Stručný souhrn z webu:

  • Dům mladé sportovní rodiny v Mladé Boleslavi postavený na nepravidelném pozemku má půdorys ve tvaru hokejky.
  • Architekt navrhl jednoduchý přízemní dům se specifickými prvkami jako světlíky a žlutou kuchyní, zaměřený na sportovní život rodiny.
  • Interiér je propojen s exteriérem, využívá přírodní světlo a splňuje speciální požadavky jako sušení sportovního vybavení a sauna.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pozemek, na němž stavba stojí, má tvar nepravidelného pětiúhelníku a nachází se v klidné části menší obce. Na severní straně sousedí s lesem. Dům je na pozemku umístěný tak, aby zůstalo maximum plochy pro zahradu. Obvodové stěny jsou rovnoběžné s hranicemi parcely, a půdorys domu tak připomíná hokejku, což je vzhledem k životní náplni uživatelů více než příznačné. Dispozice nejen optimálně využívá pozemek, ale také dokonale cloní zahradu a okna pobytových místností od ulice.

Pozemek zatížený břemenem

Investoři logicky oslovili majitelčina bratra architekta Jakuba Chocholu. „Návrh domu probíhal ideálně, protože mě sestra se švagrem do projektu přizvali už při výběru pozemku, který jsem mohl ovlivnit. Dostali jsme se k možnosti nákupu velmi zajímavého pozemku zatíženého dluhem, což odradilo několik kupců. Jako další nevýhoda se jevilo to, že parcela byla oproti sousedům o necelý metr utopená.

Nicméně díky těmto minusům byla stále na prodej, zatímco na sousedních pozemcích už stály nové domy,“ vzpomíná architekt. Nákup a vyřešení oddlužení pozemku trvaly zhruba rok.

Znát potřeby investora

Přáním majitelů bylo vytvořit jednoduchý přízemní dům pro bohatý život sportovní rodiny s dvěma malými kluky s ohledem na omezené finanční možnosti. Investoři si přáli maximální propojení interiéru společenské části s exteriérem, dostatek světla v celém domě a úložný prostor pro spoustu sportovního vybavení. Mezi specifické požadavky patřila speciální místnost na sušení hokejových a fotbalových věcí, sauna na relaxaci po sportu a žlutá kuchyně – tu si přála budoucí paní domu.

Budiž světlo!

Stavba je složená ze dvou částí. Obytnou tvoří obdélníkový hranol, z něhož vystupuje nižší objekt garáže se saunou. Oba bloky se částečně překrývají, aby z ulice nebylo vidět do zahrady. Do té se prochází chodbičkou se zaoblenými rohy, které umožňují plynulejší průchod z ulice a zároveň mu dodávají působivý vzhled.

Dům má jedno podlaží a není podsklepený. Propojení obývacího prostoru s exteriérem umožnilo prosklení od podlahy ke stropu na celou šířku místnosti. Slunce ale těmito skleněnými stěnami prochází až odpoledne, a proto jsou v chodbě střešní světlíky a světlovod. Jejich role je nezastupitelná, protože dokážou přivést světlo doprostřed domu, kde by jinak byla tma.

Světlík v obývacím pokoji má navíc zkosené hrany, takže pouští do pokoje výrazně více světla, než kdyby byly kolmé. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete o zajímavém domu vědět víc?

  • Přehledná dispozice prostor
  • Vybavení jednotlivých místností
  • Umístění zahradního domku a sauny
  • Využití zahradní plochy
  • Stromy, keře, balvany
  • Spolupráce architekta s vlastníky objektu
  • Zajímavosti z realizace stavby
  • Konkrétní údaje ke stavbě a použitým materiálům

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v lednovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 14. prosince.

Zdroj: Dům&Zahrada