Stručný souhrn z článku:
- Bývalé hospodářské stavení v Krkonoších prošlo proměnou na moderní dům, respektující tradiční architekturu regionu.
- Stavba nabízí pohodlí pro rodinu a hosty, zachovává původní prvky jako stájové klenby a kamenné podezdívky, přičemž využívá místní materiály.
- Přestavba, inspirovaná změnami v minulosti, zahrnovala vytvoření dvou bytových jednotek, včetně samostatného apartmánu pro pronájem a pokrytí nákladů na rekonstrukci.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Budova ve svahu stojí blízko přírodě, na kraji krkonošské obce, kde už není tak rušno a zástavba nahuštěná. Navíc má výhled do údolí a je u ní krásná zahrada, jejíž hranici tvoří potok. Půvab místa zaujal manžele natolik, že se rozhodli vybudovat zde svůj druhý domov, přestože bylo na první pohled jisté, že cesta k němu nebude jednoduchá.
Stavení totiž za svoji více než stoletou historii prošlo množstvím spíše necitlivých proměn. „Přesto některé části jako stájové klenby, hrázděná zeď v podkroví, krov a kamenné podezdívky zůstaly, a proto jsme se je s respektem k původní podobě domu rozhodli zachovat,“ poodkrývá historii architektka Eva Skalická.
V rámci lokální tradice
Majitelé sice chtěli bydlet na horách v moderním a čistém interiéru, přesto neměli v plánu dům stavět nanovo. Rozhodli se pro rekonstrukci staršího objektu, která bude respektovat tradiční krkonošskou architekturu typickou pro okolí. To korespondovalo s přístupem architektky:
„Nemám ráda, když se předstírá něco, co už dávno není. Ráda zachovám u starých domů jejich autentické části, nemyslím si však, že je správné doplňovat je kopiemi původního. Proto jsme zachovali tvar domu, restaurovali původní prvky a při výběru materiálů a postupů se řídili tím, co je v místě dostupné a tradiční. Vizuální podoba nově navržených částí je pak ryze současná.“ Na stavbě se také spolupracovalo s lokálními firmami – smrkové palubky dodala místní pila, dveře vyrobilo nedaleké truhlářství.
Inspirace z minulosti
Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré, takže i přestavba v režii jednotného zemědělského družstva, které v části budovy v druhé polovině minulého století vytvořilo bydlení pro své zaměstnance, pozitivně inspirovala k tomu ponechat dispozici členěnou na dvě bytové jednotky. „Vyvinulo se to přirozeně – majitelé brzy pochopili, že pro jejich potřeby je budova příliš velká.
Od počátku si tak pohrávali s myšlenkou mít v domě samostatný apartmán, který by se dal pronajímat, což by umožnilo lépe se vypořádat s výdaji na rekonstrukci,“ vysvětluje architektka. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o úžasné rekonstrukci budovy dozvědět ještě víc?
- Vyrovnání terénu
- Využití pro bydlení, zábavu a sport
- Pokoje pro domácí a pro návštěvy
- Vybavení místností a technické zázemí
- Dotek historie
- Vytápění a energie
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v lednovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 14. prosince.
Zdroj: Dům&Zahrada