Dům se třemi výraznými arkýři nasměrovanými k jihu stojí v klidné ulici na poměrně úzkém pozemku. Okolní budovy mají různorodý charakter, jsou směsí tradičního venkovského stavebnictví s pozdější zástavbou druhé poloviny dvacátého století poplatnou době.
Rodinný dům využívá tradiční základní hmotu venkovského objektu obohacenou o soudobé materiály. Majitelé ho stavěli z velké části svépomocí. Původní chlívky ustoupily garáži, kdežto staré vzrostlé stromy pochopitelně zůstaly – patří mezi hodnoty, které kultivovaný stavebník dokáže ocenit a věnovat jim potřebnou péči.
Komfort pro šest osob
Dispoziční řešení odpovídá funkci jednogeneračního rodinného domu s hlavním obytným prostorem, kuchyní, zázemím, jednou ložnicí v přízemí a dvěma ložnicemi s malou pracovnou a koupelnou v patře.
„Majitelé si přáli moderní dům komfortní pro běžný rodinný provoz. Stavba pohodlně funguje pro šest lidí, hostinský pokoj je vybavený vlastní koupelnou – čili když za majiteli přijedou rodiče na víkend, tři generace se v soužití nijak neruší a každý má dostatek soukromí. Uvnitř jsme měli navrhnout dostatek úložných prostor,“ vzpomíná architektka na požadavky, které do projektu zapracovali.
„Hlavní obytný prostor s velkým kuchyňským koutem má přímý výstup na terasu a směrem do zahrady rozměrné prosklení. U rodinných domů je interakce se zahradou vždy důležitá.“
Putující stín
Kolem domu majitelé chtěli vícero typů venkovního sezení, proto je vynechaná část hmoty domu mezi domem a garáží. U domu se vždy najde zastíněné místo, kam se dá schovat před ostrým letním sluncem. Když nastoupí parné dny, hmoty domů si stíní vzájemně.
„Vytvořili jsme různé charaktery venkovního sezení, jak v závislosti na denní době, světových stranách, tak i na ročním období,“ shrnuje Kristýna Šimoník.
Tvar podle pozemku
„Chtěli jsme pracovat s hmotou domu, který skutečně ubíhá do tvaru lichoběžníku, není to klam perspektivy. Vycházeli jsme z geometrie dané parcely, abychom se přizpůsobili stávající okolní zástavbě, řešili jsme návaznost na stavební čáru. Chtěli jsme, aby dům dobře do lokality zapadl a zároveň jsme co nejlépe využili možnosti pozemku.“
„Nejdůležitější je pro nás spokojenost klienta, že se mu v domě bydlí dobře, to je ta nejhezčí zpětná vazba,“ usmívá se architektka. „A konkrétně zde samozřejmě i odvaha, se kterou přijal náš nápad vystavět věnec šikmo. S tím je pochopitelně trochu víc práce, než když se betonuje v rovině. Povedlo se to pěkně také v návaznosti na vikýře, vznikl hezký optický klam, který vynikne, když kráčíte podél domu. Není to jen klasická stavba se sedlovou střechou – jak půdorys nemá pravoúhlou geometrii, projevuje se to i na hmotě domu.“ (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete se o této zajímavé stavbě dozvědět více informací?
- Vnitřní uspořádání a minimalistický styl
- Propojení se zahradou
- Volba materiálů a tvarů
- Gabiony s kamením a koše porostlé přísavníkem
- Informace o autorech
- Informace o projektu
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. listopadu 2024.
Zdroje:
- Jana Matoušková,
- Dům&Zahrada