Někdy život utíká rychleji, než si člověk původně představoval, a tak se stalo, že než majitel dokončil svoji vilu, vyrostly v moravském městě na jeho doporučení známým další dva domy od architekta Pavla Jury a jeho ateliéru Jura et Consortes. Nicméně dlouhodobé plánování dává dostatečný odstup a možnost si promyslet, které prostory jsou opravdu nezbytné a jak by se mělo v domě bydlet.

Vila je tak výsledkem procesu, který odpovídá životnímu stylu majitelů, a také faktu, že už není potřeba počítat s místem pro dětské pokoje. „S kolegy se snažíme, aby naše domy byly nadčasové nejen vzhledem, ale i funkčností, a to znamená, aby měly především dobré dispoziční řešení. Proto nám nevadí podřídit interiér přáním majitelů. Vnitřní zařízení a jeho barevnost může časem nést stopy používání a dají se měnit podle aktuálních trendů nebo pocitu majitelů,“ vysvětluje architekt. „Když v domě nefunguje návaznost místností, krásná sedačka to nezachrání.“

Život za plotem

Protože vila, na které s Pavlem Jurou spolupracoval kolega architekt Pavel Steuer, leží v místě, kde není typická ulice s uliční čárou, rodinnými domy s předzahrádkami či otevřenými příjezdy, umístili architekti všechny přilehlé prostory domu nutné k jeho obslužnosti až za plot.

Ten ovšem netvoří neprůhledná vysoká zeď, která by ulici a zahradu s domem rozdělila na dva oddělené světy, ale kombinuje bílé zdivo s laťovými výplněmi, takže ulice i soukromí vizuálně komunikuje. Zděné části plotu navíc plní opěrnou funkci, protože už tak mírně se svažující pozemek bylo třeba kvůli převýšení příjezdové komunikace zvednout.

Pozemek se přirozeně snižuje k jihu, kudy teče řeka. Sice patří k menším tokům a je položená níže, takže se nedalo počítat, že by z domu byl výhled přímo na vodu, ale břehy jsou porostlé stromy, a tvoří tak na konci zahrady zelenou kulisu.

Oddělit servis od bydlení

Vila je situovaná v nejvyšší části pozemku a má tvar písmene L. Převážně servisní rameno tak leží rovnoběžně s příjezdovou cestou, druhé obytné s plotem k sousedům. Sevření ramen vytváří do zahrady příjemné zákoutí pro terasu chráněnou před pohledy zvenčí. Naopak před ramenem do ulice vzniklo kamenem vydlážděné prostranství, které dovoluje manipulaci s auty před prostornou dvojgaráží i parkování pod přístřeškem nad hlavním vchodem.

Do domu se vstupuje v místě, kde se obě ramena protínají. V okolí vstupní haly jsou soustředěné další servisní prostory jako technická místnost, spíž či koupelna s toaletou určená pro návštěvy. Uvnitř domu vede také chodba do garáže.

„Často navrhujeme garáž oddělenou od zbývající dispozice průchozí šatnou a současně propojenou do kuchyně či spíže zadním průchodem, aby zásobování domu nemuselo probíhat přes obývací pokoj či jídelnu,“ vysvětluje Pavel Jura.

Variabilita prostoru

Jedinou obytnou místností v servisní části domu je pracovna s velkým oknem do zahrady, která může sloužit i jako pokoj pro hosty. Zázemí majitelů, tedy ložnice s průchozí šatnou a velkou koupelnou, se nachází na konci obytného křídla za obývacím pokojem s kuchyní. Obytné místnosti mají směrem do zahrady v podstatě prosklené stěny a jsou průchozí na terasu. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu).

Chcete si o stavbě domu a jeho vybavení přečíst ještě víc?

  • Vybavení interiéru a vestavěný nábytek
  • Zajímavé řešení posuvných dveří
  • Terasa a propojení se zahradou
  • Bioklimatická pergola
  • Bazén, sauna a posilovna
  • Informace o projektu a jeho tvůrcích

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 19. září 2024.

Zdroje:

Související články