Kapacita bubnu míchačky je prvním a základním kritériem, podle kterého byste měli vybírat. Menší projekty a sporadické použití si nevyžadují více než 100l míchačku. Na druhou stranu, pokud plánujete rozsáhlejší stavební práce, míchačka s kapacitou nad 200 litrů bude vhodnější. Je důležité si uvědomit, že s větším objemem bubnu roste i potřeba silnějšího motoru a robustnější konstrukce.

Pohon a systém vyklápění

Hlavní částí míchačky je míchací buben, jehož otáčení obstarává elektromotor. Výkon elektromotoru by měl proto odpovídat objemu a předpokládanému zatížení. Pro menší a středně velké míchačky postačí jednofázový motor, zatímco pro větší stroje zvolte míchačku s třífázovým motorem.

Důležitou oblastí je také systém vyklápění bubnu, který usnadňuje práci s míchačkou. Modely s otočným kolem a pojistkou jsou bezpečnější a pohodlnější než míchačky vyklápěné pouze pomocí kliky.

Top 10 nejlepších míchaček betonu v roce 2024

Zdroj: Youtube

Mobilita a konstrukce

I když je míchačka objemný a těžký stroj, měla by být snadno přemístitelná. Přitom není výjimečné, že hmotnost míchačky může být 100 kg. Proto se při výběru konkrétní míchačky zaměřte na široká a pevná přepravní kolečka, která výrazně usnadňují manipulaci s těžkým strojem.

Konstrukce míchačky by z tohoto důvodu měla být robustní, vybavena ocelovým rámem, který zaručí dlouhou životnost a stabilitu i při maximálním zatížení.

Údržba a bezpečnost

Aby vám míchačka spolehlivě sloužila co nejdelší dobu, je potřeba se o ni pečlivě starat. Správná údržba prodlužuje životnost míchačky a zajišťuje její bezpečný provoz. Důležité je pravidelně čistit vstupy chladicího vzduchu motoru od malty – to samé platí i o vnitřním prostoru bubnu.

Rovněž dbejte na bezpečné umístění přívodní šňůry, aby se nepoškodila. Při míchání nikdy nevkládejte ruce či nástroje přímo do bubnu, aby vás nezachytily míchací lopatky. Po dokončení práce je nezbytné míchačku důkladně vyčistit.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Využíváte na stavbě míchačku betonu?

Ano, bez míchačky by to byla dřina. 92 %
Osobně ne, způsob míchání malty nechávám na zednické firmě. 8 %

Péče o míchačku a prevence koroze

Kromě pravidelného čištění je důležité věnovat pozornost i mazání pohyblivých částí, zejména ozubeného věnce pohonu. Lehké namazání mazacím tukem sníží tření a zamezí opotřebení.

Před dlouhodobým uložením je doporučeno provést celkovou kontrolu míchačky, opravit poškozený nátěr a zajistit ochranu před korozí. To je zárukou zachování dobrého technického stavu a prodloužení životnosti míchačky.

Zdroj: pdquipment.com, hnmachines.com

Související články