Už na první pohled dům ukazuje typické znaky staveb malé středočeské vesnice – příkladem jsou související dvojkombinace střechy a garáže. Materiálově stojí na osvědčeném spojení dřeva, betonu a železa.

Zdroj: VLM

„Dominantní je prolnutí dvou hmot, kde plochá střecha nad dřevěným obkladem navazuje na druhou část domu s klasickou sedlovou střechou doplněnou falcovaným plechem,“ popisuje architekt Jan Bek, který na návrhu domu spolupracoval s projekční kanceláří Bízek projekt. „Trvali jsme na tom, aby sedlová střecha neměla přesahy, což bývalo v minulosti zvykem. Právě tím stavba vytváří dojem tradičního českého domu.“

Co nejvíc prostoru

Část obvodových zdí je vystavěná z úzkých cihel, což zvětšuje obytný prostor. „Klient chtěl co nejširší dům, ovšem museli jsme respektovat stavební vyhlášky a územní studii, která definovala odstupovou vzdálenost od ulice,“ vysvětluje architekt. „Abychom tedy v interiéru ušetřili drahocenné centimetry, pro štítové stěny jsme zvolili cihly Porotherm o tloušťce 300 milimetrů obsahující minerální vatu a vnější zateplení o tloušťce 50 mm. Ostatní stěny jsou vystavěné z klasických cihel také tloušťky 300 milimetrů a s vnější tepelnou izolací tloušťky 150 milimetrů.“

Celek pohledově doplňují velkoformátová hliníková okna v hnědém odstínu, která korespondují s dřevěným obkladem fasády. Vzhled exteriéru se odráží i v interiéru. Nekonfliktně bílé stěny navazují na strop ze železobetonu se zachovaným viditelným obtiskem bednění. Dřevěné tóny jsou zastoupeny v podlahách a nábytku.

Netradiční okno

Za domovními dveřmi vítá návštěvníky prosvětlená prostorná chodba. Na pravé straně je prakticky zabudovaný botník, následuje vstup do garáže a na konci schody do patra. Na levé straně se nacházejí troje dveře, přičemž za prvními se skrývá technická místnost, za druhými koupelna s bílými obklady od Keramiky Soukup ve tvaru pravidelných šestiúhelníků a s atypicky řešeným oknem.

„Abychom do koupelny ve spodním patře přivedli přirozené denní světlo a zároveň zajistili soukromí uživatelů, zvolili jsme netradiční řešení v podobě plochého okna zasazeného přímo nad walk-in sprchový kout, který svými rozměry přesně kopíruje,“ popisuje Jan Bek. Tím se přes den koupelna příjemně projasní světlem a v noci okno poskytne výhled na noční oblohu posetou hvězdami.

Třetí dveře přímo naproti schodišti otevírají menší pokoj pro hosty sloužící také jako pracovna.

Bílá a černá

Vstupní chodbu a hlavní obytnou místnost s kuchyní dělí prosklené posuvné dveře s elegantní černou kovovou konstrukcí. V levé části obývacího pokoje je umístěn velkoformátový HS portál napojený na rohové okno, u něhož se nachází kout se zátiším květin a s posezením.

Uprostřed obývací části stojí sedací souprava ve tvaru U a v šedé barvě. Prostor před televizní stěnou pěkně doplňuje černo-šedý koberec. Přidaný zasouvací stolek umožňuje otevřít prostor pro dětské hrátky v srdci domu. Obývací prostor a kuchyň rozděluje velký jídelní stůl pro osm osob s přímým výhledem na zabudovaný krb, který navozuje pocit klidu.

Velkou kuchyňskou sestavu s dominujícím bílým matným lakem příjemně oživuje kontrastní prvek dřeva zasazený na vrchních dvířkách. Samotná kuchyňská stěna je vybavená nadčasově, přičemž všechny spotřebiče jsou schované za dvířky s nenápadnými úchytkami v hranách.

Minimalistický design umocňuje dojem moderní kuchyně, který doplňuje obdélníkové prosvětlující okno z levé strany. Pracovní plochu rozšiřuje středový pult s indukční varnou deskou. S náladou celého prostoru kontrastují černé doplňky jako například vodovodní baterie, vypínače, světla nebo kliky umístěné nejen na dveřích do spíže v pravé části kuchyně.

„Pro elegantní vzhled dveří v bílém dřevu jsme zvolili kliky Lusy s povrchem titan černý mat od českého výrobce M&T, s jehož produkty máme dlouholeté zkušenosti z dřívějších realizací. Ověřili jsme si, že titanový povrch klik je opravdu kvalitní a ani po letech používání se neodře ani nepoškrábe,“ přidává informace architekt Jan Bek.

Útulné horní patro

Při stoupání do patra nelze přehlédnout chytře zabudované šatní skříně lemující celou stěnu, a šetřící tak spoustu prostoru. Po levé straně vede souběžně se schodištěm chodba, která zpřístupňuje dva rozměrově shodné dětské pokoje.

Napravo od schodiště se nachází koupelna určená právě pro potomky majitelů a dále ložnice. Ta je prosvětlená, útulná a minimalistická. Navíc působí velmi vzdušným dojmem, neboť ji nelimituje klasický strop, ale otevírá se do krovu. Zabudovaná klimatizace pomáhá odolávat horkým letním dnům.

Ložnice disponuje svojí soukromou koupelnou s podlahou i stěnami pokrytými neutrální světle šedou voděodolnou stěrkou. Po celé délce sprchového koutu stylu walk-in je zabudovaná nika s dostatečným prostorem ke skladování hygienických potřeb.

Teplo v místnosti zajišťuje koupelnový radiátor, má netypickou konstrukci a v interiéru se opakující černou barvu. Pro zavěšení ručníků slouží horizontálně ukotvené madlo. Minimalistický světlý vzhled koupelny oživuje skříňka s dekorem přírodního dřeva.

Vstřícné kompromisy

Díky zasazení stavby na pozemek získala zahrada potřebnou velikost například pro budoucí bazén či dětské hřiště. „S investory probíhala neustálá diskuse. Spoustu navrhovaných řešení si nechali vymluvit, jinde byli neoblomní. Nakonec jsme ovšem vždycky dospěli ke vstřícnému kompromisu,“ upřesňuje architekt.

Samotná realizace pro něj byla příjemným překvapením. „Stavba probíhala standardně a vlastně i nečekaně rychle.“ Světlý, praktický a útulný dům poskytuje všem členům rodiny pocit soukromí a soudržnosti.

Základní údaje o projektu

 • Autoři: architekti Jan Bek, Kristýna Brudnová, Linda Kozlová, BekArch
 • Spolupráce: Bízek projekt
 • Realizace: Sport-Technik Bohemia
 • Zastavěná plocha: 177 m2
 • Užitná plocha: 226 m2
 • Konstrukce: cihly Porotherm, železobetonový strop
 • Fasáda: dřevěný obklad
 • Střecha: dřevěný krov, falcovaný plech Prefa
 • Okna: hliníková
 • Dveře: Sapeli, kliky M&T
 • Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch-voda
Autoři: Ing. arch. Jan Bek, Ing. arch. Kristýna Brudnová, Ing. arch. Linda Kozlová, BekArch Pražské studio BekArch se věnuje projektování objektů k bydlení i tvorbě komerčních a soukromých interiérů. Mezi interiéry často figurují restaurace, kavárny a kanceláře. Studio klade důraz na komplexnost služeb, kromě projekční fáze jsou architekti schopni domluvit i vyzkoušené dodavatele a pomoci klientovi se stavbou. Ve své tvorbě se snaží dosáhnout funkčnosti, jednoduchosti, ale nikoli monochromatické strohosti. 

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 3/2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články