Už na první pohled dům ukazuje typické znaky staveb malé středočeské vesnice – příkladem jsou související dvojkombinace střechy a garáže. Materiálově stojí na osvědčeném spojení dřeva, betonu a železa.
„Dominantní je prolnutí dvou hmot, kde plochá střecha nad dřevěným obkladem navazuje na druhou část domu s klasickou sedlovou střechou doplněnou falcovaným plechem,“ popisuje architekt Jan Bek, který na návrhu domu spolupracoval s projekční kanceláří Bízek projekt. „Trvali jsme na tom, aby sedlová střecha neměla přesahy, což bývalo v minulosti zvykem. Právě tím stavba vytváří dojem tradičního českého domu.“
Co nejvíc prostoru
Část obvodových zdí je vystavěná z úzkých cihel, což zvětšuje obytný prostor. „Klient chtěl co nejširší dům, ovšem museli jsme respektovat stavební vyhlášky a územní studii, která definovala odstupovou vzdálenost od ulice,“ vysvětluje architekt. „Abychom tedy v interiéru ušetřili drahocenné centimetry, pro štítové stěny jsme zvolili cihly Porotherm o tloušťce 300 milimetrů obsahující minerální vatu a vnější zateplení o tloušťce 50 mm. Ostatní stěny jsou vystavěné z klasických cihel také tloušťky 300 milimetrů a mají vnější tepelnou izolací tloušťky 150 milimetrů.“
Celek pohledově doplňují velkoformátová hliníková okna v hnědém odstínu, která korespondují s dřevěným obkladem fasády. Vzhled exteriéru se odráží i v interiéru. Nekonfliktně bílé stěny navazují na strop ze železobetonu se zachovaným viditelným obtiskem bednění. Dřevěné tóny jsou zastoupeny v podlahách a nábytku.
Netradiční okno
Za domovními dveřmi vítá návštěvníky prosvětlená prostorná chodba. Na pravé straně je prakticky zabudovaný botník, následuje vstup do garáže a na konci schody do patra. Na levé straně se nacházejí troje dveře, přičemž za prvními se skrývá technická místnost, za druhými koupelna s bílými obklady od Keramiky Soukup ve tvaru pravidelných šestiúhelníků a s atypicky řešeným oknem.
„Abychom do koupelny ve spodním patře přivedli přirozené denní světlo a zároveň zajistili soukromí uživatelů, zvolili jsme netradiční řešení v podobě plochého okna zasazeného přímo nad walk-in sprchový kout, který svými rozměry přesně kopíruje,“ popisuje Jan Bek. Tím se přes den koupelna příjemně projasní světlem a v noci okno poskytne výhled na noční oblohu posetou hvězdami.
Třetí dveře přímo naproti schodišti otevírají menší pokoj pro hosty sloužící také jako pracovna. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o zajímavém venkovském bydlení dozvědět ještě víc?
- Volba barev a materiálů a jejich vhodná kombinace
- Rozdělení jednotlivých prostor
- Vybavení místností pro dospělé a děti
- Zajímavé doplňky a netradiční řešení
- Kompletní informace o stavbě
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada