Architektonický ateliér Senaa zpracoval pro obec Nesovice už několik projektů, například rekonstrukci podkroví staré školy nebo novostavbu víceúčelového hřiště. Spolupráce se osvědčila, a tak obec oslovila ateliér, aby vytvořil studii nové základní školy a školky.

Velkorysý prostor

„Parcely, na kterých nové budovy vzniknou, nabízejí necelých 7 000 m2, ale uvažovaný školní areál bude daleko větší. Počítá se i se sportovišti a prostory pro volnočasové aktivity,“ vysvětluje architekt Jan Sedláček, spoluautor projektu.

Stávající školu navštěvují jen žáci 1. stupně, ta nová by měla pokrýt celé základní vzdělání. Součástí školy bude například knihovna nebo víceúčelová aula, v níž se budou pořádat rovněž přednášky, kurzy, koncerty a jiné akce. V mateřské škole vzniknou 4 třídy.

Šipka a vitamin

Tvar školy může evokovat složenou papírovou šipku, nicméně autoři návrhu se inspirovali rukou s prsty jako s jednotlivými články školy. Netradiční tvar rozděluje pozemek do tří částí s různým způsobem využití (předprostor, dvůr, zahrada). Centrem dění školy se stane středové atrium s posedovými schody, které objekt prosvětluje a zároveň slouží jako interiérový orientační bod.

„Od počátku jsme vnímali kontext menší jihomoravské obce, různá výška jednotlivých částí objektu pomohla opticky rozdělit objem hmoty. Odlišná patrovitost je také vhodná ke zpřístupnění vegetačních střech pro příležitostnou výuku a volný čas,“ uvádí Jan Sedláček.

Využít se má i střecha školky, zde se plánují interaktivní prvky. Tato budova bude jednopodlažní, v některých částech dvoupodlažní. Ani tvar písmene C, který může připomínat nejznámější vitamin, není náhodný. Polouzavřený objem školky představuje částečný protiklad k otevřenému tvaru školy. Vzniká tak centrální dvůr, který je opticky i funkčně propojený s každou třídou.

Čistě prakticky

Škola i školka porostou podle finančních možností obce, proto jsou v úvaze tři etapy výstavby. Architekti je řešili tak, aby každá mohla být tou finální, ale aby budovy nic neztratily ze své funkčnosti a vzhledu. „Při návrhu rádi pracujeme s přírodními materiály a decentní barevností. Nebojíme se přiznání konstrukčních prvků v podobě betonových sloupů nebo cihelného zdiva, které stavíme do kontrastu s přívětivou tváří dřeva,“ upřesňuje Jan Sedláček.

O zelených střechách už zmínka padla. Nabízejí více benefitů: další pobytovou plochu a ekologický aspekt (zamezení přehřívání objektů a postupné odvádění dešťové vody). A přestože nové budovy nebudou energeticky soběstačné, návrh počítá i s prvky, které energetickou náročnost citelně snižují.

Ateliér Senaa: Architektonický ateliér založili architekti Jan Sedláček a Václav Navrátil. Senaa sdružuje tým zkušených architektů, který se zabývá všemi oblastmi architektury od urbanismu přes novostavby, rekonstrukce až po návrhy interiérů. Zpracovává všechny stupně projektové dokumentace. A protože pochází z Hané a Slovácka, jsou mu blízké tradiční principy a zdravý selský rozum. www.senaa.cz

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 1/2024.
Zdroj: Dům&Zahrada, senaa.cz

Související články