Pravidelná kontrola komínu je jedním z hlavních kroků, které byste měli podniknout, než vůbec začnete topit. Zanedbaný komín představuje velké riziko – můžou se v něm nahromadit saze a způsobit požár. Jen v roce 2023 bylo evidováno 1 262 požárů v důsledku nevyhovujícího technického stavu komínů.
Ve více než tisíci případech šlo o vznícení sazí, a bohužel tři z těchto požárů skončily tragicky. „Pojišťovna se v takových případech zásadně spoléhá na stanovisko hasičů, kteří odborně posoudí příčinnou souvislost mezi vznikem pojistné události a zanedbáním revize,“ vysvětluje Zdeněk Hruška, manažer pojištění majetku a odpovědnosti UNIQA.
Zavolejte včas, ušetříte desetitisíce
Kominíci mají v topné sezoně nabito. Pokud nechcete, aby vás zima překvapila, neváhejte. Když kontrolu odložíte, hrozí pokuty až 20 000 Kč za nedostatečnou kontrolu kotle na tuhá paliva. Za chybějící pravidelnou kontrolu komína jednou ročně můžete dostat pokutu až 10 000 Kč, zatímco za zanedbanou revizi až 50 000 Kč.
Nejenže vám pravidelná kontrola zajistí klidnou a bezpečnou zimu, ale i ušetříte. „Kvalitní kontrola spalinových cest může předejít nejen požárům, ale také výrazně snížit provozní náklady topných systémů,“ potvrzuje Pavel Mareček, člen Společenstva kominíků ČR a majitel firmy Almeva, která se specializuje na výrobu komínových systémů.
Stačí málo - Kdy je vhodné dělat revize komínů?
Pro pojišťovnu stačí papír
„Dojde-li k požáru od komínu, který poškozený uplatní u své pojišťovny, zkoumá se vždy příčinná souvislost mezi závadou na kouřovodu a vznikem škody, popř. jejím rozsahem,“ upozorňuje Lenka Růžková z finanční skupiny UNIQA. Pokud vlastník nemá potvrzení o pravidelné kontrole spalinové cesty, pojišťovna může plnění krátit.
To platí zejména u starších domů či pronajímaných nemovitostí, kde odpovědnost za kontroly padá na majitele. „Klientovi je pojistné plnění kráceno jen v případech, kdy je tato příčina škody evidentní a zjistí se, že porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol,“ dodává Růžková.
Zapomeňte na mokré dřevo
Mokré dřevo vám může pěkně zkomplikovat život. Pavel Mareček varuje, že čistota spalování úzce souvisí s kvalitou používaného dřeva. Použití nekvalitního materiálu může rychle zanést komín, a zvýšit tak riziko požáru. Aby dřevo zajistilo efektivní topení, musí schnout alespoň dva roky.
Věděli jste, že tvrdé i měkké dřevo má téměř stejnou výhřevnost? „Pokud chcete šetřit, sáhněte po měkkém dřevu – zahřeje vás stejně jako to tvrdé, a navíc za nižší cenu,“ radí Jiří Horák alias Smokeman, technik komínových systémů ze společnosti Almeva.
Vedle fyzického stavu komína je také nutné pravidelně kontrolovat a udržovat spalinovou cestu.
Máte už provedenou revizi nebo čištění komína?
Topení klimatizací?
V současnosti se stále více lidí obrací k alternativním zdrojům tepla, jako jsou fotovoltaika, tepelná čerpadla nebo i klimatizace. Ty dnes už nejsou pouze o chlazení. Zvládnou vytápět místnosti i celé budovy, a navíc mají výrazně nižší spotřebu energie.
„Technologie klimatizací udělala za posledních dvacet let výrazný pokrok v ohledu šetrnosti k životnímu prostředí. V dnešním klimatickém kontextu je klíčové hledat udržitelné způsoby, jak vytápět naše domovy,“ říká Martin Mrajca, spolumajitel společnosti 81klima. Odborníci proto doporučují myslet na správné pojištění i těchto systémů.