Tepelná čerpadla jsou moderním, ekologickým a v současnosti zároveň nejúčinnějším zdrojem vytápění. Při přechodu z vytápění elektrokotlem dokáže tepelné čerpadlo snížit náklady na vytápění až o ⅔. Jejich další rozšiřování se očekává i v souvislosti s blížícím se zákazem kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Do letošního září je třeba v ČR vyměnit ještě okolo 150 tisíc těchto kotlů a právě tepelná čerpadla budou hrát v odklonu od tuhých paliv důležitou roli.

Základem je vhodná instalace

Rozšiřování tepelných čerpadel do českých domácností přináší i řadu polopravd nebo nejasností ohledně jejich využívání. Mnoho mýtů koluje už kolem toho, kde instalace tepelného čerpadla vhodná je a kde není. Častější jsou přitom případy, kdy si lidé myslí, že v jejich situaci nelze tepelné čerpadlo použít, ale přitom se mýlí,” říká Karel Náprstek, technologický ředitel společnosti Woltair.

Tepelné čerpadlo a vaše nejčastější otázky

Zdroj: Youtube

Kdy se tepelné čerpadlo vyplatí

Tepelné čerpadlo se určitě vyplatí, pokud bydlíte v běžném rodinném domě s částečným zateplením, dosud jste topili elektřinou a oceníte nejen zdroj vytápění, ale i chlazení. Je určeno všem uživatelům, kteří si chtějí zajistit teplotní komfort bez námahy a chtějí doma dýchat zdravý vzduch.

Pro jaký typ domu je TČ určeno

V zásadě ale platí, že se tepelné čerpadlo hodí téměř do každého typu domu. Účinně topit s ním můžete v novostavbě, ale také ve starém domě po rekonstrukci nebo i v původním stavu. Tepelné čerpadlo se hodí také do chat a chalup, protože se dá snadno ovládat přes internet, takže si v domě můžete vzdáleně regulovat a monitorovat teplotu i v době nepřítomnosti a v zimě ho dle potřeby temperovat, aby nedošlo k vymrznutí objektu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Anketa Tepelná čerpadla

Je nutné zateplení?

Tepelné čerpadlo je vhodné i pro objekty s různě velkými úniky tepla. Protože má velmi nízké náklady na provoz, vyplatí se i do domů s vysokou tepelnou ztrátou. „To ale neznamená, že byste měli zbytečně nechávat unikat z domu teplo. Snížením tepelných ztrát ušetříte za vytápění ještě víc. Pokud tedy máte tu možnost, řešte vše systémově a investujte do rekonstrukce domu, například v podobě výměny netěsnících oken či zateplení,” radí Náprstek.

Jakou roli má servis a péče o tepelné čerpadlo?

Pravidelný roční servis není jako například u plynového kotle povinný, ale my ho doporučujeme nejen kvůli prodloužení životnosti čerpadla, ale také kvůli kontrole nastavení regulace pro optimální chod celého systému. Tento servis obvykle obnáší čištění filtrů, kontrolu tlaku nebo kontrolu chladivového okruhu, elektrického připojení i například funkčnosti oběhového čerpadla a ventilů.

Zdroj: woltair.cz, cez.cz

Související články