V poslední době stoupá význam elektrických radiátorů, a to zejména v případě rekonstrukcí. Nabízí totiž snazší instalaci, šetří prostor a náklady na technickou místnost a jednoduše se připojí do elektrické sítě. Navíc díky požadavkům nařízení EcoDesign dokážou sušit ručníky a přitom vytápět koupelnu nejen efektivně, ale také šetrněji k přírodě.
Současné radiátory navíc umí například zastavit provoz při otevřeném oknu, nebo automaticky snížit teplotu při nepřítomnosti osob v místnosti. Tím dosahují nižší spotřeby elektrické energie a v důsledku toho také menšího environmentálního dopadu, což je v souladu s cílem směrnice EcoDesign, jímž je přimět výrobce navrhovat takové energeticky účinné výrobky, jejichž dopad na životní prostředí se sníží po celou dobu jejich životnosti. Dle nařízení EcoDesign musí mít elektrické radiátory minimální energetickou účinnost 38 %.
Elektrické radiátory a směrnice EcoDesign
„Směrnice vyžaduje, aby elektrické radiátory se jmenovitým tepelným výkonem nad 250 W splňovaly většinu z následujících požadavků a funkcí: pohotovostní režim radiátoru, při kterém je maximální spotřeba elektrické energie 0,5 W, možnost dálkového ovládání, funkce časovače s individuálním denním a týdenním programem, detekce otevřeného okna a adaptabilní funkce s detekcí přítomnosti osob v místnosti,“ vyjmenovává Ing. Miroslav Váša, produktový manažer pro oblast designových radiátorů Zehnder.
Prohlédněte si designové radiátory - Zehnder Climate Center
Radiátor s detekcí otevřeného okna
Příkladem bezpečného elektrického vytápění splňujícího normu EcoDesign je radiátor Zehnder Aura s topnou tyčí MUSA ECO, která je vybavena programovatelným termostatem, dvouhodinovým časovačem a detektorem otevřeného okna, který zajišťuje automatické vypnutí radiátoru, pokud je okno otevřené.
„Vnější teplotní čidlo radiátoru snímá změny okolní teploty, na které reaguje integrovaný termostat. Pokud je tedy v místnosti delší dobu otevřené okno, ovládací jednotka radiátor automaticky vypne,“ popisuje princip funkce detekce otevřeného okna Ing. Miroslav Váša ze společnosti Zehnder a doplňuje: „Po zavření okna se radiátor sám opět spustí a vrátí do předchozího nastaveného režimu.“
Je někdo doma?
Jak ale bylo zmíněno, dnes existují i radiátory s adaptabilní funkcí. Jedná se o inteligentní systém, který se přizpůsobuje zvykům obyvatelů interiéru. Díky integrovanému pohybovému čidlu radiátor navíc dokáže detekovat přítomnost osob v místnosti. To v praxi znamená, že pokud se v daném prostoru nikdo nenachází, radiátor automaticky sníží teplotu – přepne se do ekonomického provozu.
„Touto funkcí je vybaven například náš bytový elektrický radiátor Zehnder Fare Tech, který lze ovládat skrze inteligentní tlačítkový ovládací panel v pravé části, nebo dokonce prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu,“ dodává Ing. Váša.
Je chytrá domácnost přínosem pro život obyvatel domu?
Chytrá domácnost sice vyžaduje počáteční investice, ale ty se do jisté míry vrátí díky ušetření času, energie – a tedy i nákladů.
Z druhého konce místnosti i na dálku
Nejen energii a životní prostředí, ale i čas dokážou šetřit také radiátory s možností dálkového ovládání. Díky elektrickým topným tyčím nové generace není při každém požadavku na změnu teploty nutné chodit k radiátoru.
Umožňují totiž kontrolu nad vytápěním třemi způsoby ovládání – přímo pomocí otočného prstence, dálkovým ovládáním, nebo dokonce pomocí chytrých mobilních aplikací. Upravit teplotu v místnosti podle potřeby, nebo radiátor zapnout i vypnout je tak možné i na dálku.