Podle ČSOB se zájemci o pořízení nemovitosti mohou radovat. Ceny domů a bytů vytrvale klesají. Ukazuje to HB Index tohoto finančního ústavu, který mapuje aktuální situaci na českém trhu s bydlením. Podle něj se meziročně snížila cena bytů mezi druhým kvartálem letošního a loňského roku o 3,2 % a u rodinných domů ceny poklesly o 3,7 %. Zájemce o vlastní bydlení jistě potěší i rostoucí počet možností financování a také zmírnění podmínek pro získání hypotéky platící od července roku 2023. Jaké má tedy dnes zájemce o koupi nemovitosti možnosti?

Hypotéka snáz

Pravděpodobně nejznámější a také nejčastěji využívanou možností financování nemovitosti je hypotéka. Kvůli rostoucí inflaci sáhla Česká národní banka v dubnu 2022 ke zpřísnění podmínek získání hypotéky, když zavedla ukazatel DSTI. Ten vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu by žadatel o úvěr vynakládal na splátky celkového dluhu, proto jeho výše nesměla překročit 45 procent a u žadatele mladšího 36 let 50 procent. Od 1. července však Česká národní banka tento limit zrušila.

„Zrušení ukazatele DSTI se projeví v čase, ale je pravděpodobné, že se zvýší dostupnost hypoték a zájem o hypoteční úvěry,“ konstatuje Tomáš Sobotka, výkonný ředitel útvaru Retailové úvěry v ČSOB. „My budeme ukazatel DSTI i nadále zohledňovat při posuzování úvěru v souladu s našimi interními pravidly. Maximální výše DSTI bude vždy odvislá od dalších parametrů poskytovaného úvěru a rizikového profilu klienta,“ dodává.

Převzetí hypotéky

Atraktivní možností, jak si pořídit vlastní bydlení, je takzvané převzetí hypotéky. To umožňuje kupujícímu získat úvěr, který vznikl ještě za starých a mnohdy i výhodnějších podmínek. Často tak klient může získat nižší úrok, díky čemuž ušetří až několik tisíc korun měsíčně. 

Podmínky pro převzetí hypotéky jsou přitom totožné jako podmínky pro hypotéku původní. Banka nebude převzatý úvěr nijak upravovat, kupující má tak možnost převzít nemovitost například s hypotékou, jejíž úrokovou sazbu původní majitel zafixoval za výhodnějších podmínek. Zachovány pak budou i další podmínky, jako je například celková výše úvěru, jeho splatnost, nebo právě zmiňovaná fixace.

„Ke klientovi, který kupuje nemovitost spolu s hypotečním úvěrem, přistupujeme jako ke každému jinému. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že poté, co zákazník projde standardním ověřovacím procesem, převezme úvěr od původního dlužníka,“ říká Patrik Madle z ČSOB Stavební spořitelny. „Vedle toho pak v rámci smluvních podmínek klient obdrží také další služby, ať už se jedná o výhodné majetkové pojištění nemovitosti, nebo bankovní účet, se kterým může volně disponovat,“ dodává.

Úvěr ze stavebního spoření

Financování bydlení je možné vyřešit také nezajištěným úvěrem ke stavebnímu spoření. Na rekonstrukci či koupi nemovitosti například ČSOB půjčí až 1,5 milionu, na pořízení družstevního bydlení pak až 3,5 milionu. Celková doba splatnosti úvěru může být až 20 let.

„Výhodou nezajištěného meziúvěru je, že se u něj nevyžaduje zajištění nemovitostí. Hodí se proto skvěle například pro rekonstrukce. Úrokovou sazbu je možné snížit sjednáním pojistných produktů a založením běžného účtu až o 1,0 % p.a. Dobrou zprávou je, že garantujeme fixaci úrokové sazby,“ vysvětluje Patrik Madle.

Samozřejmě nejde o kompletní nabídku možností financování nemovitosti. Ta se může lišit napříč celým finančním sektorem. Každá banka postupuje v rámci financování bydlení vlastním způsobem. Souhrnně ale lze říct, že hypotéky rozhodně neskončily a bydlení lze s jejich pomocí financovat nadále.

Další část speciálu Jak ušetřit na stavbě: Vývoj cen nemovitostí vyjde 18. 2. 2024.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 12/2023.
Zdroj: Dům&Zahrada, Foto: Shutterstock, Depositphotos

Související články