Vzhled vypínačů a zásuvek je důležitý pro naše oko a sladění s interiérem, ale pro naše pohodlí ta nejdůležitější otázka zní – do jaké výšky je máme umístit? Nikoho přece nebaví sklánět se pod stůl kvůli nabíječce od telefonu a pravidelně se přitom bouchnout hlavou o hranu stolu, nebo se naopak natahovat do nepřiměřené výšky.

Plánování jako klíč k úspěchu

Podrobnou fázi plánování umístění jednotlivých zásuvek a vypínačů rozhodně nepodceňujte. Kam a jak rozmístíte zásuvky a vypínače, je nejlepší předem domluvit s projektantem. Pokud totiž budete dopředu znát všechny podrobnosti, pak vás nic nepřekvapí. Například v kuchyni, kde se dá předpokládat větší využití elektrických spotřebičů, je to více než žádoucí. Asi by vás nemile překvapilo, že tyčový mixér zapojujete zkroucení do zásuvky v mezeře za ledničkou.

Drážky pro kabely a otvory pro krabičky - příprava na elektroinstalace

Zdroj: Youtube

Konec s ohýbáním hřbetů

Odborníci uvádí výšku umístění zásuvek v obytných místnostech 15 až 45 centimetrů. Pro kuchyňské linky doporučují dát zásuvky do běžné pracovní výšky 90 až 120 centimetrů.

„Pro větší pohodlí u pracovního stolu doporučujeme do výšky 120 centimetrů zasadit i komunikační zásuvky s USB, HDMI, TV nebo SAT konektorem. Je to příjemná vychytávka, na kterou se často zapomíná. Připojení počítače k projektoru bude ihned snazší,“ radí Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingového oddělení společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce vypínačů a zásuvek.

Bezpečné pohodlí v koupelně

Stoupáte si v koupelně na špičky, protože vám řemeslník dal zásuvky vysoko, aby se do nich nedostala voda? Pak svoji práci neodvedl dobře. Dle ČSN 33 2130 ed. 3 určuje umístění zásuvek v blízkosti umyvadla tzv. umývací prostor, což je pomyslný pruh stěny, který stoupá v šířce umyvadla od podlahy až do 225 cm.

„Zásuvky mohou být umístěny u hranice tohoto prostoru, ale pouze v minimální výšce 120 centimetrů od podlah,“ doplňuje Ing. Martina Obadalová ze společnosti OBZOR Zlín a přidává další tip: „Pro vyšší bezpečnost v koupelně doporučujeme využít vypínače a zásuvky se stupněm krytí IP 44. Toto krytí totiž chrání přístroje před stékající, a dokonce i stříkající vodou ze všech úhlů.“

Většinou se jedná o samostatné řady zásuvek a vypínačů připravené sloužit bezpečně ve vlhkém prostředí. Příklad je model ELEGANT AQUA, který má uvnitř gumový lem těsně obepínající tělo vnitřního přístroje i okolní součásti a tím zcela zamezuje průniku vody. Na zásuvkách je navíc z čelní strany průsvitné víčko, které zvyšuje ochranu před vodou.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jste spokojeni s umístěním vašich zásuvek a vypínačů?

Ano, umístění zásuvek mi vyhovuje. 3
Ne, zásuvky máme v nevhodných výškách i na špatných místech. 2

Žádné nepřirozené a nepohodlné pozice

Snadno dosažitelné a dostupné zásuvky vás ušetří od nepřirozených a nepohodlných pozic. Vybavte si například situaci, kdy se ohnutí snažíte trefit dírky v zásuvce za stolem, špatně na to vidíte a po rychlém narovnání se vám ke všemu zamotá hlava. Je vám to povědomé?

S našimi tipy a radami tomu nyní můžete udělat rychlý konec. Ohledně domovní elektroinstalace se vždy obracejte na odborníka, ale díky vlastním znalostem u vás už řemeslníci žádné zásuvky špatně neusadí.  

Související články