Od poloviny února probíhá nový režim dotací na fotovoltaické elektrárny (FVE) a tepelná čerpadla, který přichází v době, kdy jsou ceny fotovoltaických panelů na historickém minimu. Tato situace představuje jedinečnou příležitost pro domácnosti i podniky, které uvažují o investici do obnovitelných zdrojů energie.

Aktuální cenová situace je důsledkem předzásobení trhu, avšak skladové zásoby se vyprodávají, a očekává se, že ceny FV panelů porostou. Proto nyní nastal ideální čas pro zájemce o fotovoltaiku a tepelná čerpadla, aby využili výhodných cen a státních podpor.

Výhody pořízení FVE na střechu právě nyní

Jaro představuje pro instalaci FVE ideální období z několika důvodů. Především kvůli tzv. přechodnému období, kdy je díky většímu slunečnímu osvitu výroba elektřiny efektivnější a v domácnostech je současně nižší spotřeba energie.

Toto období je vhodné i z důvodu, že v ČR topíme průměrně 250 dnů v roce, což znamená, že využití FVE může v jarních a letních měsících výrazně snížit energetickou zátěž domácností. Firmy navíc lákají zákazníky na různé bonusy, jako jsou například zdarma optimizéry od firmy Woltair, které zajišťují maximální a stabilní výkon elektrárny.

Nezávislý dům - fotovoltaika v zimě - Český soběstačný dům

Zdroj: Youtube

Důležitost pravidelného servisu FVE

S rostoucím počtem instalací fotovoltaických systémů na českých střechách se zvyšuje i potřeba jejich pravidelného servisu a údržby. Zodpovědné instalační firmy nabízejí servis v rámci kupních či instalačních smluv, zdůrazňujících nutnost pravidelné údržby pro zajištění bezpečného a efektivního provozu.

Fotovoltaické panely a jejich ovládací zařízení vyžadují stejnou pozornost jako jakékoli jiné zařízení v domácnosti či vozidlo. Odborné revize a vizuální kontroly jsou klíčové pro předcházení problémům a prodloužení životnosti systému.

Nenechte si ujít příležitost

Současná situace na trhu s fotovoltaikou a tepelnými čerpadly nabízí výjimečnou příležitost pro ty, kdo chtějí investovat do obnovitelných zdrojů energie. Vzhledem k očekávanému nárůstu cen panelů a omezeným skladovým zásobám je důležité neotálet s rozhodnutím.

Využití státních dotací a aktuálních cenových nabídek může výrazně snížit počáteční investici a zároveň zvýšit efektivitu a udržitelnost vaší domácnosti. Nezapomínejte však na důležitost pravidelného servisu a údržby, které jsou klíčem k dlouhodobé spokojenosti a bezpečnosti vaší investice.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Zamýšlíte využít dotace pro instalaci fotovoltaických panelů?

Ano, letos se na fotovoltaiku chystáme. 10 %
Ne, fotovoltaiku už máme. 28 %
Ne, fotovoltaiku nechceme. 31 %
Na fotovoltaiku nemáme peníze. 31 %

Optimální kontrola panelů po zimě

„Po zimě by si vlastníci, kteří mají fotovoltaické elektrárny na svých střechách, měli vždy provést jejich kontrolu a připravit FVE na přechodné období jaro – podzim, kdy jsou panely nejvíc aktivní. Stejně jako u servisu auta po delším odstavení, nebo u přípravy kola či lyží na sezonu. Závady na FVE mohou být různá mechanická poškození způsobená externími vlivy (kroupy, zvířata…). Pravidelný servis je prevencí před hrozbou vznícení, ale i nefunkčností či klesající účinností,“ říká Matyáš Ferus ze společnosti Woltair.

Zdroj: novazelenausporam.cz, dotace-jednoduse.cz

Související články