Horké dny dávají mnohým lidem zabrat. Problémem bývá špatný spánek, jehož výsledkem je únava a vyčerpání. Rizikovým skupinám, jako jsou senioři, nemocní lidé, děti či těhotné ženy, pak horka mohou způsobit závažnější zdravotní problémy. Obzvláště tyto skupiny by měly zvážit nákup klimatizace.

Americký vědecký časopis Scientific American uvedl, že v budoucnu bude klimatizování budov klíčové. Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekává, že do poloviny 21. století na světě přibydou čtyři miliardy klimatizací.

S nákupem klimatizace nečekejte do léta

Lidé by neměli s nákupem klimatizačních jednotek otálet, protože v létě se očekává největší poptávka, které však vzhledem ke kapacitám výrobců nebude možné vyhovět.

Na začátku června pozorujeme výrazný nárůst zájmu zákazníků o klimatizace. Zároveň se však stává, že v červenci, v době největších veder, nám volají zoufalí lidé a chtějí montáž klimatizace v domácnosti ideálně do druhého dne. To však není v našich silách. Naše týmy mají v tomto období obvykle plné termíny na cca měsíc dopředu, proto doporučujeme řešit montáž s předstihem, ideálně v březnu či dubnu, kdy můžeme zaručit rychlé dodání a často i lepší pořizovací cenu,“ uvádí Martin Mrajca, obchodní ředitel společnosti 81 klima.

Montáž klimatizace | e4 dům svépomocí

Zdroj: Youtube

A jakou klimatizaci vybrat?

Pokud nechcete řešit komplikace při instalaci a zároveň máte omezenější rozpočet, nabízí se mobilní klimatizace, která je zpravidla nejjednodušším a velmi úsporným řešením. Jak už název napovídá, její výhodou je možnost přemístit ji tam, kde je aktuálně nejvíce zapotřebí.

Často se pořizuje například do bytů či prostorů, kde nelze zasahovat do stěn nebo do venkovních prostor těchto objektů není možné umístit venkovní jednotku klimatizace, což je potřeba u stacionární klimatizace.

Stavební povolení netřeba

Stacionární klimatizace je na druhou stranu jednoznačně nejvýkonnější, její nevýhodou je však vysoká cena a nutnost provedení stavebního zásahu, jelikož se skládá z venkovní a vnitřní jednotky, které jsou propojeny chladírenským potrubím.

Instalace klimatizační jednotky je velmi jednoduchá a zkušený tým profesionálů odchází od klienta včetně úklidu standardně do několika hodin. Důležité je zdůraznit, že pro instalaci klimatizace není potřeba stavební povolení, jak si spousta lidí stále mylně myslí,“ pokračuje Martin Mrajca. Klimatizace má i další výhody. V dnešní době už nezajišťuje jen chlazení, ale zároveň ji můžete použít i na topení, včetně čištění vzduchu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte doma klimatizaci?

Ano, klimatizaci máme a rádi ji využíváme. 73 %
Ne, klimatizaci nemáme, ale uvažujeme o jejím pořízení. 23 %
Ne, klimatizaci nemáme a ani ji nepotřebujeme. 5 %

Jak nastavit správně klimatizaci, aby neškodila, ale pomáhala

Abychom zabránili nachlazení či jiným zdravotním problémům, je hlavním pravidlem při nastavení klimatizace správně nastavená teplota v bytě. Teplotní rozdíl uvnitř místnosti by měl dosahovat 5 až 7 stupňů Celsia oproti teplotě venkovního prostředí.

Pokud je tedy venkovní teplota 35 stupňů Celsia, měla by mít klimatizace nastaveno minimálně 28 až 30 stupňů Celsia. Ve skutečnosti by měla být teplota dokonce o dva až tři stupně Celsia vyšší. Je tomu proto, aby organismus neutrpěl šok v důsledku příliš vysokých teplotních rozdílů. V tomto ohledu jsou nejcitlivější děti a starší lidé, přesto byste neměli tuto skutečnost podceňovat ani u ostatních věkových kategorií.

Pozor na pitný režim

Klimatizační jednotka má navíc tendenci vzduch mírně vysušovat. „V klimatizovaných místnostech nemá člověk žízeň tak často, jako při pobytu na slunci. Proto je třeba pamatovat na dostatečný pitný režim, případně zajistit jiný způsob zvlhčování místnosti. K tomu jsou ideální dobře zalité květiny nebo třeba menší fontánka. Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 a 50 procenty. Vyšší či nižší hodnoty jsou považovány za rizikové,“ dodává Martin Mrajca.

Zdroj: Scientific American, IEA

Související články