Výchozím stavem pro návrh nového domu byla zhruba čtvercová parcela v mírném jižním svahu. Původně v přerostlé ovocné zahradě stál rodinný dům, garáž a kůlna ze šedesátých let. Pozemek koupil manželský pár se třemi dětmi a od začátku bylo zřejmé, že stávající stavby nevyhovují a budou určeny k demolici.
Už když manželé parcelu kupovali, měli jasno, koho pověří návrhem nového domu. Architekt Jan Křivský je jejich dlouholetý kamarád a oslovili ho i proto, že se jim líbil jeho vlastní dům, který navrhl a zrealizoval.
Babiččina zahrádka
„Z pozemku jsem měl dobrý pocit, z proporce, z orientace. Dům, garáž, chlívek, kurník, výběh pro slepice... prostě babiččina zahrádka – spousta stromů, záhony, chodníčky. Tajuplná zahrada, která měla své kouzlo. Mám rád taková místa,“ vzpomíná architekt na první návštěvu parcely. Zároveň bylo jisté, že v takové podobě zahradu nebude možné nechat.
Množství stromů tvořilo téměř souvislou korunu nad celou parcelou. „Vybrali jsme jich několik, které jsme nechali. V první řadě velký ořech uprostřed zahrady. Z něj se stal hlavní přírodní motiv návrhu, dům se okolo něj otáčí,“ vysvětluje architekt.
Kromě ořechu zůstalo ještě několik dalších ovocných stromů, které sice moc neplodí, ale byly zajímavé svým tvarem nebo stály na dobrém místě. Celý koncept zahrady zpracoval po konzultaci s majiteli Jan Křivský, týkal se terénních úprav, rozvržení zón a rozhodnutí, které stromy zůstanou zachované. Detailněji pak zahradu rozpracoval zahradní architekt Zdeněk Sendler.
Pečlivá příprava
„Pro mě je při navrhování rodinných domů důležitý čas,“ říká architekt. „Vždycky mi to jde pomalu a dlouho si nejsem jistý, že je dům dobrý a funkční. Musím počkat na chvíli, kdy si to všechno sedne.“ Stejně tomu bylo v případě této stavby. Práce na studii trvala dlouho, téměř půl roku. Nebyla nepřetržitá, s majiteli si řekli, že tomu dají čas. Jan Křivský zpracoval více variant, nad nimiž diskutovali.
Bylo zřejmé, že majitelé o svém budoucím bydlení přemýšleli. Jejich původní představou byl prostorově úsporný, malý dům zasazený v přírodě. Ideálně přízemní s vnitřním atriem a krytým venkovním sezením.
Během diskusí nad architektovými návrhy se ale požadavky majitelů mírně proměňovaly a bylo jasné, že dům bude muset být větší, aby se do něj vešlo všechno, co zájmově bohatá pětičlenná rodina potřebuje: hudební místnost, malá pracovna pro rodiče, garáž pro dvě auta a nakonec i sklep pod garáží.
„Veškeré úpravy studie podle požadavků majitelů jsme dělali ve vzájemném souladu. Neměl jsem nikdy pocit, že se naše představy rozcházejí,“ chválí si Jan Křivský spolupráci s investory. „A pak najednou všechno secvaklo dohromady a shodli jsme se, že to je ono,“ popisuje zrod finálního návrhu.
Stavba jako po másle
S pečlivě připraveným návrhem se majitelé obrátili na svého příbuzného, který se stal generálním dodavatelem stavby. Ačkoli se na výběru nijak nepodílel, součinnost s dodavatelem si architekt pochvaluje: „Spolupráce probíhala hladce. Neměli jsme žádné neshody. Naše kancelář zajišťovala technický a autorský dozor.“ (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o zajímavé stavbě ve staré zahradě dozvědět ještě víc?
- Podrobnější popis budovy a jejího umístění
- Vnitřní dispozice místností
- Propojení interiéru a exteriéru
- Volba materiálů, barev a tvarů
- Informace o projektu
- Informace o autorech
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v zářijovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. srpna 2024.