Pracovat pro kamarády někdy může, jindy nemusí být výhodou. V případě této stavby šlo o konstelaci výhodnou pro všechny. Milena Kubiszová a Ondřej Volný ze skvadra architekti měli plnou důvěru svých investorů a volnou ruku ve všem, co se domu týká.
Rodině v dřívější době rekonstruovali byt v Praze, vzájemně se dobře znají, shodnou se ve vkusu a životním stylu. Manželskému páru se dvěma dcerkami byli proto architekti nápomocni již od počáteční fáze, poradili při koupi vhodného pozemku. Ideální situace!
„Investoři měli v lokalitě více vyhlídnutých pozemků, protože se tam nyní hodně staví. Jeli se podívat asi na tři možnosti a potom se naskytl tento pozemek, kde je díky poloze u rokle na okraji města fantastický klid. Sousední komunikaci odcloňuje pás zeleně a výškový odskok, a ačkoli měl pozemek trochu atypický tvar se šikminou a nájezdem, poradili jsme investorovi, že toto je nejlepší volba hlavně z hlediska klidu a soukromí,“ vypráví architektka Milena Kubiszová.
Racionální členění
V zasíťované oblasti na okraji Brandýsa určené pro výstavbu rodinných domů tedy vybrali pozemek ze dvou stran obklopený zelení, k další straně usadili dům a čtvrtou hranu uzavřela nejnovější stavba, která původně ani v plánu nebyla, totiž saunový domek.
Architektka popisuje: „Rodinný dům je přízemní, nepodsklepený, má kompaktní tvar. Je zastřešený sedlovou střechou s rozdílnými sklony střešních rovin, přibližně 21O a 40O. Investoři měli celkem standardní požadavky – vzhledem k tomu, že mají dvě děti, chtěli tři ložnice a jednu místnost, která bude sloužit jako pracovna nebo hostinský pokoj.“
„První návrh byl o něco nabubřelejší, investoři ještě neměli představu o finanční náročnosti rodinného domu. Když se projekt nacenil, začali jsme seškrtávat a projekt přepracovali. Navrhli jsme racionální, skromnější dispozici, abychom se vyrovnali s danými limity. V dětských pokojích jsou proto spací patra, půdorysně jsme se krásně vešli, využili jsme ideálně prostor pod šikminou a dívky přitom mají velkorysá lůžka.“
Sauna na závěr
„Garáž, která stojí samostatně, byla zadaná od prvopočátku. S covidem přišel ještě požadavek na saunový domek, to jsme už měli projekt téměř hotový. Rodinu napadlo, že kdyby karantény pokračovaly dlouho nebo se často opakovaly, hodil by se únikový pracovní prostor pro regulérní home office,“ vysvětluje Milena Kubiszová.
„A protože oba majitelé mají rádi saunování, takhle se nám to propojilo. Investoři zároveň mysleli na budoucnost – kdyby bylo třeba, může se multifunkční rezerva proměnit i na bydlení pro rodiče. Domek se nám podařilo usadit k hranici pozemku, a odclonit tak sousední parcelu. V sousedství sice panují hezké vztahy, prostor před terasou se však takto pěkně uzavřel do úplného soukromí a sauna návrhu pomohla.“
Neobvyklá knihovna
Hlavní obytný prostor s posezením, jídelnou a kuchyní zaujme rozměrným sedacím oknem a také neobvykle tvarovanou knihovnou. Proč má knihovna tvar archetypálního domu?
„Motiv domečku v domečku se interiérem tak nějak spontánně prolíná,“ objasňuje architektka. „Začali jsme dětskými pokoji, vlastně dětskými patrovými domečky, pak se nám stejný motiv naskytl v obývacím pokoji. Trochu jsme si s tím pohráli a navrhli knihovnu jako objekt. Motiv se nám promítl i z druhé strany, strop v ložnici má také tvar domečku se sedlovou střechou.“
Od základů po zahradu
Spolupráce s investory – kamarády – byla velmi úzká, detailní, milá, proto ve výsledku úspěšná. Povedly se i působivé momenty, kterých by se mohli jiní investoři obávat, například betonový strop s otisky bednění, pracovna oddělená od chodby a obýváku skleněnými a plnými posuvnými díly či lamelový obklad stropu v hlavním obytném prostoru.
Toho se ochotně chopila stavební firma, která podobnou práci zajišťovala poprvé. Dlouho se ladily vhodné proporce terasy, architekti je testovali za pomoci modelu a výpočtů tak, aby střešní přesah interiér dostatečně stínil a zároveň vpustil dovnitř dostatek denního světla. Nad terasou je sice příprava na kolejničku, kdyby bylo zapotřebí uchytit dodatečný textilní závěs, praxe však ukázala, že nebude nutný.
Skvadra architekti měli na bedrech kompletní proces vzniku rodinného domu, tedy nejen obvyklou hrubou stavbu a interiér jako celek, čili povrchy, nábytek na míru a mobiliář, ale vybírali také svítidla, textilie a některé z doplňků. Ač zahradní projekty nepatří mezi činnosti, kterými se ateliér běžně zabývá, u této novostavby shodou okolností zpracovali také podrobný návrh zahrady. Hezké místo tu zatím dostal i trám, který zbyl po stavbě střechy.
Základní údaje o projektu
- Architekt: skvadra architekti
- Zastavěná plocha: 195 m2
- Užitná plocha: 202 m2
- Obvodová konstrukce: cihelné bloky Porotherm
- Fasáda: tenkovrstvá omítka, obklad u terasy sibiřský modřín
- Střecha: hliníkový plech Prefa
- Okna: dřevěná, izolační trojsklo
- Podlahy: bělený dub, keramická dlažba
- Vytápění: plynový kondenzační kotel
AUTOŘI: Ing. arch. Milena Kubiszová, Ing. arch. Ondřej Volný, skvadra architekti | ||
---|---|---|
„Nové projekty a zadání vítáme tak, jak k nám přicházejí, jsme otevření každé zajímavé práci. Mnohdy záleží více na investorovi než na zadání samotném. Poslední dobou nám přicházelo hodně rekonstrukcí, ty nás baví. Vykřesat ze starého něco nového a přitom zachovat původního ducha, prostě dát staré stavbě nový život nás těší opravdu hodně.“ | ||
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 10/2024.
Zdroje:
- Jana Matoušková,
- Dům&Zahrada