Přestože za porušení zákona bude hrozit pokuta do výše 50 tisíc korun, kterou bude možné ukládat opakovaně, lidé s výměnou i nadále vyčkávají. Finančně však může s výměnou kotle pomoci občanům i stát, který k této příležitosti nabízí hned několik dotací.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odhaduje aktuální počet starých kotlů v 1. a 2. emisní třídě na přibližně 150 tisíc, Asociace podniků topenářské techniky (APPT) pak toto číslo dle svých statistik navyšuje až na 250 tisíc. Zájem o výměnu je navíc podle APTT všeobecně velmi nízký, a to i navzdory blížícímu se termínu zákazu.

Od druhého pololetí roku 2023 nastal napříč celým oborem topenářské techniky obrovský útlum, který není záležitostí pouze Česka, ale dle našich informací významné části celé Evropské unie, a který je pravděpodobně spojen s celkovým poklesem tržeb i v jiných oborech,“ konstatuje prezident APTT Zdeněk Lyčka.

Záchranou mohou být i dotace

Provozovateli kotlů první a druhé emisní třídy podle Lyčky zůstávají především rodiny s nižšími příjmy, které v současnosti řeší jiné problémy než výměnu kotle. I proto zůstává číslo nevyhovujících kotlů nadále tak vysoké. Těmto občanům však nabízí pomoc stát, a to prostřednictvím několika dotací, které na výměnu kotlů vyhlásil. První variantou je kotlíková dotace, v rámci které jde získat až 95 % nákladů zpět, tedy až 180 tisíc korun.

Domácnosti s nižšími příjmy mohou pro výměnu starého kotle za ekologický zdroj vytápění využít kotlíkovou dotaci, která je vyhlašována jednotlivými kraji ČR, jejichž prostřednictvím je nyní k dispozici 1,4 miliardy korun,“ uvádí Dominika Pospíšilová z MŽP ČR. Kromě toho mohou domácnosti vyměnit zastaralé kotle za čerpadla prostřednictvím Nové zelené úsporám, která může pokrýt až polovinu nákladů. O dotace však lze zažádat pouze do srpna letošního roku.

Zákaz kotlů od 1. 9. 2024

Zdroj: Youtube

Výměna za ekologické zdroje vytápění

Nová zelená úsporám zároveň nabízí při výměně těchto kotlů také dotaci na tepelná čerpadla. Ta se pohybuje od 80 000 do 100 000 korun, v závislosti na typu čerpadla a jeho využití. „Vyřízení státní dotace může být pro mnohé zájemce o tepelné čerpadlo náročným administrativním procesem. Proto máme k dispozici odborně vyškolené specialisty, kteří s čerpáním státní dotace rádi pomohou,“ komentuje situaci Martin Mrajca, obchodní ředitel společnosti 81 klima, která se zabývá mimo jiné i montáží tepelných čerpadel.

Někdy je možné rozvody ponechat

Při pořízení tepelného čerpadla je vždy nasnadě otázka, zdali bude potřeba úprava stávajících rozvodů. Vždy je však nutné vzít v úvahu vybraný projekt a konkrétní instalaci. „Není rozhodně pravidlem, že by muselo vždy dojít k přebudování topného systému. Výhodné je tepelné čerpadlo pro podlahové vytápění, kde bude nejúčinnější, dá se však použít i pro radiátory nebo pro smíšené systémy,“ popisuje instalaci Martin Mrajca.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Chystáte se na výměnu nevyhovujícího kotle na uhlí?

Momentálně na výměně pracujeme. 18 %
Máme jiný zdroj tepla a výměna se nás netýká. 24 %
Výměna se nás týká, ale zatím jsme v tom nic nepodnikli. 59 %

Systém vzduch/voda je nejrozšířenější

Jak navíc dodává, tepelná čerpadla lze instalovat do nových domů i starších objektů. Hlavní je zjistit tepelnou ztrátu objektu, dle které vám odborník doporučí výkon zařízení. Správně vybrané čerpadlo může nabídnout kromě nové úrovně komfortu i výrazné finanční úspory. V Česku je nejrozšířenějším typem čerpadla technologie vzduch a voda, a to díky své jednoduché instalaci a minimálním požadavkům na prostor. Tento typ odebírá energii přímo z venkovního vzduchu a získané teplo využívá pro vytápění nemovitosti a ohřev vody. Dalšími, v Česku méně využívanými typy jsou pak čerpadla využívající dostupnou energii ze vzduchu či zemních vrtů.

Související články