V místě, kde se okraj Prahy rozrostl o novou ulici, se majitelům podařilo získat jednu z parcel. Svažuje se od příjezdové cesty směrem k jihu do zeleně a téměř nerušený výhled do krajiny dává lehce zapomenout, jak rušná aglomerace ji obklopuje.

„Klienti nechtěli klasický dvoupodlažní dům polozapuštěný do svahu, který by byl na takovém pozemku logický, protože by měli uvnitř moc schodů,“ vzpomíná architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor13. Volnost prostoru kolem pozemku však skrývala úskalí, která bylo třeba při návrhu nového domu pro rodiče se dvěma dětmi zohlednit.

„Protože se začalo stavět takříkajíc na zelené louce, když byly sousední parcely ještě prázdné, museli jsme se nějak vypořádat s tím, že nevíme, co vyroste kolem, a proto jsme potřebovali vytvořit dům, který si bude udržovat soukromí,“ vysvětluje architekt, proč se rozhodli rozložit dům do dvou na sebe kolmých křídel, jejichž sevření vytváří krytý prostor pro terasu a cloní prosklenou stěnu obytné místnosti před pohledy zvenčí.

Jen o pár schodů

Majitelé v podstatě toužili po jednopodlažním domě bez velkého převýšení a vnitřního schodiště, na to byl ale pozemek příliš svažitý. Proto se architekti rozhodli rozdělit dům do několika úrovní, které od sebe dělí jen čtyři schody, a nechat ho postupně klesat od ulice do zahrady společně s pozemkem.

Takové řešení přineslo několik pozitiv – dům nepůsobí jako rozdělený na přízemí a patro, zachovává si návaznost jednopodlažní budovy, odlišné úrovně mu dodávají hravost a dynamiku, zastavěná hmota nevypadá tak masivně jako u jiných budov v jedné úrovni a navíc, jak popisuje Martin Vomastek, přidanou hodnotou je i lepší přehled, který mají rodiče z nadhledu v obytné místnosti nad děním u níže položeného bazénu či v zahradě úplně dole.

Odlišení místností

Místnosti uvnitř domu se dvojím způsobem odlišují podle typu užívání. Pobytové prostory jako obytná místnost a ložnice jsou vyšší, takže působí vzdušněji a příjemněji než chodby a vstupní hala s nižším stropem, kde obyvatelé netráví mnoho času. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)

Chcete se o tomto domě dozvědět další informace?

  • Rozdílná výška podlah a jejich různé povrchy
  • Instalace podlahového vytápění
  • Propojení domu s okolím
  • Výhled a přehled
  • Popis jednotlivých místností
  • Informace o autorovi
  • Informace o projektu

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. listopadu 2024.

Zdroje:

Související články