Cílem zásadní rekonstrukce, která zahrnovala též rozšíření domu, bylo vytvořit klidné útočiště a současně respektovat historickou podstatu budovy. Veškeré nové zásahy vzdávají hold ikonickému architektovi a neskrývají japonské a skandinávské vlivy, které majitelé velmi oceňují. Výsledkem je prostorný a přívětivý obytný prostor, který koresponduje s krásou okolního lesa.

Propojení s krajinou

Úpravy hlavní fasády zvýrazňují horizontální linie originální architektury. Rozšířené prostory sice výrazně zvětšují podlahovou plochu, ale architekti je umístili do zadní části tak, aby byly zachovány proporce a původní půvab fasády obrácené do ulice. Lineární světlík odděluje stávající objem od přístavby a zaplavuje obytný prostor rozptýleným přirozeným světlem.

Velkoryse prosklená zadní fasáda propojuje bydlení s okolní krajinou a tuto symbiózu umně posilují vertikálně uspořádané dřevěné lamely IPE. Exteriérové dřevěné prvky se rozšiřují i do interiéru a přecházejí do dubového dřeva. Díky tomu se stírá hranice mezi interiérem a exteriérem. Přesahující břidlicová střecha plynule splývá se stávajícím kamenem, světlými cihlami a mědí potaženou cínem.

Zenová zahrada

Na pozemku vznikla zenová zahrada prodchnutá japonskými vlivy, která dokonale koresponduje s okolní přírodou. Ústřední roli tu hraje voda, která se objevuje v různých podobách: klidná jezírka vedoucí návštěvníka k zapuštěné venkovní odpočinkové zóně nebo fontána na bočním nádvoří. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)

Zajímá vás rekonstruovaný objekt a chcete se dozvědět další informace?

  • Využití vody k pohodové atmosféře
  • Osázení zenové zahrady v blízkosti domu
  • Harmonie přírodních materiálů
  • Důležité kombinace japonských a skandinávských designových stylů
  • Informace o autorech

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. listopadu 2024.

Zdroje:

Související články