Celý proces se do značné míry odehrál v rodinném kruhu. Investorka zaměstnala svou sestru a švagra ze studia Twobytwo Architecture, aby navrhli srub, kde by se celá jejich rodina mohla scházet, odpočívat a věnovat se svým oblíbeným zimním aktivitám. „Jsme takoví lyžařští povaleči,“ směje se majitelka domu.
Moderní industriální pojetí
Konstrukčně stavbu navrhl majitel, který zvolil moderní industriální pojetí a uplatnil své stavařské vzdělání v prvcích, jako je konzolový balkon či krovy z douglasky. V domě je použita černá práškově lakovaná ocel v saténovém provedení, elegantní schodiště z perforované oceli a s lehkými dřevěnými stupni funkčně i esteticky propojuje všechny tři patra domu.
Dvě nejvyšší obytná podlaží sedí na pevném betonovém pódiu, které stavbu pohodlně zasazuje do místa. V horním patře se nachází společenský prostor obložený douglaskou a cedrem, klidné místo pro setkávání mezi korunami stromů. Z balkonu v horním patře se obyvatelé mohou kochat panoramatickým výhledem na řeku Columbii a na mokřady v údolí.
Spousta místa na spaní
Dispozice nabízí čtyři koupelny, tři ložnice a spoustu dalších míst k přespání včetně kompletně dokončené a vytápěné garáže, kterou lze vmžiku přeměnit na spací prostory. „Žertovali jsme, že i ze spíže za kuchyní by se mohla stát ložnice, kdybychom ji potřebovali,“ směje se majitel. Nechybí ani poměrně velká místnost určená k odložení bot a lyží.
V souladu s přírodou
Architektura a materiály srubu byly inspirovány okolním prostředím. Chata s obdélníkovým půdorysem, která se tyčí nad stromy, je zakončená jednoduchou pultovou střechou, aby se maximalizovala výška směrem k hlavním výhledům.
Převládají přírodní materiály – beton se použil na základy a podlahy, černěné dřevo na vnější obklad a ocel na střechu a balkon. Betonové podlahy jsou vyhřívané, což jim dodává příjemné teplo. Skříňky v kuchyni jsou z bělené dřevěné dýhy, zatímco pracovní deska z kamene caesarstone. Díky stropům vysokým přes 4 metry působí světlá a vzdušná chata v lese zároveň otevřeně a útulně.
Dům s pultovou střechou a obložením z černého dřeva nekonkuruje úchvatnému okolí, ale přiléhá ke svahu a splývá s lesem. „Práce s topografií pozemku byla pro návrh výzvou, ale také příležitostí,“ říká architekt David Tyl, jehož jméno napovídá, že má české kořeny.
Studio Twobytwo v projektu zohlednilo zdejší drsné povětrnostní podmínky a začlenilo do návrhu prvky, jako je velký převis, který v létě stíní dům, a ocelové pletivo na podlaze na balkoně, jež umožňuje tání sněhu. Výsledkem je moderní dům, který rodině umožňuje užívat si volné chvíle naplno.
Autoři Twobytwo Architecture Studio: Mezioborové architektonické studio se sídlem ve Vancouveru v Britské Kolumbii se zaměřuje na navrhování a projektování staveb se zaměřením na architektonické hmoty a zážitek z interiéru v oblasti soukromých rezidenčních a komerčních projektů malého rozsahu. Architekti ve společnosti věří, že dobrý design posiluje komunitu, podněcuje dialog a přemýšlení mezi těmi, kdo ho zažívají, dokáže lidi sbližovat a utváří způsob, jakým vnímáme svět. | ||
---|---|---|
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 1/2024.
Zdroj: Dům&Zahrada, bowerbird.io, www.twobytwo.ca