Stručný souhrn z článku

  • Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici je unikátní památkou architektury a designu.
  • Dům kombinuje historické prvky s moderními úpravami, které Hoffmann prováděl.
  • Stal se inspirací pro Hoffmannovu tvorbu, jež ovlivnila design i mimo Česko.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
 
 
 

Malebná stavba na náměstí Brtnice patří mezi nejstarší domy ve městě. Patrně kolem roku 1500 se spojily dva měšťanské domy – gotické prvky jako silné zdi či valená klenba sklepa se dochovaly dodnes. V 18. století dům prošel barokní přestavbou a v letech 1907 až 1911 ho Josef Hoffmann, který se v něm narodil, upravil na letní byt. Město Brtnice leží v srdci Vysočiny, zhruba na polovině cesty mezi Prahou a Vídní, v níž slavný architekt a designér posléze žil a pracoval.

Rodný dům Josefa Hoffmanna objektivem kamery:

Zdroj: Youtube

Po smrti rodičů nechal Hoffmann dům upravit, aby ho se svou rodinou a sestrami mohli využívat jako letní sídlo. Při úpravách se snažil zachovat původní ráz exteriéru, dům si dodnes drží barokní fasádu, ovšem interiéry odpovídaly tehdejší moderní době. Další změnu stavba prodělala ve 30. letech, kdy kvůli požáru přišla o mansardovou střechu. Tu Hoffmann nahradil novým krovem a krytinou z bobrovek.

Mix stylů

Dům v Brtnici Hoffmannovi sloužil i jako pokladnice jeho myšlenek. Po studiích architektury ve Vídni začal pracovat v oboru, ale měl daleko širší záběr, orientoval se také na interiérový design. S jeho jménem se pojí vídeňská moderna (vídeňská secese), jež byla populární na přelomu 19. a 20. století.

Záhy se však přiklonil k anglickému stylu, který kladl důraz na jednoduchost a geometrické tvary, ale obdivoval i biedermeier a inspiroval se například ornamenty lidových výšivek. Právě díky mixu různých vlivů se Hoffmannova tvorba stala nadčasovou, například Ton stále vyrábí jeho židle 811 a proslulá designérská značka Alessi zase příbory.

Tady měl srdce

V rodném domě si architekt zařídil místo na práci, navrhl některé nábytkové kusy a interiérové doplňky. Dům získal nové dveře a zrekonstruovaný balkon, zahrada zase altán. Návštěvníky určitě překvapí stěny vymalované podle Hoffmannových návrhů, například v bývalém hudebním salonku jsou blankytně modré zdi s dekorem připomínajícím propletené korálky. V černobíle zařízené pracovně se dochoval i původní stůl a židle. Ovšem centrem dění byla jídelna s barokním stropem.

V současnosti v domě funguje knihovna a památka rovněž žije mnohými kulturními událostmi. Návštěvníky však bude nejvíce lákat Muzeum Josefa Hoffmanna.

Tento seriál pro vás připravujeme ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Chcete se o jednotlivých objektech dozvědět více? Pusťte si podcasty, které jsou jim věnované. Najdete je na www.npu.cz nebo na podcastových kanálech pod názvem PodCastle NPÚ.

Příště: Brummelův dům 

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 9/2023.
Zdroj: Dům&Zahrada, npu.cz

Související články