Majitelé potřebovali nový domov pro čtyřčlennou rodinu. Toužili po dřevostavbě a měli jasno v tom, že chtějí, aby jejich budoucí dům byl postavený z masivních CLT panelů, tedy z ekologického, přesného a rozměrově stálého materiálu složeného z příčně lepených vrstev vysušeného masivního řeziva.
Obrátili se proto na firmu 3AE, která takové domy připravuje a staví, zda by jim doporučila architekta schopného pomocí této technologie navrhnout dům pro jejich trochu komplikovaný pozemek. Volba padla na Marka Pavlase, s nímž firmu pojí dlouhodobá spolupráce a brzy našel souznění i s klienty.
Shodný pohled
„Každé zadání a pozemek má svoje specifika. Pro architekta fungují jako limity a jsou dobré v tom, že ukazují cestu, kudy se vydat. Roli hraje orientace a výhledy, ale nejen to,“ přibližuje svůj přístup k tvorbě Marek Pavlas.
Tento pozemek měl jedno velké specifikum. Nejenže se nachází na konci obce s rozvolněnou zástavbou na úbočí kopce, leží nad ním pole a shora ho lemuje příjezdová cesta, která se kolem něj vine dolů do údolí k dalším domům, ale byla na něm již postavená základová deska nedokončené stavby předchozích majitelů.
„Vejít se s domem na stávající základy by znamenalo značnou úsporu času i peněz, přesto klienti netrvali na jejich využití za každou cenu,“ vzpomíná architekt. Nicméně když situaci zvážil se všemi aspekty posazení domu na pozemku, jeho svažitosti a tvaru, natočení k výhledům a světovým stranám, došel ke stejnému závěru jako předchozí architekt. „Rozdíl byl jen v tom, že původní návrh počítal s patrovým domem, zatímco současní majitelé chtěli přízemní, takže se nedalo plýtvat místem.“
Prozíravé přípravy
Ačkoli byla základová deska umístěna v nejvyšší a nejrovnější části pozemku poblíž horní příjezdové cesty, kde bylo i napojení na sítě, pole nad domem nenechalo architekta klidným a doporučil základovou desku navýšit, což se během nedlouhé doby ukázalo jako prozíravé řešení.
„Když bude intenzivně pršet, voda z pole začne stékat přes zahradu dolů do údolí a vzhledem k velikosti pole je nezbytné počítat s velkou masou, která kolem domu rychle projde. Proto mi přišlo vhodné ho o něco zvednout,“ líčí Marek Pavlas.
Tvář domu
Mimo stavební technologie majitelé pochopitelně požadovali kontakt s přírodou a rozdělení prostor na společné a soukromé. Navíc potřebovali oddělenou pracovnu, aby v případě potřeby mohla sloužit třeba jako pokoj pro hosty, a toužili po sedacím okně, což architekt ochotně splnil, protože má tento prvek velmi rád. Zbytek zařídily světové strany, výhledy a pozemek.
Dům má přibližně čtvercový půdorys, sedlovou střechu a působí, jako by ležel rovnoběžně s příjezdovou cestou, protože štítové stěny, které budově dávají pomyslnou tvář, jsou umístěny po stranách. Na jednu navazuje samostatný objekt garáže pro dvě auta, na druhou s výhledem k jihu do stromové aleje terasa s pergolou, která uvnitř přechází do obytné místnosti s kuchyní. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o této dřevostavbě dozvědět víc informací?
- Umístění budovy na pozemku
- Kombinace materiálů a barev
- Technologie stavby s CLT panely
- Řízené větrání a rekuperace
- Informace o projektu a technické údaje
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v zářijovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. srpna 2024.