Růst cen energií v posledních letech postavil řadu českých domácností do nejisté finanční situace. Podle výzkumu agentury STEM z května minulého roku muselo mnoho z nich v souvislosti s energetickou krizí výrazně změnit své návyky ve vytápění domova.
Vysoké ceny elektřiny, plynu a pohonných hmot donutily šetřit 44 procent velmi dobře a solidně zajištěných respondentů. Z těch průměrně zajištěných se muselo k úsporným opatřením uchýlit 79 procent a ze skupiny špatně zajištěných a chudých obyvatel pak dokonce 95 procent.
Kde má dům největší slabinu?
Než se v rámci úsporných opatření smíříte s nedobrovolným domácím otužováním, vyplatí se ověřit, kudy teplo z interiéru utíká. Vhodně zvolené opatření pomůže dům utěsnit, a udržet tak teplo doma. Největším hříšníkem v tomto ohledu obvykle bývají okna.
„Je třeba si uvědomit, že okna nejsou neprostupná bariéra, ale v obálce domu platí za nejslabší článek. Právě jimi uteče z interiéru nejvíce tepla – podle našich zjištění to může být až 50 procent, zatímco stěnou ho unikne asi 30 procent. Pro úsporu nákladů na vytápění hraje tedy jejich výměna zásadní roli,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč.
Nenechte své peníze vylétnout oknem
Jak poznat, že je s okny něco špatně?
Pokud okno není dostatečně kvalitní, nemá dobré izolační vlastnosti a není správně nainstalované a seřízené, bude kvůli němu docházet k většímu úniku energie. To vede nejen k zimnímu prochládání interiéru, ale i k jeho letnímu přehřívání a také k vyššímu účtu za energie.
Stará okna se mohou časem zkroutit nebo zdeformovat, takže jdou špatně zavřít. To s sebou nese kromě úniku tepla i bezpečnostní riziko – pro případné zloděje je nedostatečně zavřené okno snadnou překážkou. Častým problémem bývá rosení skla, na ostění se mohou tvořit vlhké mapy a v důsledku toho i plísně. Stará nebo špatně izolující okna také hůře tlumí venkovní hluk.
Kvalitu oken hledejte v detailu
Aby nová okna ale opravdu plnila svůj účel a nepouštěla teplo jen tak nazdařbůh ven, je u nich zcela zásadní kvalitní provedení. Nestačí ale spolehnout se jen na hodnoty doložené na papíře. Trik je u oken skryt v detailech, proto je třeba podívat se na ně pěkně zblízka.
„To, že okno splňuje normou dané parametry a má potřebnou certifikaci, bohužel dnes není dostatečný doklad jeho kvality. Dvě srovnatelná okna od různých výrobců mohou na první pohled vypadat prakticky stejně. Zkušenosti ale ukazují, že v detailech se mohou skrývat poměrně zásadní rozdíly,“ upozorňuje Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA.
U oken je důležitý nejen samotný rám s dostatečnou hloubkou, ale pozornost věnujte i použitému kování, těsnění, druhu zasklívací lišty po obvodu zasklení a hloubce uložení skla v rámu. Klíčové je také zvolené zasklení, z pohledu udržení tepla v interiéru je efektivnější trojsklo. Na kvalitu oken má vliv také profesionálně provedená montáž, kterou by měl ideálně provádět jejich dodavatel.
Spolehlivý dodavatel vám od počátku bez vytáček řekne, jak se věci mají, okna navrhne na míru dané stavby a vysvětlí, jak bude výměna probíhat.
Chystáte se na výměnu oken?
Jak dále okna pomáhají šetřit?
Na výslednou úsporu energií s novými okny mají vliv také návyky v jejich používání. Moderní okna totiž interiér utěsní a díky tomu udrží uvnitř více tepla. Současně ale nepustí ven přebytečnou vlhkost. „Důležité je proto naučit se s novými okny správně větrat.
V zimě se vyplatí provětrávat interiér jen krátce, ale intenzivně. Okno otevřené například jen na ventilaci či mikroventilaci z místnosti pustí teplo ven, ale nezajistí dostatečnou výměnu vzduchu. Přes léto se zase vyplatí větrat hlavně ráno a večer, dokud je ještě chladno, a přes den okna zavřít a ideálně i zatemnit,“ radí Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA.
Pro dobrou izolaci musí být okna také správně seřízená a jejich těsnění pružné a v dobrém stavu. S úsporou za energie může pomoci také okenní stínění. Ideální je to venkovní, které kromě odclonění slunečních paprsků napomáhá také k vyšší izolaci oken.