,” popisuje René Milota, jednatel společnosti Acetex, která má za sebou již více než 8 000 realizací.
Energie ze společné střechy do každého bytu
Řeč je o novele zákona LEX OZE II a o spuštění Elektroenergetického datového centra (EDC) od 1. 8. 2024, díky čemuž je nyní možné sdílet vyrobenou elektřinu napříč odběrnými místy.
To znamená, že elektřina vyrobená z fotovoltaiky na střeše bytového domu může být snadno a bez dodatečných nákladů využita v každém jednotlivém bytě v domě. Připojení k EDC je totiž zdarma, což otevírá nové možnosti pro efektivní využívání solární energie v rámci celého objektu.
„Ačkoli je možné využít energii k napájení společných prostor, z hlediska spotřeby celého bytového domu to přináší jen minimální úsporu. Nejvýhodnějším způsobem využití elektřiny je její spotřeba právě přímo v bytových jednotkách,” radí Milota.
Jak si vedou FVE na bytových domech?
Čím větší baterie, tím větší úspory
Výše úspory díky fotovoltaické elektrárně pak záleží na druhu zapojení fotovoltaiky, kdy největší smysl dává instalace s baterií, protože bez ní ušetří majitelé bytů jen 20-25 % nákladů za energie, zatímco s baterií 50-90 % v závislosti na velikosti baterie a změně tarifu z fixních cen na spotové.
Platí přitom jednoduché pravidlo, čím větší baterie, tím větší úspory na energiích. „Investice do baterií se společenství obvykle obávají nejvíce, ale nejde o racionální úsudek, neboť na baterie je pro bytové domy vyhrazena vysoká dotace,” říká Milota.
Na fotovoltaiku se musí chytře
Úsporu lze výrazně ovlivnit také způsobem nakládání s vyrobenou elektřinou. Protože výroba elektřiny z fotovoltaiky je během dne obvykle vyšší než okamžitá spotřeba domu (většina lidí je v práci či škole), je nejvhodnější instalace bateriového úložiště s vysokou kapacitou.
To umožní zachytit nespotřebovanou elektřinu a uložit ji na dobu, kdy je spotřeba nejvyšší – tedy v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Pokud se stane, že baterie dosáhne plné kapacity, přebytečná elektřina bude dodávána zpět do distribuční sítě, ovšem za nízkou výkupní cenu.
„Abychom eliminovali ztráty, navrhujeme přidání ohřevu teplé užitkové vody, což zajistí, že vyrobená elektřina bude využita na 100 %,” doporučuje René Milota ze společnosti Acetex.
Podpora se sice snížila z 200 000 na 160 000 korun u každé dotační žádosti, ale zároveň byla prozíravě zavedena motivační složka.
Zamýšlíte využít dotace pro instalaci fotovoltaických panelů?
Inteligentní řízení systému
Vůbec nejoptimálnějším řešením je instalace chytrého managementu, který se postupně naučí, jak dům funguje, a s využitím umělé inteligence automaticky optimalizuje využití bateriového úložiště a předehřevu vody s ohledem na spotové ceny a předpověď počasí.
Tento systém zajistí maximální efektivitu a minimalizuje ztráty, což přináší dlouhodobé úspory. Při využití obchodování na spotu a inteligentního energetického managementu může dosáhnout úspora na bytovou jednotku 6 až 10 tisíc korun ročně. Návratnost investice je pak v ideálním případě už od 3 let.