Na začátek je třeba říci, že se počítá skutečně každý zásah, který stávající starou chalupu byť jen o něco málo vylepší. Pokud jde o nejčastější problémy starších domů, k těm patří zejména nedostatečná nebo nefunkční tepelná izolace, špatná izolace oken a dveří, ale také neefektivní topení.

A právě tady je potřeba při přeměně víkendového domku na nízkoenergetické bydlení začít. Pokračovat je poté možné dalšími vychytávkami, které mnohdy přinesou za poměrně málo peněz opravdu velký efekt.

Investice, která se vyplatí

Snížení energetické náročnosti chalupy vede jednak k ekologičtějšímu bydlení, ale přináší i mnohem větší pohodu. „Vlastník chalupy nejenže ušetří na nákladech za energie, ale prodlouží i její životnost a zvýší její hodnotu. Je to zajímavá investice. U starších staveb přináší i menší renovace velké úspory, které snižují náklady na provoz v desítkách procent,“ je přesvědčen Lukáš Kmenta, country manažer firmy HBS pro Česko a Slovensko, specialisty na izolace domů a budov.

Důkladná revize reálného stavu chalupy by měla být bezpochyby prvním krokem na cestě za nízkoenergetickou stavbou. Až po kompletním zhodnocení situace, včetně jasné identifikace materiálů použitých pro její stavbu i míst, kde dochází k energetickým ztrátám, je čas pustit se do práce.

Kde začít při rekonstrukci chalupy

Zdroj: Youtube

Kam by měly směřovat první kroky

Dnešní materiály a technologie umožňují snížit energetickou náročnost jakékoli stavby, ať už stoletého kamenného domku, dřevěné chalupy, či chalupy s hliněnými stěnami. Pokud je v plánu kompletní rekonstrukce, je nutné změny provádět s rozvahou a postupovat odborně, především s ohledem na využité materiály.

„Největším rizikem rekonstrukce staré chalupy je nerespektování stavby jako funkčního celku v místě a čase. Přílišný a necitlivý zásah do konstrukce se může dříve nebo později projevit v jiné části stavby, např. zvýšením vlhkosti či kondenzace a vznikem plísní. Doporučuji proto důkladně připravit projekt rekonstrukce, poradit se s odborníky, vybírat kvalitní materiály a dbát na kvalitu práce,“ radí Kmenta.

Začít je třeba od podlahy

Protože jednou z hlavních charakteristik nízkoenergetických domů je vysoce kvalitní tepelná izolace, je důležité začít doslova od podlahy. V první řadě je třeba zamezit pronikání vlhkosti. Proto bývá standardním postupem vykopání původní konstrukce podlahy a vytvoření izolované skladby podlahy s využitím dostupných moderních materiálů, ovšem takových, které nenaruší typický ráz chalupy.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Chtěli byste mít svou chalupu nízkoenergetickou?

Ano, nemuseli bychom tolik topit. 25 %
Ne, chalupa by ztratila své kouzlo. Topení dřevem nás baví. 75 %

Možnosti izolace

„Tepelná izolace podlah je nutností nejen ve výše položených oblastech. K tomuto účelu se obvykle používá polystyren, který však potřebuje rovný podklad. Efektivní alternativou může být stříkaná tvrdá PUR pěna, která má výrazně lepší izolační parametry, nevyžaduje úplně rovný povrch, výrazně nesníží světlou výšku místnosti a zároveň poskytuje efektivní ochranu proti radonu,“ radí odborník. Na takto zaizolovaný podklad je následně možné umístit betonový potěr nebo rošt na podlahovou krytinu.

Zdroj: archdaily.com, denik.cz

Související články