Změna klimatu, díky níž jsou léta stále teplejší a delší, je běh na dlouhou trať. Pomalu se můžeme rozloučit s chladnými nocemi, během nichž jsme vyvětrali a ochladili byt či dům. V hustě obydlených městech s minimem zeleně to pak platí dvojnásob – budovy zde pohlcují více tepla než na venkově.

Z Ministerstvem životního prostředí (MŽP) zpracované Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR vyplývá, že postupné a trvalé zvyšování teploty ve spolupůsobení se suchem bude mít do budoucna dopady mimo jiné na zdraví a hygienu a také na urbanizovaná území. V sídlech v létě vzroste potřeba klimatizace, což bude vyžadovat zvýšení investic do nových klimatizačních zařízení.

Nevýhody klimatizace

Klimatizace je stále nejrozšířenějším způsobem ochlazování interiérového vzduchu, jedná se však o zdravotně neudržitelnou alternativu. Navíc přináší riziko nachlazení a při nedostatečné údržbě také riziko zápachu, šíření bakterií a sporů plísní. Vnitřní vzduch se nevyměňuje, ale pouze cirkuluje v uzavřeném prostoru. Klimatizace tedy nabízí ochlazení, ale zdravý vzduch nezajistí.

Jak se dělá větrání s rekuperací

Zdroj: Youtube

„Chlazení“ řízeným větráním 

Proti přehřívání lze interiér nejúčinněji bránit pomocí rovnotlakého větracího systému. Ten pomáhá rozvádět čerstvý vzduch do jednotlivých místností, zatímco tepelný výměník ochlazuje přiváděný vzduch.

„Rekuperační větrání je dosud nedoceněný způsob, jak udržet komfortní teplotu v domě i během parných letních dní,“ míní Bc. Pavel Vořech, odborník na řízené větrání firmy Zehnder.

V dobře izolovaném domě dokáže kvalitní větrací jednotka s protiproudým rekuperačním výměníkem tepla zajistit komfortní teplotu v interiéru, a to bez ohledu na letní vedra. Rekuperační výměník totiž v létě vrací do interiéru chlad se stejnou účinností, jako v zimě teplo.

V přehřívání hraje roli i vlhkost 

V letních dnech máme často pocit, že je horký a vlhký vzduch ještě teplejší, než ve skutečnosti je. To způsobuje pocení, pocit podráždění, únavy a diskomfortu. Relativní vlhkost, při které se člověk cítí příjemně, by se měla pohybovat v rozmezí 40 % až 60 %.

K ideální vlhkosti vzduchu v interiéru dopomůže tzv. entalpický výměník, který je možné do jednotky volitelně zahrnout a který zajišťuje nejen rekuperaci tepla, ale právě i vlhkosti.

„Komfortní systémy větrání s entalpickým výměníkem získávají zpět až 94 % tepla a až 73 % vlhkosti,“ upřesňuje Bc. Pavel Vořech z firmy Zehnder a dodává: „Entalpický výměník v létě odvádí teplo a vlhkost z přiváděného vzduchu dříve, než se dostane do interiéru. Tím přispívá k udržování komfortní teploty i vlhkosti.“

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Přemýšlíte o využití dotace na modernizaci bydlení?

Ano, dotace letos využijeme. 16 %
Ne, dotace jsme už využili. 16 %
Na dotace nedosáhneme. 36 %
Dotace nechceme, současný stav našeho domu nám vyhovuje. 33 %

„Klimatizace“ bez klimatizace

Řízené větrání může mít navíc ještě další výhodu: některé typy větracích jednotek je možné dovybavit unikátním klimatickým modulem, který v létě dochlazuje přiváděný vzduch, takže do interiéru proudí chladnější vzduch s komfortní teplotou. Kontinuální přívod čerstvého chladného vzduchu je tišší, energeticky úspornější a příjemnější variantou než nárazové ochlazování vzduchu klimatizací na nepřirozeně nízkou teplotu.

Že je levnější a snazší dům vytopit než ochladit, je známý fakt. Proto je dobré volit kvalitní systémy, které v této situaci obstojí. I tak ale nezapomínejte na ostatní opatření, která zvýší ochranu vašeho domova, jako výsadba stromů a keřů, stavba střešních přesahů, zastínění vhodně zvolenými žaluziemi nebo markýzami, zredukování plochy oken a množství skla a kovu na fasádě.

Související články