Stavební trh čeká doslova revoluce. Pomalu, ale jistě směřujeme k tomu, že se budou stavět nejen nízkoenergetické, ale zejména pasivní domy. Nové situaci se přizpůsobuje legislativa i výrobci stavebních materiálů a stavební chemie.

Již dnes vyvíjejí materiály ohleduplné k životnímu prostředí a s co nejnižší uhlíkovou stopou. Dokonce i majitelé starších domů jsou nyní zejména díky dotačnímu programu Oprav dům po babičce více motivováni k tomu, aby snižovali energetickou náročnost svých nemovitostí.

Pasivní a nízkoenergetické stavby

Každý nový nebo předělávaný dům už dnes musí mít energetický certifikát. Cílem je však výrazné snižování energetické náročnosti staveb, takže posuzování se bude v dohledné době ještě více zpřísňovat. Pokud tedy uvažujete o stavbě nebo předělávce, měli byste začít co nejdříve.

V ideálním případě se záměr mít pasivní nebo nízkoenergetický dům sleduje již od začátku stavby, tedy v době přípravy projektu. V úvahu se berou důležité faktory, jako je vhodná orientace světových stran k využití sluneční energie a optimalizace dispozičního řešení.

Princip výpočtu energetické náročnosti budov s hodinovým krokem

Zdroj: Youtube

Co se starými domy

Smůlu nemusí mít ani majitelé starších domů s vyšší spotřebou. Jejich první krok by ale měl vést k odstranění všech tepelných mostů, následovaný zateplením fasády a zaizolováním střechy.

Nižší energetickou náročnost přinese i výměna starších, špatně těsnících oken a dveří. A se správně zvoleným druhem skleněné výplně se interiér nebude v letních měsících tolik přehřívat. Veškeré tyto práce je ale třeba svěřit do rukou odborníků, protože jedině tak je možné získat záruku na materiál i samotnou práci.

Fotovoltaika, fototermika a rekuperace

„Určitě se vyplatí zamyslet se nad dostupnými systémy, které využívají sluneční záření. Fotovoltaika a fototermika dnes poskytují velmi dostupné systémy a v kombinaci s rekuperací posunou stavbu do nízkoenergetického standardu opravdu rychle. Nesmíme však zapomínat, že rekuperace je účinná pouze v dokonale vzduchotěsné stavbě, takže je třeba mít správnou izolaci, která vyplní každou mezeru a spáru,“ doporučuje Lukáš Kmenta, country manažer firmy HBS pro Česko a Slovensko, specialisty na izolace domů a budov.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte zateplenou střechu?

Ano, střechu máme zateplenou. 48 %
Ne, střechu zateplenou nemáme, ale chystáme se na to. 11 %
Ne, střechu zateplenou nemáme, ani se na to nechystáme. 41 %

Volba nejekologičtějších řešení, bez chemie

Když je řeč o izolacích, mezi nejekologičtější řešení se řadí stříkaná PUR pěna. Její pojmenování sice zavání chemií, ve skutečnosti jde ale o recyklovatelný materiál, který se dokonce vyrábí zhodnocováním odpadu, známých PET lahví.

Zajímavé je, že například taková ovčí vlna má mnohonásobně vyšší uhlíkovou stopu než stříkaná PUR pěna. A to se přitom na první pohled jeví jako přírodní, tedy ekologická. „Hlavním kritériem bude již brzy uhlíková stopa. Součet všech čísel použitých materiálů ukáže, zda stavbu zařadí k ekologickým a uhlíkově neutrálním. Zanedlouho nebude možné stavět ani rekonstruovat s materiály, které nebudou tento požadavek splňovat,“ upozornil Kmenta.

Některé materiály budou brzy tabu

Ačkoli tam dnes ještě nejsme, už teď je dobré vědět, že některé materiály mohou působit problémy, a proto se vyplatí zvážit jejich použití. Například u zmiňované stříkané pěny se doporučuje vybrat si takovou, která používá jako nadouvadlo výhradně vodu.

Některé pěny totiž používají HFC (hydrofluorouhlovodíky), které negativně ovlivňují jednak zdraví člověka, ale i ozonovou vrstvu země. Pěny, které neohrožují zdraví lidí a nemají negativní vliv ani na naši planetu, obstály v testech na těkavé organické látky minimálně na A+. To v praxi znamená, že do ovzduší neuvolňují žádné toxiny, freony, formaldehydy ani další škodlivé chemikálie.

Zdroj: dezeen.com, earth911.com

Související články