Ať už se chystáte vymalovat místnost, obnovit kus nábytku, nebo provádět jiné malířské práce, klíčem k úspěchu je výběr správného štětce nebo válečku. Nejenže existují nástroje speciálně navržené pro malování stropů, dveří, oken nebo dokonce radiátorů, ale také se liší materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, což může výrazně ovlivnit výsledný efekt.

Přednosti válečku

Malířský váleček je oblíben pro svou schopnost pokrýt velké plochy efektivně a rovnoměrně. Válečky bývají vyrobeny z různých pružných a nasákavých materiálů, například z pěnové hmoty, veluru nebo jehněčí kůže, a jsou ideální pro malování stropů díky možnosti připevnění na teleskopickou tyč. Na druhou stranu, pro detailnější práce se lépe hodí štětec.

Jak vybrat malířský váleček (chyby, kterých se vyvarovat)

Zdroj: Youtube

Výběr štětce

Pro odstranění starých nátěrů se doporučuje štětec s nylonovými štětinami, zatímco pro natírání trubek, oken a rohů je ideální kulatý štětec. Plochý lakýrnický štětec se hodí pro velké rovné plochy, jako jsou dveře, a velkoplošný štětec je nezbytný pro malování velkých ploch, jako jsou fasády nebo podlahy.

Nezapomeňme na štětec na okna s jeho diagonálním tvarem pro přesné vedení nebo štětec na radiátory, jehož zalomená násada usnadňuje malování v těžko dostupných místech.

Materiál štětin rozhoduje

Při výběru štětce je důležité zvážit typ štětin. Přírodní štětiny, často získávané z prasat, jsou odolné a vhodné pro různé typy barev, včetně nátěrů na bázi rozpouštědel. Umělé štětiny naopak doporučujeme používat primárně s vodou ředitelnými barvami, protože kontakt s chemickými rozpouštědly by je mohl poškodit.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Malujete a natíráte sami, nebo si voláte firmu?

Malujeme si sami. 100 %
Na malování máme firmu, sami si na to netroufneme. 0 %

Péče o štětce a válečky

Aby vaše nástroje sloužily co nejdéle, je důležitá správná údržba. Po použití vodou ředitelných barev je třeba štětce včas a důkladně vyprat ve vodě. V případě syntetických barev k výplachu nátěrové hmoty z prostoru štětin využijte ředidlo. Profesionální lakýrníci radí, že štětce by nikdy neměly zůstat dlouho ponořené ve vodě, aby nedošlo k poškození štětin.

Zdroj: sherwin-williams.com, thisoldhouse.com

Související články