Letošní zima moc nepotěšila milovníky sněhu, protože přinesla spíše řadu deštivých dnů. A právě takovéto počasí plné vlhkosti nesvědčí zámkům – a nejen visacím, ale také samotným petlicím a závorám. Často už řadu let přesluhují, šrouby pevně nedrží na svých místech anebo jsou připevněné na prknech, která trouchniví. Takováto petlice pak neplní svůj účel, ani když ji doplňuje sebelepší visací zámek. S koncem zimy je proto ideální čas všechny petlice a závory zkontrolovat a případně vyměnit.

Petlice, nebo závora?

Jak rozlišit, jaký typ zabezpečení doma potřebujeme? Odrazit se můžeme od provedení dveří, které chceme uzamknout. Petlice jsou velmi variabilní a mohou být pomocí šroubů umístěné na jedno i dvoukřídlé dveře či vrata. V provedení s více klouby s nimi lze snadno uzavřít i tvarově složitější objekty. Tělo petlice by mělo být vyrobeno z odolné kalené oceli a standardem by měly být čepy chráněné proti vyražení, které brání pokusům o překonání.

Domácí bezpečnost: testování kování 2023 (6 selhání)

Zdroj: Youtube

Garáž pod zámkem

Na garážová vrata či bránu můžeme použít také závoru, kterou většinou tvoří výlisek z ocelového plechu, ramena, jimiž se upevní na dveře, a zamykací mechanismus. Závory se vyrábí v pravém a levém provedení a ve variantě pro jedno a dvoukřídlé dveře. Jednou až dvakrát ročně pak nezapomeňte všechny petlice a závory očistit a promazat, aby vám sloužily co nejdéle.

Cena za bezpečí

Jak závory, tak petlice lze pořídit i v bezpečnostní variantě, která nabízí vyšší certifikaci odolnosti a většinou také vyšší ochranu proti vytržení či jiným oblíbeným zlodějským metodám. Bezpečnostní petlice stojí přibližně dva tisíce korun, za závoru pak zaplatíme částku okolo jednoho tisíce.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jste spokojeni s kvalitou vašich zámků a petlic?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, máme kvalitní kování i zámky. 0 %
Nikdy jsme to nezkoumali. 0 %
Ne, ale chceme kování i zámky modernizovat. 0 %
Hlasovalo: 0

Kde petlice a závory využijete

Petlice a závory jsou velmi variabilní. Můžete s nimi uzavřít boční vchodové dveře, objekty na zahradě, ale také třeba vjezdovou bránu na chalupě. Oceníte je také při zabezpečování sklepních kójí ve společných prostorech.

Při výběru se řiďte nejen typem objektu, ale také bezpečnostní certifikací a tím, zda je petlice určena i do náročných klimatických podmínek, a nezradí vás tak ani při mrazech a dešti. Tyto podmínky splňují třeba petlice a závory od tradičního českého výrobce Tokoz.

Zdroj: securitymagazin.cz, kutilstvi.cz

Související články