Stručný souhrn z článku

  • Při výběru tepelné izolace je důležité srovnávat různé parametry, jako jsou součinitel tepelné vodivosti, prostupu tepla, tepelný odpor a difuzní odpor, stejně jako požární odolnost.
  • Výběr správného izolačního materiálu zahrnuje srovnání vlastností, jako je tepelná vodivost, prostup tepla, tepelný odpor a difuzní odpor, a také požární odolnost materiálů.
  • Cena materiálu představuje pouze část celkových nákladů na zateplení, je důležité zvážit i náklady na práci a další materiály pro dokončení izolační vrstvy.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Ze strany stavebníků panuje velká nejistota zejména při srovnání jednotlivých parametrů různých izolantů. Pojďme si laicky vysvětlit, co jednotlivé pojmy, uváděné u každého zateplovacího materiálu, znamenají.

Volba materiálu

Při zateplování jednotlivých částí domu se budete asi rozhodovat mezi polystyrenem, ať pěnovým, nebo extrudovaným, minerální vlnou či polyuretanem (PUR / PIR). Do základů a podlah se také používá pěnové sklo. Stále větší oblibě, zejména u dřevostaveb, se těší také přírodní materiály jako konopí, ovčí vlna, dřevovláknité či slámové desky.

Výčet je mnohem bohatší, ale u všech můžeme porovnávat několik shodných parametrů, které vám pomohou vybrat ideální izolaci pro váš záměr, ať je to zateplení fasády, střech, stropů, či základů.

Hlavní parametry

Součinitel tepelné vodivosti λ – lambda je asi hlavní parametr, který vás bude zajímat. Jednoduše řečeno osvětluje, jak je materiál schopen vést teplo. Čím je hodnota λ nižší, tím lepším je izolantem. Pro příklad u PIR desky se obvykle uvádí λ 0,023 a u EPS (pěnového polystyrenu) 0,031-0,038, což ukazuje, že polyuretanové desky lépe izolují.  

Součinitel prostupu tepla U – je základní měrná jednotka při stanovení tepelných ztrát. Určuje, k jakým tepelným ztrátám skrze danou konstrukci či materiál dochází. Čím menší je hodnota U, tím lepší jsou izolační schopnosti. Tato hodnota se také používá pro navržení otopné soustavy.

Stavíte-li dům či rekonstruujete, je součinitel prostupu tepla velmi důležitým kritériem, protože s tímto parametrem pracuje současná norma ČSN 73 0540-2, respektive vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, a určitě se objeví v projektu pro stavební povolení.

Tepelný odpor značený R – určuje schopnost materiálu zadržet teplo. Čím vyšší hodnota R, tím pomaleji jím prochází teplo, a tudíž lépe izoluje.

Faktor difuzního odporu označovaný μ – čte se mí a určuje prodyšnost či paropropustnost materiálu, tedy schopnost daného materiálu propouštět vodní páry. Čím nižší hodnota μ je, tím konstrukce lépe „dýchá“. Například u minerálních vat se uvádí μ 1, kdežto u EPS obvykle najdete 20-40. Z toho vyplývá, že vata je pro difuzně otevřené konstrukce ideálním materiálem, protože lépe propouští vodní páry.

Požární odolnost – jedná se o schopnost stavebních konstrukcí odolávat účinku plně rozvinutého požáru. Jde o složitou problematiku, ale z popisku na izolačních materiálech se dozvíme pouze základní dělení do tříd podle reakce na oheň – od A1, A2, B až po F. Přičemž A1 jsou látky, které nepřispívají k růstu požáru, kdežto E se značí hmoty značně přispívající k vývoji požáru. Písmenem F jsou označeny výrobky, které nebyly zařazeny ani do jedné z tříd, protože u nich nebyla reakce na oheň stanovena.

Není vše za jednu cenu

Známé přísloví praví, že cena je až na prvním místě. Nicméně platí, že cena materiálu obvykle představuje pouze třetinu celkových nákladů plánované konstrukce.

Nejdražší položkou na stavbě je vždy lidská práce, a to platí i v případě realizace zateplení. Dále započítejte, kolik zaplatíte za kotvicí materiály, lepidla a další komponenty nutné k dokončení kompletní izolační vrstvy. Při rozhodování proto vždy berte v úvahu kompletní náklady naplánované práce.

Zdroj: Dům&Zahrada, avmi.cz, podkrokevne.cz, tk-therm.cz, stavimezcihel.cz

Související články