Stručný souhrn z článku

  • V Krušných horách vyrostla roubenka s úžasným výhledem a lesním zázemím, určená i k pronájmu.
  • Majitel se po návratu do Karlových Varů věnoval prodeji nemovitostí a krátkodobým pronájmům, což vedlo k nákupu pozemku.
  • Roubenka kombinuje tradiční architekturu s praktičností a pohodlím, rozdělena na společenské a klidové prostory.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Příběh domu vlastně začal mnohem dřív, když se budoucí majitel po studiích a několika letech pracovních zkušeností vrátil z hlavního města do Karlových Varů a začal se zabývat nejen prodejem nemovitostí, ale také komplexní péčí o krátkodobé pronájmy.

Oblíbené Krušné hory

„V roce 2016 se zvedl zájem o Krušné hory jako turistickou destinaci pro zimní i letní pobyty, takže se zde začalo intenzivněji obchodovat s nemovitostmi a také se častěji objevovaly chalupy a byty na krátkodobé pronájmy. S kolegy jsme tedy rozšířili pole působnosti a pustili se do úklidu nemovitostí a posléze do všeho ostatního, co je s pronajímáním spojené. S rostoucím zájmem ale atraktivní příležitosti rychle mizely, tak jsme si jednou doma s manželkou řekli, že bychom se měli podívat po něčem pro sebe,“ vypráví majitel.

A protože sám dobře ví, že nejdůležitější je místo, dva roky vyčkával a hledal, až se k němu dostal ten pravý pozemek na prodej. Ležel na kopci na konci obce s rozvolněnou zástavbou, měl dostatečnou rozlohu, aby ho případná sousedova stavba nerušila, skýtal krásný výhled do kraje a hned za ním vedla běžkařská stopa.

Dvojí využití

Manželé pozemek koupili a začali plánovat stavbu v tradičním duchu. Od začátku se jim líbily dřevostavby, ale sruby vzhledem k památkářské ochraně území Krušnohorska nepřipadaly v úvahu, takže bylo jasné, že se bude stavět roubenka. Zároveň si ujasnili, že vzhledem k rodinným okolnostem nebudou budoucí chalupu využívat každou volnou chvíli.

„Rozhodnutí, že se dům otevře dalším lidem, sice ovlivnilo jeho podobu, ale spíš z hlediska praktičnosti, pohodlí a jednoduchosti užívání. Protože varianty, kdy za námi přijedou kamarádi a kdy si tu třeba cizí firma udělá teambuilding, funkčně nijak vzdálené nejsou,“ vysvětluje majitel. 

Majitelé tedy oslovili firmu Kanadské sruby Tábor, vybrali de facto typový projekt jednopodlažní budovy s vestavěným podkrovím a střechou přesahující na obě strany, čímž vznikly dvě kryté terasy – jedna s výhledem do kraje a na projíždějící běžkaře či cyklisty, druhá do soukromí k lesu.

Pohodlí především

Roubenka počítá až s jedenácti či dvanácti obyvateli a je logicky rozdělena na klidové podkroví s ložnicemi a společenské přízemí. Mimo lyžárny, koupelny, technického zázemí tepelného čerpadla a velké spižírny se dvěma chladničkami je v přízemí velká místnost s kuchyní, jídelnou, prostorným sezením a velkými kamny se zelenými kachli od místního Kamnářství Koutecký, která navozují atmosféru tradiční horské chalupy s hřejivým srdcem.
Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.

Chcete se o roubence dozvědět ještě více informací?

  • Jak vytvořit tradiční bydlení s moderními prvky
  • Výbava místností
  • Možnosti vytápění a zabezpečení
  • Použité stavební materiály
  • Možnosti sportovního vyžití v okolí
  • Podrobné informace o projektu
  • Možnosti pronájmu

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v únorovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. ledna.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články