O práci kominíků a kontrolách komínů jsme si na výstavní ploše veletrhu FOR ARCH 2024 povídali s Mgr. Janem Hartmanem a cechmistrem pro Prahu Josefem Bělinou na stánku Společenstva kominíků ČR. Zajímalo nás, nejen kolik je v ČR kominíků a jak se k této zajímavé práci dostanou, ale chtěli jsme vědět i nějaké podrobnosti o revizích a povinných kontrolách komínů.

Podle jejich sdělení je v současné době v České republice přes 1200 kominíků. Některé kraje jsou obsazeny více, jiné méně, nemělo by se však stávat, že majitel domu nedokáže sehnat kominíka, který by mu vyčistil komín a provedl jeho kontrolu.

Nových kominíků už není takový nedostatek jako dřív, stále však platí, že řada uchazečů má o tomto řemesle trochu zkreslené představy. Ne vždy odhadnou náročnost pohybu na střechách i ve velmi špatných povětrnostních podmínkách, ne každý zvládne pohled z výšky a může trpět závratí.

Je to řemeslo, které se často dědí z otce na syna nebo z dědy na vnuka. Právě rodinná tradice je v mnoha případech důvodem, proč se někdo chce stát kominíkem. A je svým způsobem zárukou, že u tohoto řemesla kominík vydrží.

„Vyrůstali jsme v tom, milujeme to, a proto to děláme. Děláme práci, která je těžká, poctivá a krásná. Odměnou není jen kontakt s lidmi, komunikace a pomoc. Velkým bonusem jsou i výhledy ze střech, na které se dostaneme,“ uvedl Mgr. Jan Hartman.

Od stavby komína po pravidelné kontroly

Kominicí staví a kontrolují komíny před jejich zprovozněním, vídají se pak s majiteli nemovitostí i při pravidelných kontrolách. Při jejich práci je důležitá nejen nutná odbornost, znalost stavebních prací a platných předpisů, ale i komunikační schopnosti.

Pravidelné kontroly komínů probíhají v jasně daných intervalech, stanovených Vyhláškou o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty č. 34/2016 Sb., která přesně určuje způsob čištění, kontroly a revize.

Přílohy k této vyhlášce dále stanoví rozsah revize, kontroly, pravidla měření polohy a velikosti spalinové cesty, provádění těsnosti kouřovodů a mnohé další postupy. Najdete v nich i lhůty čištění a kontrol spalinové cesty, které se liší podle výkonu připojeného spotřebiče paliv a druhu paliva, a to jak v celoročním, tak v sezónním provozu.

Kontroly podle druhů spotřebičů

Kontroly komínů u spotřebičů na tuhá paliva probíhají jednou za rok. Kominík musí nejdřív samozřejmě spalinovou cestu vyčistit, vymést, dole vybrat saze. Při použití komínu za vybíracími dvířky musí vyčistit i kouřovod toho komínu, tedy potrubí od hrdla spotřebiče do komínu. Dále musí zkontrolovat požární bezpečnost komínu, tedy projít veškeré úseky, kudy komín prochází, a zkontrolovat, zda v těchto místech nehrozí požární nebezpečí.

U plynových kotlů záleží na tom, zda jde o staré atmosférické spotřebiče, nebo nové kondenzační přetlakové spotřebiče. V případě kondenzačních kotlů se provádějí kontroly na spalinové cesty každé dva roky. Kontroluje se správně provedená montáž, stav těsnění, stav komínu a komínové vložky. Při kontrole komína nelze opomenout ani kontroly komínových stříšek, jejich certifikace, instalace a stavu.

Na trhu se občas objevují stříšky, o kterých výrobci prohlašují, že významně ušetří palivo, zlepšují tah komínu. Ale od jejich instalace by vás měli odborníci spíše odradit, protože certifikaci nemají a jejich vliv na zvýšení tahu nebo úspory není prokazatelný.

Kontroly nechte odborníkům

Vyčistit spalinovou cestu si můžete u komínu sami, ale je lepší to nechat na někom, kdo tomu rozumí. Kontrolu komínu (spalinové cesty) mohou podle platných předpisů provádět jenom osoby způsobilé k tomuto jednání – osoby s živnostenským oprávněním v oborou kominictví. Revize komínu provádí revizní technici spalinových cest.

Seznam oprávněných osob je vedený pod Hasičským záchranným sborem České republiky, kde si můžete oprávnění k provedení revize ověřit. Kominíky a revizní techniky si můžete nejrychleji vyhledat na stránkách Společenstva kominíků ČR, kde najdete rozdělení podle jednotlivých krajů.

Proč je odborná kontrola důležitá?

Řada vlastníků nemovitostí kontroly přehlíží, podceňuje, případně na ně zapomíná. Často považují spalinovou cestu za nějakou rouru, která má zajistit odtah zplodin hoření z kamen, ale nevědí, že žádným nebo špatným servisem komínu může dojít jak k požáru, tak i k obecnému ohrožení, často s ohrožením zdraví a života.

Počet požárů komínů neubývá

„Přestože se v posledních letech nejen v domácnostech zvyšuje díky kotlíkovým a jiným dotacím počet moderních spalovacích zdrojů, počet požárů komínů nijak významně neklesá. Důvodem je skutečnost, že někteří majitelé při výměně spotřebiče paliv nerespektují platné právní předpisy a začnou topit bez provedené revize spalinové cesty, případně se jim nedaří nové zařízení obsluhovat správně,“ řekl na mezinárodním kongresu Evropské federace kominických mistrů (ESCHFÖ) generální ředitel HZS ČR Vladimír Vlček.

„V roce 2023 vzniklo celkem 1 262 požárů způsobených nevyhovujícím technickým stavem komína. Počet požárů za loňský rok odpovídá průměru za posledních 5 let. U 1123 případů se jednalo o požáry, které vznikly příčinou vznícení sazí. Požáry způsobily škodu ve výši 90 mil. Kč. V přímé souvislosti s nimi zemřely 3 osoby. V tomto případě hasiči upozorňují uživatele komínů, aby prevenci nezanedbávali,“ dodal.

„V Česku dojde každý rok průměrně k téměř 1300 požárům komínů. Z našich statistik vyplývá, že dalším stovkám zabránila včasná návštěva kominíka. Tisíce dalších odhalených závad pak ochránily obyvatele před otravou spalinami a dalšími riziky,“ uvedl na akci prezident Společenstva kominíků České republiky Jaroslav Schön.

Kominík šetří výjezdy hasičů

Jaroslav Schön na mezinárodním kongresu Evropské federace kominických mistrů (ESCHFÖ) dále uvedl: „Ze statistiky zjištěných závad spalinových cest jsme se i v loňském roce stejně jako v letech předtím dozvěděli, že necelá stovka kominíků, kteří do statistiky svými daty přispívají, odhalila při své práci na 250 zadehtovaných komínů, u kterých by v případě jejich dalšího používání došlo k požáru. Tím ulehčili hasičům o 250 výjezdů. Dále u svých zákazníků odhalili zhruba tisíc závad, které přímo ohrožovaly požární bezpečnost objektu, a dva tisíce závad, které přímo ohrožovaly zdraví a životy osob otravou oxidem uhelnatým. Celkem bylo zjištěno na šest tisíc závad, z toho přes tři tisíce u spalinových cest na plynná paliva.“

Odborníci ze Společenstva kominíků jsou připraveni poradit i pomoci, mají dostatek znalostí, zkušeností i techniky, které při své práci využívají. A co víc? Jako kominíci nosí štěstí!

Související články