Povodně a záplavy mohou způsobit různé typy poškození HVAC systémů, včetně elektrických komponentů, ventilátorů, vnitřních součástí a chladicích okruhů. Může dojít k poškození elektrických kabelů, vnitřních součástí a chladicích okruhů. Dojde-li k zaplavení HVAC systému, je důležité zjistit rozsah a závažnost poškození před jeho opětovným použitím.

Nezapínejte zatopené čerpadlo, varují experti

O postupu při zaplavení tepelného čerpadla jsme hovořili s odborníky ze společnosti AC Heating na výstavě FOR ARCH 2024 na výstavišti v pražských Letňanech. Vyjádřili podporu všem, kteří byli zasaženi záplavami, a poskytli stručný postup pro ty uživatele, u kterých v průběhu povodní došlo k zaplavení a poškození technologie tepelného čerpadla nebo FV.

Jak postupovat, když byly váš objekt a s ním i tepelné čerpadlo nebo FVE zaplaveny vodou?

  1. Vypněte napájení tepelného čerpadla/odpojte FVE, i v případě, že dodávka elektřiny do objektu je již obnovena.
  2. Kontaktujte naši technickou podporu – provedeme vás dalším postupem znovuzprovoznění tepelného čerpadla/FVE.
  3. Pokud došlo k zaplavení (i jen částečnému) zařízení, nezapínejte jej ani se jej nepokoušejte sami vysoušet/opravovat.
  4. Pořiďte fotodokumentaci poškozeného zařízení. Pomůže nám to identifikovat rozsah škody a urychlí servisní zásah. Stejně tak ji využijete pro pojišťovnu, pokud jsou váš dům a tepelné čerpadlo pojištěny proti přírodním živlům.
  5. Pro uživatele výrobků AC Heating platí: Linka technické podpory je vám k dispozici buď na telefonu +420 737 039 833, nebo e-mailu servis@ac-heating.cz.

Proč je dodržení postupu tak důležité?

Elektrické komponenty a kabely

Elektrické komponenty a kabely HVAC systémů nejsou navrženy tak, aby odolávaly ponoření do vody. Pokud dojde k jejich zaplavení, je nutné vypnout systém a nechat jej zkontrolovat kvalifikovaným technikem. Poškozené kabely je nutné vyměnit, aby se předešlo budoucím problémům.

Vzduchové kanály

Pokud došlo k zaplavení vzduchových kanálů, je nutné je buď kompletně vyměnit, nebo alespoň důkladně vyčistit a dezinfikovat. Vzduchové kanály, které byly vystaveny povodňové vodě, mohou být kontaminovány bakteriemi a plísněmi, což může představovat zdravotní riziko. Výměna vzduchových kanálů je často doporučována, aby se zajistila čistota a bezpečnost systému.

Chladicí okruhy

Chladicí okruhy v klimatizačních jednotkách a tepelných čerpadlech jsou obvykle utěsněny ve výrobě. Přestože tyto systémy mohou být v kontaktu s povodňovou vodou delší dobu, není pravděpodobné, že by došlo k jejich poškození. V případě, že došlo proudem vody k posunutí vnitřní nebo vnější jednotky, nelze vyloučit narušení chladicího okruhu. To může vyžadovat rozsáhlé opravy nebo úplnou výměnu systému.

Inspekce a opravy po povodni

Po povodni je důležité nechat systém zkontrolovat kvalifikovaným technikem, než jej znovu zapnete. Technici mohou posoudit rozsah poškození a doporučit opravy nebo výměnu poškozených součástí. Někdy stačí systém jen vyčistit a dezinfikovat, jindy bude nutná kompletní výměna systému.

Související články