Statistické údaje Hasičského záchranného sboru ČR jsou jednoznačné – požáry v domácnostech mají ty nejtragičtější následky – úmrtí a způsobené škody se šplhají až ke stamilionům korun. Za častou příčinu požárů v domácnostech se uvádí i závady na elektroinstalacích a elektrických spotřebičích – například přepětím zásuvky.
Nejprve trochu čísel
V roce 2022 obdržely pojišťovny od svých klientů 4568 nahlášení případů škody na majetku způsobených přímým úderem blesku do části jejich domu. Tyto údaje vyplývají ze statistiky České asociace pojišťoven.
Jak uvádí server meteocentrum.cz, bouřkových dní v ČR je průměrně kolem 35 za rok. Pravděpodobnost, že zrovna do vašeho domu udeří blesk, je tedy relativně malá. Blesk mnohem častěji nemovitost poškodí totiž spíše nepřímo, a to právě přepětím v elektrické síti.
Proč si při bouřce nelehat na zem?
Jak vzniká přepětí elektrické sítě
Naše domácnosti jsou plné elektrických spotřebičů – televize, počítače, wifi routery a mnohé další. Proto je důležité myslet na jejich ochranu před přepětím, které může vzniknout v zásuvce kvůli náhlým změnám v elektrické síti.
V celé síti dojde ke krátkodobému napětí, které převyšuje nejvyšší možnou hodnotu obvyklého napětí sítě. Tím se do ohrožení dostávají elektrické spotřebiče, i třeba nové tepelné čerpadlo. Přepětí může tedy způsobit například porucha v distribučním systému, ale i již zmíněný úder blesku.
Jak správně ochránit své spotřebiče
„Správná ochrana vyžaduje systém na třech úrovních, zpracovaný v rámci projektu elektroprojektanta, zahrnující třídy ochrany (B, C a D). Právě ochranu třídy D vyřešíte pořízením zásuvek s přepěťovou ochranou, které lze dokonce vybavit světelnou nebo zvukovou signalizací,“ vysvětluje Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingového oddělení společnosti OBZOR Zlín.
Zásuvka se světelnou signalizací ukazuje normální provoz zeleným světlem diody, zatímco poruchu signalizuje zhasnutím. Zásuvky se zvukovou signalizací při přepětí varují pískavým zvukem pomocí piezo sirénky, která je součástí strojku zásuvky. V případě poruchy je nutné tyto zásuvky vyměnit, aby nadále mohly správně chránit spotřebiče, a plnit tak svoji funkci.
Udeřil do vašeho domu někdy blesk?
Jak se chovat při bouřce? Nejbezpečnější je zůstat uvnitř budovy.
Další rizika spojená se zásuvkami
Hasičský záchranný sbor České republiky také doporučuje zabezpečit domovní elektroinstalaci před lidmi se sníženou schopností rozeznat nebezpečí – myšleno hlavně před dětmi.
„Zvědavost dětí může mnohdy vést k riskantním pokusům strkat do zásuvek drobné předměty, jako například hrot propisky, jehlici, šroubovák a podobně. K předejití úrazu však stačí, když si pořídíte zásuvky s clonkami umístěnými ve zdířkách zásuvek, které dítku v jeho úmyslu zabrání,“ radí Ing. Martina Obadalová z OBZORu.