Beton na zem, cihla do zdi a keramika na střechu! Tohle staré stavařské pravidlo je často díky moderním materiálům překonané. Pokud si vyberete kvalitní materiál, může váš dům stát pod střechou z plechové krytiny, kterou od střešních tašek často nerozeznáte. Bude lehká, odolná a často ji zvládnete položit jen za pár dnů.

Není střecha jako střecha

Bojíte se vlhkosti a zatékání, hluku při dešti, nedostatečné pevnosti materiálu nebo jeho rychlého zničení? Právě tyhle obavy nejsou při správném výběru materiálu na střechu namístě. Není plech jako plech, a pokud se rozhodnete pro certifikovaný výrobek, který splňuje tloušťkou plechu platné normy, často vám bude na střeše sloužit dlouhá desetiletí. Na tiskové konferenci v Praze jsme o tom diskutovali s odborníky ze společnosti SATJAM, která moderní lehké a odolné střešní krytiny vyrábí a prodává na našem trhu.

Důležitý je výběr materiálu

„Přestože plech svou tloušťkou nepřesahuje jeden milimetr, na odolnosti mu to nic neubírá. Plechová krytina je sama o sobě velmi pevná a přitom je lehká, takže se s ní snadno manipuluje,“ uvedl na úvod tiskové konference o plechových střechách Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM.

Rozdíly v kvalitě plechu však mohou být značné a na český trh se občas dostávají krytiny z málo odolného a slabého materiálu, které v praxi nesplňují evropskou normu, přestože má výrobce všechny zákonné certifikace.

„Problém je například už tloušťka plechu, která u některých dodavatelů může být jen 0,35 mm. Norma ale požaduje 0,4 nebo 0,5 mm u oceli a 0,6 až 0,7 mm u hliníku. Na pohled je to malý rozdíl, ale pro krytinu je zcela zásadní. Spolehlivý výrobce by proto měl za kvalitu svých krytin ručit. Z toho důvodu vždy používáme vysoce jakostní hliník a ocel,“ ujišťuje Ing. Petr Tureček.

Jak mít tedy jistotu dobré volby? Řešením je zvolit krytinu od osvědčeného výrobce, který si kvalitu dlouhodobě hlídá. Ukazatelem, podle kterého se každý snadno zorientuje, jsou různé certifikace a ocenění, potvrzující kvalitu krytiny, jako je například Česká kvalita – Osvědčeno pro stavbu.

Na hmotnosti a druhu materiálu záleží

Subtilnost plechového materiálu je skutečnou výhodou lehkých střech. Usnadňuje nejen transport, ale i skladování na místě stavby a vlastní pokládku, pro kterou nemusíte řešit složité transportéry směrem nahoru na střechu. Pro srovnání: Metr čtvereční klasické taškové střechy může vážit průměrně 40 až 50 kg, zatímco ocelová krytina má jen 5 kg/m2 a ta hliníková dokonce jen 2,5 kg/m2. Nízká hmotnost obou je výhodou i z toho faktu, že obě podstatně méně zatěžují krov.

Hliník, nebo ocel?

Top materiálem pro výrobu plechových krytin je hliník, který zcela bez diskuzí výborně odolává korozi i rozmarům počasí. Na střeše vydrží klidně déle než sto let! Jasným důkazem je například římský chrám Santi Gioacchino, na kterém najdete nejstarší hliníkovou střechu na světě. Je z roku 1897 a svůj účel bez problémů plní dodnes.

SATJAM pro výrobu lehkých krytin používá slitiny hliníku od norské hliníkárny Speira. Ve Skandinávii mají tyto střechy dlouhou tradici, navíc tam musí čelit daleko náročnějšímu klimatu. Majitelům to tak v našich podmínkách dává jistotu dlouhé životnosti plechové střechy. Hliníkové krytiny SATJAM jsou opatřeny speciálními povrchy z řady EXCELENT, které jim zajišťují dlouhodobou ochranu i nevšední design.

Další možností jsou plechové krytiny z oceli. Ty jsou velmi pevné a odolné vůči mechanickému poškození a na střeše vydrží bez problému sloužit i 40 let. „Kromě výše popsané tloušťky oceli se podceňuje i vrstva zinku, která ji chrání před korozí. Krytiny SATJAM proto opět vyrábíme mimo jiné ve skandinávské kvalitě, a to ze zinkované oceli od švédské ocelárny SSAB,“ říká Ing. Petr Tureček. Kvalita ocelového plechu pak musí být podpořena odolnou a dostatečně silnou povrchovou úpravou, kterou má SATJAM pro ocelové krytiny k dispozici v několika variantách:

 • Řada EXTRA – povrchy na bázi polyuretanu s vysokou odolností vůči chemickému působení, vhodné i do velmi náročného prostředí, jako jsou smogové oblasti. Spadá pod ni také ekologický povrch neobsahující běžně používané chemikálie na ropné bázi, a splňuje tak i náročné požadavky ochrany životního prostředí.
 • Řada EFEKT – povrchy na bázi polyesteru, které kombinují odolnost vůči povětrnosti i mechanickému poškození s výbornou cenovou dostupností. Patří pod ni také nový povrch SATJAM TopMat, který je inspirovaný současným matným povrchem Satmat hrubozrnným, je ale o něco silnější, takže ještě lépe odolává klimatickým vlivům i poškození. Matný, mírně strukturovaný povrch je pak jen pomyslnou třešničkou.

Jak bojovat proti hluku

Řada lidí se obává, že plechová střecha je velmi hlučná. Plech sice sám o sobě vede zvuk, ale plechové střechy našly způsob, jak tomu zamezit! Špatná zvuková izolace střechy není způsobená plechovou krytinou, ale samotnou střechou, přesněji její skladbou. Plech v ní totiž tvoří jen malou část, daleko důležitější je to, co je pod ním. Její návrh je pak na odpovědnosti projektanta. Daleko více hluku také projde střešními okny než samotnou střechou.

Na správnou skladbu střechy je důležité dbát hlavně u obytného podkroví, kde může vypadat takto:

 • střešní krytina – hliník nebo ocel
 • separační vrstva (pozn.: v některých případech)
 • nosný podklad – laťování nebo bednění
 • odvětrávací mezera
 • doplňková hydroizolace
 • tepelná a zároveň akustická izolace
 • parotěsná vrstva
 • podhled
RADA ODBORNÍKA: Jak plechová střecha omezuje hluk?
„Majitelé se na stavbě často snaží ušetřit, a tak ošidí tepelnou izolaci, která potom nemá dostatečné akustické parametry, nebo nepoužijí další doporučené izolační prvky. Problémy s hlukem v podkroví jsou pak rázem na světě", vysvětluje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM.
„Na vině také někdy může být řemeslník, který nedodržel montážní postup. Plechové krytiny SATJAM proto mají hned několik možností, jak hluk pod střechu nepustit. S jeho útlumem pomůže například separační rohož WRAP, asfaltové podkladní pásy, speciální zvukověizolační pásky nebo naše úprava Soundcontrol, kterou je možné vybranou krytinu na přání ve výrobě opatřit. Pokud krytinu tvoří rovné pásy plechu, je lepší volit jejich užší provedení. Také je vhodnější krytinu pokládat na bednění než na latě.“

Horko a vlhko v podkroví? I tohle má řešení

Stejně jako hluk nebývá ani přílišné horko v podkroví vinou plechové krytiny, ale špatně navržené střechy a snahy ušetřit na izolaci. Moderní izolační materiály, jako je například kamenná vata, dokážou izolovat jak hluk, tak i teplo.

Objevují se vám na stropě v podkroví mokré mapy? Pak opět může být příčina ve skladbě střechy samotné, nikoliv v její krytině, vysvětlují odborníci.

„Plechová krytina chrání střechu před pronikající vlhkostí už ze své podstaty. Plech je přirozeně nenasákavý a pro vodu nepropustný. Krytiny ve velkých rozměrech mají navíc minimum spojů, takže voda se pod ně jen tak nedostane. V každé střeše se však vyskytuje určitá vlhkost, a pokud nemá možnost se z konstrukce dostat ven, bude v ní kondenzovat. Proto se ve střeše navrhuje odvětrávací vrstva, která má za úkol tuto vlhkost odvést. Pokud je špatně navržená, provedená, nebo úplně chybí, může to být příčina vlhkých map na stropech v podkroví.“

Rozhoduje i kotvicí materiál

Krytina plechových střech se kotví pomocí speciálních šroubů s kovovou podložkou a EPDM těsněním. „Šrouby je třeba správně dotáhnout tak, aby se těsnění roztáhlo asi o 1 mm přes okraj podložky. Nesmí to být více ani méně. Působením slunce těsnění zvulkanizuje, a prostup je tak trvale utěsněný a šroub se nemusí časem dotahovat.“

Vítr nemá šanci!

Ani obavy z poškození větrem nejsou u plechové střechy namístě. Pokud nastává silný vítr, vydrží plechová střecha stejnou zátěž jako klasické betonové tašky. A pokud je větrem stržena, je na vině obvykle řemeslník, který nedodržel správný postup pokládky. „Důležité je krytinu k podkladu dostatečně ukotvit odpovídajícím počtem šroubů. V našich montážních návodech proto máme vždy přesně stanoveno, v jakém schématu šrouby umístit. V oblastech s častým silným větrem je možné kotvení zesílit jejich větším množstvím.“

Nemusí vypadat jako plech

Plechové krytiny rozhodně nekladou meze ani svému designu. Věrně napodobí tašky, šindele nebo dokonce eternit! Vybírat je možné z maloformátových krytin, které se vyrábí v pevně daných rozměrech a výborně se hodí na velmi členité střechy.

Další variantou jsou velkoformátové krytiny, které jsou ideální pro jednoduché plochy a dělají se na míru dané střeše. „Jasným trendem jsou falcované krytiny, tedy rovné pásy plechu, které se přímo na stavbě spojují do sebe. Těmi je inspirovaná i zákaznicky nejoblíbenější krytina SATJAM Rapid DeLuxe, která má už z výroby tvarované zámky pro napojování jednotlivých panelů. Díky tomu falcovanou krytinu věrně napodobuje, ale snadněji se instaluje,“ upřesňuje Ing. Petr Tureček.

Výdrž za rozumné peníze. A se zárukou

Plechová krytina díky nízké hmotnosti méně zatěžuje krov, na který může stačit použít méně materiálu. Zabere málo místa a spoří i náklady za dopravu. Měla by ale být vázána dlouhou zárukou. U povrchových úprav to může být podle jejich jakosti i několik desetiletí a u funkčnosti plechové krytiny i více než 50 let.

Záruka by měla být ideálně přímo od výrobce. SATJAM proto poskytuje na svoje krytiny registrační záruku 20 až 60 let. „Záruku na střešní krytinu dle zákona drží prodejce. Většina výrobců střešních krytin na českém trhu totiž neprodává svoje produkty napřímo, ale přes různá prodejní místa nebo konkrétní řemeslníky a na ty bohužel přesouvá podmínky záruk. Po letech ale už nemusí být dohledatelní. Proto je důležité volit střešní krytinu, za kterou ručí přímo její výrobce. Registrační záruka SATJAM dává našim zákazníkům potřebný záruční klid a jistotu, že i po letech budou mít na koho se obrátit. A ten, kdo vsadí na výrobky označené certifikací Česká kvalita – Osvědčeno pro stavbu, bude se svojí střechou spokojen doslova do konce svého života,“ uzavírá Ondřej Haška, obchodní a marketingový ředitel společnosti SATJAM.

Chcete vědět ještě víc?

 • Jaká barva střech je požadována nejčastěji?
 • Jak dlouho trvá doprava objednané střechy na stavbu?
 • Kdo poradí se správným výběrem materiálu?
 • Co je program Česká kvalita?
 • Dají se plechové střechy použít i na památkové objekty?
 • Jsou tyto střechy připraveny na instalace solárních panelů FVE?
 • Kde dělají stavebníci a řemeslníci největší chyby při montážích a opravách?

Odpovědi na tyto otázky najdete v dalším článku o plechových střechách na našem webu už v pondělí 27. května 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články